Nestojí? Za poruchami erekce mohou být i pochybnosti o vlastní mužnosti
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nestojí? Za poruchami erekce mohou být i pochybnosti o vlastní mužnosti

O křehké maskulinitě jste už určitě slyšeli. Věděli jste ale, že představa o její pevnosti může mít dopad i na pevnost mužství, které mají pánové mezi nohama? Souvislost našla nová švýcarsko-americká studie.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
28. 3. 2024

Když přijde na otázku toho, kdo je jak velký chlap, dříve nebo později dojde taky na to, kdo je jak velký (tedy velký tam dole) a jak si dotyčný stojí (opět tam dole). Ne všichni muži to nutně vyslovují nahlas, ale sexuální výkonnost rozhodně patří k věcem, které utváří pocit vlastní mužnosti. Jenže to může být i naopak – přesvědčení o vlastní mužnosti může mít vliv právě na sexuální výkonnost, konkrétně na schopnost dosáhnout erekce a udržet ji. Je to ale trochu složitější, než si teď možná myslíte.

Téma mužského sexuálního zdraví bylo dlouho spojováno především s fyzickými faktory a tradičním širokým pojetím maskulinity. Studie, které se věnovaly spojení maskulinity a sexuální výkonnosti, sledovaly většinou to, jaký vliv na ni mají ideologie spojující mužnost s dominancí nebo malým projevováním emocí.

Relativně nedávno ovšem věda začala pracovat také s konceptem tzv. precarious manhood beliefs – nejistého přesvědčení o mužnosti. Jde o teorii, která říká, že maskulinita není pevně daná stabilní identita, ale je nutné ji neustále budovat a dokazovat veřejným jednáním, je těžké ji udržet a lehké ztratit. A právě takové přesvědčení může mít dopady na pevnost v posteli.

Jaké dopady to jsou? Přesně to si dala za cíl zjistit trojice vědců ve studii, která vyšla v odborném časopise Archives of Sexual Behavior. Jejími autory jsou Andreas Walther, Timothy Rice a Lukas Eggenberger.

„Schopnost dosáhnout erekce je stále považována za základní kámen maskulinity a sexuální výkon může být chápán jako důkaz maskulinity toho kterého jedince,“ píší autoři ve své studii. „V tomto kontextu může být erektilní dysfunkce chápána jako sexuální selhání a ohrožení mužské maskulinity a pocitu dostatečnosti.“ A právě proto autoři naznali, že je potřeba udělat empirický výzkum, jestli a jak spolu poruchy erekce a nejisté přesvědčení o mužnosti souvisí.

Pochyby a povadnutí

Ve studii vědecký tým ověřoval svou hypotézu, která předpokládala, že když si muži myslí, že je jejich status muže neustále ohrožen, může to vést ke zvýšení psychologického stresu. A takový stres se může projevit i poruchami erekce.

Aby si teorii ověřili, vytvořili anonymní online dotazník určený německy mluvícím cisgender Evropanům. Dotazník sbíral informace o sexuální funkci respondentů, (ne)jistotě jejich přesvědčení o maskulinitě, sebestigmatizaci, společenské žádanosti a o jejich příklonu ke tradičním ideologiím maskulinity. Celkem se studie zúčastnilo 507 cisgender mužů, což byl dostatečný vzorek pro kýženou analýzu.

<Path> Koronavirus způsobuje mnoho komplikací, a to i v sexuální oblasti. Postihují i mladé a jinak zdravé mužeZdroj:

Nepevný k nepevnému

Výsledky ukázaly, že muži, kteří se více přikláněli k tomu, že maskulinita není pevně daná a je třeba ji neustále dokazovat, o něco častěji trpěli erektilní dysfunkcí. A tohle spojení obstálo i v případě, že vědci vzali v potaz faktory jako věk, vzdělání, společenskou žádanost nebo tradiční ideologie mužnosti. „Ze vzorku 507 cisgender mužů 63,1 % uvedlo na základě předem daných hraničních hodnot zvýšené riziko erektilní dysfunkce. Zvýšená úroveň víry v nejisté přesvědčení o mužnosti u mužů znamenala snížení sexuální a erektilní funkce ve všech modelech,“ stojí ve studii.

„Porovnání skupin ukázalo, že muži trpící erektilní dysfunkcí vykazují ve srovnání s muži bez erektilní dysfunkce větší úroveň víry v nejisté přesvědčení o mužnosti, nikoliv však větší stigmatizaci ani větší příklon k tradičním ideologiím maskulinity.“

Potřeba dalšího výzkumu

To podle vědců znamená, že „nejisté přesvědčení o mužnosti je významně spojeno s erektilní dysfunkcí“. Vzhledem ke způsobu, jakým byla studie provedena, ale není možné z výsledků určit kauzalitu. Není tedy možné říct, jestli ona nejistá přesvědčení o mužnosti vedou k poruchám erekce, jestli poruchy erekce vedou k daným přesvědčením, nebo jestli je zde případně nějaký další složitější řetězec příčin a následků. Vědcům se podařilo pouze určit, že když se vyskytuje jedno, vyskytuje se k němu nápadně často i druhé, což poukazuje na existující souvislost. Špatná erekce může být důsledek nejisté víry ve vlastní maskulinitu, ale taky nemusí. Na prokázání kauzálního vztahu by byly potřeba další studie.

