Jak prospět svému tělu a vyhnout se berličkám, které ubližují? Kompenzovat, nebo nekompenzovat? To je, oč tu běží!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak prospět svému tělu a vyhnout se berličkám, které ubližují? Kompenzovat, nebo nekompenzovat? To je, oč tu běží!

Už jste slyšeli o pohybové kompenzaci? A pokud ano, vyznáte se v tom, kdy je ono kompenzování doporučováno a kdy je vlastně tím, co nám může ještě víc ublížit? Jak dobře znáte své tělo a víte, kdy a kde ho přetěžujete a které jeho rozsahy dlouhodobě zanedbáváte?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
8. 4. 2024

Pokud se umělé inteligence zeptáte, co je pohybová kompenzace, odpoví vám:

„Pohybová kompenzace je termín používaný k popisu situace, kdy tělo používá alternativní pohybové vzory nebo strategie k tomu, aby vyrovnalo nedostatečnost, zranění nebo nedostatečnou stabilitu v určité části těla. Když určitá část těla není schopna plnit svou funkci nebo pohyb efektivně kvůli slabosti, bolesti nebo jiným omezením, jiné části těla mohou převzít práci, aby kompenzovaly nedostatek. Pohybová kompenzace může být užitečná na krátkodobé bázi, ale pokud trvá dlouhodobě nebo je nadměrná, může vést k nadměrnému tlaku na určité části těla a zvýšení rizika zranění. Je důležité identifikovat a adresovat příčiny pohybové kompenzace, aby se zabránilo dlouhodobým problémům s pohybem a zraněním.“

Toto bude znít povědomě těm, kteří například měli někdy v minulosti zraněnou nohu. Spoleh na druhou, která převezme většinu zátěže způsobené kulháním, nás může velmi rychle dovést k tomu, že i zdravá končetina začne mít problémy. Klouby trpí, svaly a šlachy jsou přetížené…

Na příkladu nohou je nejsnazší vysvětlit si, co vlastně děláme, když si vynahrazujeme nějakou nedostatečnost. Ale nejde o jediný příklad. Už jste někdy zvedali něco těžkého a namísto, abyste zabrali nohama, jste to odtáhli zády, která vám opravdu nepoděkovala?

Špatná kompenzace

Někdy to tak prostě je. Nemáme dostatek sil v nějaké části těla nebo ani nevíme, jak tuto sílu využít. A ubližujeme si. Třeba takové dlouhodobé kulhání postavené na nesprávných nášlapech při chůzi může mít obrovské následky, které se táhnou tělem opravdu daleko. Otlačené části plosek nohou, bolavé kyčle, nesprávně držená páteř… Jsme jako pyramida, která, pokud má v základu špatně umístěné zrnko, tuto nerovnost ve vlnách přenáší dál a bortí se.

<Path> Obdivujete „six pack“ herců či modelů? Dost možná je to fake. Speciální zákrok dokáže svaly vyrýsovat. Je ale o co stát?Zdroj: nhs.uk, healthline.com, gq.com, drmentz.com, turquiesante.com, vidawellnessandbeauty.com,eu.usatoday.com

Cvičíte? A cvičíte správně?

Při cvičení bychom neměli cíleně kompenzovat, ale spíše se snažit cvičit optimální technikou a formou, aby bylo dosaženo maximálních výsledků a minimalizováno riziko zranění. Kompenzace při cvičení nastává obvykle tehdy, když svaly nejsou dostatečně silné nebo nejsou schopny provést daný pohyb správně. To může vést k tomu, že jiné svaly nebo části těla přebírají práci, což může zvýšit riziko přetížení a zranění těchto oblastí.

Jedním konkrétním příkladem nesprávné pohybové kompenzace při cvičení je provedení obyčejného dřepu. Je fajn, že cvičíte, ale víte, že i jen dřepováním, které není prováděno správně, si můžete zadělat na problémy?

Chybí vám dostatečně silné svaly stehen? Nebo trpíte nedostatečnou flexibilitou v kyčelních kloubech? Můžete se (nevhodně) pokusit tuto slabost vyrovnat tím, že se při dřepu příliš nakloníte dopředu a příliš se opřete o přední část těla. Tato nesprávná kompenzace může vést k nadměrnému zatížení na nesprávných místech, což zvyšuje například riziko zranění zad, kyčlí a kolen.

<Path> Dětská masturbace – tabu, s nímž mají mnozí rodiče problém. Jaká jsou fakta a jak by rodiče měli správně reagovat?Zdroj: nytimes.com

Tři důvody, proč vaše tělo nevhodně kompenzuje

Nemáte dostatek znalostí

Když cvičíte, měli byste vždy cvičit správně. To se může zdát snadné, ale je to složitější, než si myslíte.

Vybíráte si moc těžké váhy

Pokud je cvičení moc obtížné nebo váha příliš těžká, tělo je nuceno kompenzovat. To proto, že cvičené svaly nemohou zvládnout zátěž, jež je na ně kladená, což způsobuje, že přebírají kontrolu ostatní části těla.

Podcenili jste začátky

Pokud jsou svaly příliš slabé pro cvičení, které zkoušíte, měli byste přejít na jednodušší formy cvičení nebo jednodušší verzi, abyste nejprve svaly správně posílili.

Tipy redakce

Je kompenzace vždycky špatná?

Asi tušíte, že není. Je tu i význam, který je našemu tělu prospěšný. A opět narážíme na nějaké vyrovnání něčeho, co není využito nebo je přetíženo. Tentokrát se ale budeme bavit o částech těla a pohybech, kterým se potřebujeme věnovat, abychom tělu poskytli potřebný rozsah.

Doporučuji podívat se na video instagramového profilu @fyziomluva. Taková kompenzace, která je postavená na tom, že tělu dodáme na pohybu, který už dávno neděláme, to je jiná písnička. Jak uvádí autorka tohoto videa, fyzioterapeutka Zuzana Čejková, oproti dobám dávno minulým se naše pohybová rutina poměrně dost smrskla. Sedíme u počítače, maximálně si jdeme zaběhat a všechno nás bolí. Ale co s tím?

Zuzana doporučuje využít každý volný moment. Stačí jen minutka, kterou ani nemusíme krást z denního plánu. Co si takhle vyčistit zuby v hlubokém dřepu? Když už uklízíme a máme ta sluchátka, proč si u toho divoce nezatančit a nevyužít i pěkně divných pozic, které nás rozproudí? Na další tipy se podívejte na jejím profilu.

Cvičení není povinnost

Je dobré si uvědomit, že cvičení není naše povinnost. Je to naprosto základní věc. Název pro dříve zcela běžný pohyb. Pokud od svého těla očekáváme nějaké výkony a funkčnost, je potřeba mu dodávat na energii i kondici, jinak jednoduše začne mít problémy. Proto pokud vás upřímně cvičení nebaví, nahraďte si jej jiným slovem, které vás přestane tolik odpuzovat a prostě se hýbejte tak, jak potřebujete. Nesnášíte-li posilovny, běžte ven. Nechce se vám běhat? Tančete! Nenávidíte rotopedy a kola? Zvolte třeba brusle, plavání nebo procházku. Vše za účelem zábavy a zdraví, nejen další povinnosti. Když budete pečlivě naslouchat svému tělu, jistě vám napoví, co mu právě chybí.

Zdroj: breakthroughptli.com, blog.muscleactivation.com, realsimple.com, studiokinetic.co.za, edition.cnn.com, IG: @fyziomluva, OpenAI ChatGPT

Populární
články

E-Shop