Trénink zadní části pomůže s vyprazdňováním i hrátkami. Správné provedení chce trpělivost, speciální technikou pomůže lékař
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Trénink zadní části pomůže s vyprazdňováním i hrátkami. Správné provedení chce trpělivost, speciální technikou pomůže lékař

Cvičit zadek se dá i jinak než v posilovně. Tzv. anální trénink se zaměřuje spíš na vnitřní část a podle toho, jaký děláte, si můžete ulevit od problémů s vyprazdňováním nebo zlepšit chvilky v ložnici.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
26. 3. 2024

Ačkoliv zadek máme všichni, máme občas tendenci na něj zapomínat. Může být přitom zdrojem velkého potěšení, když víte, jak mu ukázat tu správnou lásku. Může být ale také zdrojem trápení – to naopak ve chvíli, když ne všechno funguje tak, jak má.

V obou případech vám dokáže pomoct anální trénink. Nepředstavujte si ale nekonečné série dřepů nebo zvedání nohou do všech možných i nemožných úhlů. Tohle trénování se sice taky týká svalů, ale jde o jejich uvolnění. A místo cesty do posilovny bude mnohem lepší zůstat doma a vlézt si do postele nebo do vany, případně se vydat za odborným lékařem.

Biofeedback proti zácpě

První z metod análního tréninku je tzv. biofeedback. Jde o speciální cvičení prováděné s pomocí odborníka (lékaře) a přístrojů, které vám poskytují zpětnou vazbu (anglicky feedback) o tom, co dělají vaše svaly. Právě mimovolné chybné použití svalů pánevního dna je jednou z příčin problémů s vyprazdňováním známých jako zácpa.

Pánevní dno je „svalová miska“ v úplně spodní částí trupu, která obklopuje močový měchýř, konečník a u žen také dělohu. Když jdete tzv. na velkou, dochází v této oblasti k důležité souhře svalů: Svěrač kolem řitního otvoru se musí uvolnit a svaly podbřišku se musí stáhnout, aby došlo k posunu stolice.

Dysfunkce pánevního dna

Je to podobné, jako když chcete z tuby vymáčknout zubní pastu: Víčko musí být povolené a tubu je třeba naopak zmáčknout. Pokud jedno z toho neuděláte, pasta se ven nedostane. A právě to se děje některým lidem trpícím zácpou. Svěrač se jim nedaří uvolnit nebo ho dokonce ještě více stáhnou. Výsledkem je pak pocit nedokonalého vyprázdnění, malé a tvrdé kousky stolice nebo dokonce pocit, že musíte použít prst, abyste stolici uvolnili.

Řešení je ale naštěstí relativně jednoduché a nevyžaduje chirurgický zákrok a většinou ani žádnou medikaci. Pomůže vám odborník, se kterým se naučíte svaly správně ovládat. Nejprve je ale třeba určit, zda za zácpou tkví právě tento problém. Diagnostika se dělá tzv. anorektální manometrií – měřením tlaku ve vnitřním a zevním svěrači.

Vyšetření se provádí vleže na levém boku a lékař při něm do konečníku zavádí asi 4 milimetry silnou a 5 centimetrů dlouhou sondu namazanou vazelínou. Pacient pak vykonává sevření či zatlačení dle jeho pokynů a sonda měří činnost svalů.

<Path> FOTO: „Zadnicový bizar“ na RTG snímcích, aneb celkem běžné věci „víte kde“Zdroj:

Naučit svaly poslouchat

A velmi podobně probíhá také samotný anální biofeedback. Odborník při něm rovněž zavede tenkou sondu do zadku pacienta a může také použít elektrody snímající aktivitu svalů podbřišku, které přilepí na břicho zvenku. Následně opět vydává pokyny.

Během cvičení pak pacient dostává přímou zpětnou vazbu o tom, co se děje s jeho svaly. Může být vizuální, ale může být také slovní od lékaře, který naměřená data vyhodnocuje. A s touto zpětnou vazbou pak pacient provádí řízené dýchání, zatínání a uvolňování inkriminovaných svalových skupin – trénuje svůj zadek a učí se svaly správě koordinovat.