Zdroj: Giphy

Dalším drobným nedostatkem je také způsob sběru dat. Šlo totiž o online dotazník a data reportovaná na základě sebehodnocení. To mohlo vést k tomu, že se do studie zapojili hlavně muži, kteří měli zvýšený zájem o zkoumání svého duševního zdraví – třeba proto, že u sebe pozorovali nějaké duševní problémy. Studie tak přináší zajímavý vhled do dané problematiky, je ji ale třeba brát s rezervou.

Erekce není důležitá?

Velmi zajímavé také je, když výsledky zmíněné studie porovnáme se zjištěními z jiných výzkumů. Například jedna studie z roku 2008 se zaměřila na to, jak spolu u mužů souvisí poruchy erekce, kvalita života a tradiční chápání maskulinity. Její výsledky můžou překvapit, ukázaly totiž, že typické stereotypní aspekty maskulinity jako fyzická atraktivita, sexuální aktivita nebo úspěch u žen nejsou u mužů pro pocit mužnosti zdaleka tak důležité jako být považován okolím za čestného a soběstačného a být respektován přáteli.

Tipy redakce

Při hodnocení kvality života pak muži v této studii jako důležité uváděli dobré zdraví, harmonický rodinný život a dobré vztahy s partnerkou/manželkou. Faktory jako dobrá práce, hezký domov, žití života naplno nebo uspokojující sexuální život (!) hrály mnohem menší roli.

Nejzajímavější ovšem je, že v této studii se od sebe nijak významně nelišilo hodnocení konstruktů maskulinity a kvality života u mužů s poruchami erekce od těch, kdo s erekcí neměli problém.

Zdroj: link.springer.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, psypost.org

Populární
články

Manželský pár biohackerů údajně nechce žít věčně, ale spíše maximalizovat počet zdravých let
TĚLO & MYSL

„Chceme spolu žít až do 150 let,“ tvrdí manželé se zálibou v biohackingu. Rutinu, jakou denně praktikují, ale doma těžko napodobíte

Autor: Veronika Košťálková
Účast sportovně založeného Theodora, který se netají svojí tranzicí, v soutěži Prostřeno! vzbudila spoustu emocí
AKTUALITY

Do pořadu Prostřeno! se „přišel zviditelnit“ trans muž Theodor. „Budu se muset oklepat,“ reagoval na tranzici zaskočený soupeř

Autor: Veronika Košťálková
Na první pohled Rosa září pozitivní energií...
LIDÉ

„To, že mě vychovaly dvě mámy, na mě mělo pozitivní i negativní dopad,“ tvrdí Rosa, která Čechům vzkazuje: „Buďte tolerantní a učte to hlavně své děti“

Autor: Jakub Starý
Pro lepší zdraví vaší nervové soustavy stačí několik běžných potravin a chvilka pohybu, kterou zvládnete i o polední pauze
TĚLO & MYSL

Máte „pocuchané“ nervy nebo časté výpadky pozornosti? Krmte a trénujte „hospodyni“ ve svém mozku, navrhují vědci

Autor: Veronika Košťálková
Babička se stala nečekanou podporou
LIDÉ

„Když táta zjistil, že jsem gay, vyhodil mě. Prý abych mu nezprznil druhého syna,“ vzpomíná Jiří. Nečekanou podporu našel u babičky

Autor: Mirka Dobešová
Je Aokigahara skutečně místem, kde přebývají démoni, nebo se po celá staletí lidé obávají pouze svojí představivosti?
CESTOVÁNÍ

Japonský „les sebevrahů“: Jedno z nejděsivějších míst světa, kde vládne absolutní ticho a navigace i kompasy selhávají

Autor: Michal Černý
Angela Lansbury se díky postavě Jessicy Fletcher zapsala do srdcí mnoha LGBT diváků jako svobodomyslná žena, která se nebojí postavit za práva člověka bez ohledu na jeho identitu
KULTURA

„To je (gay) vražda, napsala“ aneb Jak si seriál, který neobsahuje ani jednu LGBT postavu, získal srdce celé queer komunity

Autor: Michal Černý
Předstírání práce je nový trend...
LUI BUSINESS

Dělám, že něco dělám: Stále více lidí v zaměstnání práci předstírá. Ti, kdo při práci nejsou vidět, se totiž (údajně) flákají

Autor: Mirka Dobešová
Z nového průzkumu vyplývá, že některé páry preferují oddělené hotelové spaní už v rané dospělosti
CESTOVÁNÍ

„Spánkový rozvod“ na dovolené? Půlka mladých párů nechce na hotelu společný pokoj, každý třetí odmítá spát v jedné posteli

Autor: Veronika Košťálková
Aplikace, pomocí kterých můžeme sledovat polohu partnerova mobilu, se stávají vcelku běžnou technologií. Dobrou službu ale udělají jen v některých vztazích
TRENDY

Sledujete pohyb partnerova mobilu? I povolené „šmírování“ má dost stinných stránek, k odhalení nevěry může stačit fitness aplikace

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop