Nestojí? Za poruchami erekce mohou být i pochybnosti o vlastní mužnosti
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nestojí? Za poruchami erekce mohou být i pochybnosti o vlastní mužnosti

O křehké maskulinitě jste už určitě slyšeli. Věděli jste ale, že představa o její pevnosti může mít dopad i na pevnost mužství, které mají pánové mezi nohama? Souvislost našla nová švýcarsko-americká studie.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
28. 3. 2024

Když přijde na otázku toho, kdo je jak velký chlap, dříve nebo později dojde taky na to, kdo je jak velký (tedy velký tam dole) a jak si dotyčný stojí (opět tam dole). Ne všichni muži to nutně vyslovují nahlas, ale sexuální výkonnost rozhodně patří k věcem, které utváří pocit vlastní mužnosti. Jenže to může být i naopak – přesvědčení o vlastní mužnosti může mít vliv právě na sexuální výkonnost, konkrétně na schopnost dosáhnout erekce a udržet ji. Je to ale trochu složitější, než si teď možná myslíte.

Téma mužského sexuálního zdraví bylo dlouho spojováno především s fyzickými faktory a tradičním širokým pojetím maskulinity. Studie, které se věnovaly spojení maskulinity a sexuální výkonnosti, sledovaly většinou to, jaký vliv na ni mají ideologie spojující mužnost s dominancí nebo malým projevováním emocí.

Relativně nedávno ovšem věda začala pracovat také s konceptem tzv. precarious manhood beliefs – nejistého přesvědčení o mužnosti. Jde o teorii, která říká, že maskulinita není pevně daná stabilní identita, ale je nutné ji neustále budovat a dokazovat veřejným jednáním, je těžké ji udržet a lehké ztratit. A právě takové přesvědčení může mít dopady na pevnost v posteli.

Jaké dopady to jsou? Přesně to si dala za cíl zjistit trojice vědců ve studii, která vyšla v odborném časopise Archives of Sexual Behavior. Jejími autory jsou Andreas Walther, Timothy Rice a Lukas Eggenberger.

„Schopnost dosáhnout erekce je stále považována za základní kámen maskulinity a sexuální výkon může být chápán jako důkaz maskulinity toho kterého jedince,“ píší autoři ve své studii. „V tomto kontextu může být erektilní dysfunkce chápána jako sexuální selhání a ohrožení mužské maskulinity a pocitu dostatečnosti.“ A právě proto autoři naznali, že je potřeba udělat empirický výzkum, jestli a jak spolu poruchy erekce a nejisté přesvědčení o mužnosti souvisí.

Pochyby a povadnutí

Ve studii vědecký tým ověřoval svou hypotézu, která předpokládala, že když si muži myslí, že je jejich status muže neustále ohrožen, může to vést ke zvýšení psychologického stresu. A takový stres se může projevit i poruchami erekce.

Aby si teorii ověřili, vytvořili anonymní online dotazník určený německy mluvícím cisgender Evropanům. Dotazník sbíral informace o sexuální funkci respondentů, (ne)jistotě jejich přesvědčení o maskulinitě, sebestigmatizaci, společenské žádanosti a o jejich příklonu ke tradičním ideologiím maskulinity. Celkem se studie zúčastnilo 507 cisgender mužů, což byl dostatečný vzorek pro kýženou analýzu.

<Path> Vědci zjistili, co musíte dělat, abyste s předsevzetím cvičit nepřestaliZdroj: FOTO: Instagram

Nepevný k nepevnému

Výsledky ukázaly, že muži, kteří se více přikláněli k tomu, že maskulinita není pevně daná a je třeba ji neustále dokazovat, o něco častěji trpěli erektilní dysfunkcí. A tohle spojení obstálo i v případě, že vědci vzali v potaz faktory jako věk, vzdělání, společenskou žádanost nebo tradiční ideologie mužnosti. „Ze vzorku 507 cisgender mužů 63,1 % uvedlo na základě předem daných hraničních hodnot zvýšené riziko erektilní dysfunkce. Zvýšená úroveň víry v nejisté přesvědčení o mužnosti u mužů znamenala snížení sexuální a erektilní funkce ve všech modelech,“ stojí ve studii.

„Porovnání skupin ukázalo, že muži trpící erektilní dysfunkcí vykazují ve srovnání s muži bez erektilní dysfunkce větší úroveň víry v nejisté přesvědčení o mužnosti, nikoliv však větší stigmatizaci ani větší příklon k tradičním ideologiím maskulinity.“

Potřeba dalšího výzkumu

To podle vědců znamená, že „nejisté přesvědčení o mužnosti je významně spojeno s erektilní dysfunkcí“. Vzhledem ke způsobu, jakým byla studie provedena, ale není možné z výsledků určit kauzalitu. Není tedy možné říct, jestli ona nejistá přesvědčení o mužnosti vedou k poruchám erekce, jestli poruchy erekce vedou k daným přesvědčením, nebo jestli je zde případně nějaký další složitější řetězec příčin a následků. Vědcům se podařilo pouze určit, že když se vyskytuje jedno, vyskytuje se k němu nápadně často i druhé, což poukazuje na existující souvislost. Špatná erekce může být důsledek nejisté víry ve vlastní maskulinitu, ale taky nemusí. Na prokázání kauzálního vztahu by byly potřeba další studie.

Zdroj: Giphy

Dalším drobným nedostatkem je také způsob sběru dat. Šlo totiž o online dotazník a data reportovaná na základě sebehodnocení. To mohlo vést k tomu, že se do studie zapojili hlavně muži, kteří měli zvýšený zájem o zkoumání svého duševního zdraví – třeba proto, že u sebe pozorovali nějaké duševní problémy. Studie tak přináší zajímavý vhled do dané problematiky, je ji ale třeba brát s rezervou.

Erekce není důležitá?

Velmi zajímavé také je, když výsledky zmíněné studie porovnáme se zjištěními z jiných výzkumů. Například jedna studie z roku 2008 se zaměřila na to, jak spolu u mužů souvisí poruchy erekce, kvalita života a tradiční chápání maskulinity. Její výsledky můžou překvapit, ukázaly totiž, že typické stereotypní aspekty maskulinity jako fyzická atraktivita, sexuální aktivita nebo úspěch u žen nejsou u mužů pro pocit mužnosti zdaleka tak důležité jako být považován okolím za čestného a soběstačného a být respektován přáteli.

Tipy redakce

Při hodnocení kvality života pak muži v této studii jako důležité uváděli dobré zdraví, harmonický rodinný život a dobré vztahy s partnerkou/manželkou. Faktory jako dobrá práce, hezký domov, žití života naplno nebo uspokojující sexuální život (!) hrály mnohem menší roli.

Nejzajímavější ovšem je, že v této studii se od sebe nijak významně nelišilo hodnocení konstruktů maskulinity a kvality života u mužů s poruchami erekce od těch, kdo s erekcí neměli problém.

Zdroj: link.springer.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, psypost.org

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop