Bojují vaše děti se sebevědomím? Trápí se vaši blízcí ideálem krásy? Světová hvězda Pink vzkázala své dceři, že krása má mnoho podob
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Bojují vaše děti se sebevědomím? Trápí se vaši blízcí ideálem krásy? Světová hvězda Pink vzkázala své dceři, že krása má mnoho podob

Je to už více jak šest let od chvíle, kdy se Pink rozhodla otevřít světu v ohledech nejistot své dcery Willow. Její srdcervoucí a zároveň obrovsky silný proslov na udílení cen MTV tehdy zasáhl nejednoho rodiče. Inspirovali se i dospělí. A právě slova, která Alecia Beth Moore (pravé jméno zpěvačky) použila, dodnes rezonují sociálními sítěmi. Z veřejného vzkazu pro dceru se stalo virální video mnohokrát použité různými tvůrci, kteří jeho části připomínají i s odstupem doby. Proč? Ještě stále je totiž toto sdělení velmi důležité.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
15. 4. 2024

Rok 2017 přinesl zpěvačce Pink kromě jiného i ocenění od MTV. Chvíle u pultíku, které znamenají pár vteřin díků z úst talentovaných umělců, se někdy stanou nudnými, jindy velmi krátkými a pak jsou tu i situace, které rezonují společností – jako třeba u nás nedávná řeč, kterou si připravila Daria Kascheeva pro letošního Českého Lva.

Pink v roce 2017 vzala svůj prostor za ten správný konec. Její řeč nebyla z nejkratších, a přesto pozornost diváků neztratila. Naopak. Její slova slyšíme dodnes, a to díky sociálním sítím, které stejně jako umějí být kruté, dokáží i inspirovat a připomínat to správné a důležité.

Co tehdy Pink řekla?

„Vím, že nemám moc času, ale pokud můžu, ráda bych vám řekla krátký příběh,“ začala. „Nedávno jsem vezla svou dceru do školy a ona zničehonic povídá: ‚Mami?‘

A já na to: ‚Ano, zlato?‘

A ona: ‚Jsem ta nejošklivější holka, kterou znám.‘

Řekla jsem: ‚He?!‘

A ona na to: ‚Ano, vypadám jako kluk s dlouhými vlasy!‘

Můj mozek si říkal, proboha, je ti šest! Proč? Odkud se to bere? Kdo ti tohle řekl? Můžu nakopat zadek nějakému šestileťákovi?! Neřekla jsem nic. Namísto toho jsem jí doma udělala powerpointovou prezentaci, která prezentovala androgynní umělce, kteří žijí svou pravdu.“

Maminka, kterou jistě ranilo, co si děvčátko o sobě myslí, zareagovala velmi silně. Její myšlenka inspirovala nejen média, ale i mnoho lidí po celém světě. Možná čekáte, že začala dceři vysvětlovat, že je krásná svým unikátním způsobem a že je nesmysl, aby se trápila svým vzhledem. Ale tato velmi inteligentní žena zašla ještě o krok dál. Zeptala se:

„‚Když si lidé dělají legraci ze mě, používají to stejné – že vypadám jako kluk nebo že jsem moc maskulinní. Mám příliš mnoho názorů, moje tělo je moc silné. Ale vidíš mě, že bych si nechala narůst vlasy?‘

Odpověděla: ‚Ne, mami.‘

‚Vidíš mě, že bych měnila své tělo?‘

‚Ne, mami.‘

‚Vidíš, že bych měnila to, jak sama sebe prezentuji světu?‘

‚Ne, mami.‘

‚Vidíš mě vyprodávat arény po celém světě?‘

‚Ano, mami.‘

‚Oukej! Takže, holčičko, my neměníme, kdo jsme.‘“

Následovala velmi krásná metafora oslavující to, že je dobré přijmout se, jací jsme, a vykřesat z tohoto základu to nejlepší. A s tím samým je potřeba pomoci i ostatním, aby dokázali rozeznat více druhů krásy.

V době, kdy tento proslov poprvé proletěl světem i médii, bylo malé Willow šest let. Podpořit maminku na slavnostní večer přišla v obleku, nikoli v dívčích šatičkách. A velmi jí slušel! Pink se tak stala inspirací mnoha rodičům po celém světě, kteří se trápí sebevědomím nejen svým, ale i svých dětí.

Tipy redakce

Nyní již dvanáctiletá Willow následuje maminčiných šlépějí. V roce 2021 vyšel klip, který společně s Pink natočily. Píseň se jmenuje Cover Me In Sunshine (Oviň mě slunečním svitem). Z videa je opět cítit stejná energie. Totiž že Pink je nejen světovou hvězdou, která má na kontě báječné hudební kousky. Ale i to, že je maminkou, která dceři dopřává možnost být sama sebou, umazat si ruce a odřít kolena.

Jameson

Pink má se svým manželem Careym Hartem ještě jedno dítě, a totiž od Willow mladšího syna Jamesona. Chlapec má nádhernou hřívu dlouhých blond vlásků. Protože dlouhé vlasy už dávno nepatří jen holčičkám. Přežitky jsou dávno překonány na celé škále genderu.

<Path> Útok na mužské sebevědomí: Pochyby trápí téměř každého. Poznáte se v některém z bodů seznamu běžných nejistot?Zdroj: lovepanky.com

Jak pomoci svým dětem se sebevědomím?

Nejste zrovna Pink, ale chcete své děti inspirovat? Pak zkuste třeba některý z tipů podle KidsHealth. Například zkuste…

… pomáhat dětem učit se novým dovednostem a dávat jim prostor zkoušet a dělat věci, i když hrozí chyby.

… chválit úsilí a pokroky spíše než pouze výsledky nebo vlastnosti.

… být upřímný v chválení a povzbuzování. Je potřeba být autentický „roztleskávač“.

… být dobrým vzorem tím, že ukážete dítěti, jaké jsou správné postoje a jak vyvinout úsilí při nějakém úkolu.

… vyhnout se bezhlavé kritice a spíše se zaměřit na konstruktivní korekci. Ukažte, jak se zlepšit!

… zaměřit se na silné stránky dítěte a dávat mu příležitost rozvíjet se v oblastech, ve kterých exceluje.

… uvědomovat si a oceňovat úspěchy a pozitivní události v životě dítěte. Slavit je důležité!

… podporovat zdravá přátelství a učit děti, jak si vybírat blízké, kteří je budou podporovat.

… dát dětem možnost pomáhat ostatním a dělat dobré skutky.

Že je těžké být sebevědomý za každé situace, to víme všichni. Slabší momenty má snad každý. Podstatné je zachytit zdroj nejistot a naučit se s nimi pracovat. V tom mohou velmi pomoci blízcí a stejně tak můžeme mi pomoci těm, na kterých nám záleží.

Zdroj: time.com, kidshealth.org, YouTube kanály Entertainment Tonight, P!NK, Frantík, IG profil @pink_loverssssssss

Populární
články

E-Shop