Nedílnou součástí pak je ovšem také správné používání naučené techniky při cestách na záchod. Je proto velmi vhodné návštěvy lékaře a učení opakovat. Nevýhodou je, že zatím neexistují přístroje určené pro cvičení metodou biofeedbacku v domácích podmínkách. Pacienti tak musí najít odborníka, který metodu používá.

Volný průchod lásce

Co naopak doma rozhodně sami trénovat můžete, je uvolnění svého pozadí za účelem příjemnějšího análního sexu. Nevýhodou našeho pozadí totiž je, že je většinou zvyklé jen na jednosměrný provoz a při snaze dostat se zvenku dovnitř se stáhne a nechce nic takového dovolit. U mužů se ale právě skrze něj dá nejsnáze dostat na prostatu. Ta je plná nervových zakončení a její stimulace může být zdrojem mimořádné slasti a vést dokonce i k orgasmu.

Obdobný problém jako při prvních pokusech s anální stimulací nastává, když dojde na pokusy o penetraci rozměrnějším partnerem. Místo slasti se dostavuje bolest, která může milostnou scénu znepříjemnit nebo úplně znemožnit. V krajním případě může při neopatrnosti dojít také ke zraněním. Naštěstí si ale i v tomto případě můžete pomoct análním tréninkem a dát lásce volný průchod.

Zdroj: Giphy

Hlavně se uvolnit v hlavě

I v případě problémů s volností svěrače při snaze o penetraci hraje roli hlava. Při tréninku tak nejde ani tak o to, že byste fyzicky protahovali dané svaly (jako když si třeba protahujete nohy), ale spíš o to, že si zvykáte na pocity spojené s pronikáním a umíte zadek vědomě uvolnit.

Trénink probíhá jednoduše. Pořídíte si vhodné hračky, umyjete se, uděláte si pohodlí (někomu vyhovuje postel, někdo si vleze třeba do teplé vany) a pak pomocí intimních pomocníků a spousty lubrikantu objevujete, zkoušíte a posouváte své meze.

Začněte hračkou tenkou, která se jen mírně rozšiřuje. Zvykněte si na pocit toho, že máte něco v sobě, na pohyb a podobné vjemy a pak přejděte k hračce o něco větší. Pokud se vám to nepodaří hned po sobě, nezoufejte, trénování může být běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost. Pomůže vám ale, když k němu nebudete přistupovat jako k honbě za výsledky, ale jako ke chvilce pro sebe. Klidně můžete přizvat i partnera nebo milence.

Tipy redakce

Hranice je loket

Jak daleko až můžete s tréninkem zajít? Poměrně daleko. Podle toho, co se nám podařilo najít na internetu, se anus dokáže roztáhnout až na cca 17 centimetrů. Jestli je to pravda? Vzhledem k tomu, že si někteří lidé libují ve fistingu, je docela „běžnou“ hranicí šířka pěsti a délka předloktí. Aby to bylo bezpečné, je k tomu pochopitelně potřeba spoustu uvolnění, tréninku a trpělivosti, ale možné to je. Roztažení je navíc vždy dočasné. Teorie o trvale rozvolněných zadcích jsou nesmysl. Svaly svěrače jsou totiž dělané na to, aby se po uvolnění zase sevřely. Takže netřeba plašit, ani pokud vás lákají, ehm, velká dobrodružství.

Zdroj: beinghuman.org, healthline.com, bangkokhospital.com, fnbrno.cz, health.harvard.edu

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Zážitek z porna může být natolik intenzivní, že ho můžeme začít vnímat jako realitu a být zklamaní z toho, že to pak ve skutečnosti funguje úplně jinak
TĚLO & MYSL

Přestaňte si ničit sebevědomí i tělo na základě toho, co vidíte v pornu. Jeho obsah slouží čistě pro zábavu, není to vzdělávací dokument

Autor: Redakce
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko

E-Shop