Proč tak milujeme „bad boye“? A jak poznat, že jednomu sedáme na lep?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč tak milujeme „bad boye“? A jak poznat, že jednomu sedáme na lep?

Definice f*ckboye je poměrně prostá, byť nejednoznačná. Jedná se o muže, který je emocionálně nedostupný, není ve vztazích zodpovědný a vnímá je čistě transakčně – jako zábavu a rozptýlení. Jinak by se dal nazvat šikovným sukničkářem. Problém je v tom, že takového f*ckboye nemusíte poznat na první dobrou. Oni jsou totiž nezřídka velmi milí. Jak se ale jednou zamilujete, nejspíš to bude bolet. A přesto se to děje – dokáží k sobě přitáhnout hodně pozornosti a není těžké se do nich zakoukat. Čím to?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
25. 3. 2024

Slovo f*ckboy není navzdory původu tohoto označení nějaké smyšlené sprosté slovo. Už ho zná i anglický slovník, který uvádí: F*ckboy je „ten“ kluk. Ten, který nerespektuje partnery/ky, ale silně se na ně spoléhá. Drží si odstup, nezajímá ho čas ostatních a nezavazuje se. Je sebestředný, dělá hlouposti a jednoduše si hraje s emocemi druhých. V podstatě se jedná o nové oficiální označení pro takového donchuána, kterého budete mít plnou hlavu, ale on si toho buď nevšimne, nebo mu to bude vlastně jedno. Pro něj jsou milostné vztahy hra.

Že to nezní jako muž, kterého byste vedle sebe chtěli?

A přesto se do nich tak často zamilováváme…

Jak to, že z nich šílíme?!

Vybrat si správnou volbu, hlavně pokud jde o lásku, to je oříšek. Víte, že existuje důvod, proč vám tak nějak nesedí chození s někým, s kým je všechno v pořádku? A že je to důvod dokonce vědecky podložený? Ono totiž ti nepraví dělají něco „správně“. Ne zrovna po morální stránce, ale po té praktické se jim daří.

Může za to efekt teorie připoutání a v základu jde o to, že rádi naháníme něco, co nemůžeme mít. Je to jako jít si za cílem. Není nijak vzácné, že se cítíme s klukem přímo fantasticky a najednou po něm šílíme, když nám přestane odepisovat a zajímat se. Najednou je z nás malý stalker, který si obkresluje jeho podobizny a prohlíží každý jeho post na sociálních sítích. Ale proč tomu tak je?

Dosahování cílů a vzrušení z honby

Lidé často chtějí to, co nemohou mít. Nebo to, co mají na dosah, ale ještě k tomu nedospěli. A pokud vás někdo neustále udržuje v napětí, zajímá vás to. Přirozeně. Je to vlastně totéž jako touha po vzácných zdrojích, což je teorie ekonomická. Dneska možná jste ochotni půl petky vody vylít, protože vám zteplala a vybublala. Ale co byste za takové požehnání dali po třech dnech na poušti? F*ckboy se jednoduše staví do pozice kýženého, který vám občas dá na ochutnávku svlažit rty. Ale nikdy se nenapijete pořádně. Za to hodný kluk, který by vám snesl modré z nebe, se tak může jevit jako galon teplé minerálky v all inclusive hotelu. Že je to škoda pak člověku dochází až s bolestným zpožděním nebo také nikdy.

Teorie připoutání

Teorie připoutání je psychologická teorie popisující způsob, jakým se jednotlivci navazují na emocionální vztahy, zejména na vztahy k primárním pečovatelům v raném dětství. Tato teorie se zabývá tím, jakým způsobem tyto rané vazby ovlivňují pozdější vztahové vzorce a chování jednotlivců v dospělosti.

Základními koncepty této teorie jsou:

Bezpečné připoutání: Jedinec prožívá důvěru a bezpečí ve vztazích a má schopnost vyjádřit své emoce a potřeby. Zároveň respektuje potřeby druhých.

Anxiózní připoutání: Jedinec má tendenci být velmi citlivý na změny ve vztazích, prožívá obavy z opuštění a může mít silnou potřebu potvrzení a blízkosti.

Vyhýbavé připoutání: Jedinec má tendenci vyhýbat se intimním vztahům a může mít obtíže s vyjádřením emocí a potřeb ve vztazích.

Jistě již tušíte, že právě lidé z druhé zmíněné skupiny mohou těmito vztahy velmi trpět. Pokud poznají něco blízce známého z dětství – tedy člověka, který bude zametat s jejich emocemi, bude to pro ně jako déjà vu, které je těžké opustit.

Alfa samci

(Nejen) ženy mají tendenci být přitahovány alfa samci. Tento název je součástí evolučních teorií a vždy se v ní objevuje něco jako „silné/dobré geny“. Tato teorie předpokládá, že ženy si spíše vyberou partnera se silnými vlastnostmi, jako je fyzická kondice, protože tím spíše zvýší reprodukční úspěch svých potomků. To se v dnešní době ale oproti nahánění mamuta mohlo transformovat a poněkud zohýbat. Už tu tak zjevně skvělého lovce, který vede skupinu, těžko poznáme. A tak někdy za alfy považujeme ty, kteří jsou drzí, výrazní, sebestřední…

Hormony a špatný výběr chlapa

Existuje mnoho pohledů na tuhle teorii. Některé dokonce přímo protiřečí té, kterou si uvedeme. Nicméně například výzkum z roku 2012 říká, že ženy jsou v jisté fázi svého cyklu jednoduše sexuálně přitahovány vlastnostmi, jako jsou specifické obličejové rysy a dominantní chování. Takže nás vlastně zradí vlastní tělo.

Narcisti, psychopati a mača

Mají jedno společné. A to něco nás může velmi přitahovat. Nezřídka jde o charisma, sebevědomí a sebestřednost, která je až magická. K takovým jedincům někdy můžeme iracionálně vzhlížet, protože nás přesvědčí o své jedinečnosti. Tito lidé jsou najednou v našich očích jako Katy Perry v davu. Chceme podvědomě být součástí něčeho exkluzivního. Bohužel ne vždy odhadneme, co skutečně exkluzivní je a kde se pouze na exkrement nasypalo obrovské množství třpytek.

Jak poznat, že si začínám s f*ckboyem?

Chcete-li to zjistit dřív, než v tom budete až po uši, zkuste se zamyslet nad těmito znaky:

Jak hluboké jsou ve skutečnosti naše konverzace? Opravdu se o mě tento člověk zajímá, nebo neustále klouže po povrchu?

Říká věci v moment, kdy je chci slyšet, protože je tak míní, nebo se jen zrovna náramně hodí? A je toto jeho chování konzistentní, nebo jde jen o jednorázové okouzlování sladkými slovíčky a příště přijde studená sprcha nezájmu?

Je vzrušení to nejsilnější a jediné pojítko? Zajímám tohoto člověka i na jiné úrovni, nebo se oficiálně vezu na hormonální horské dráze, zatímco se druhá strana těší z toho, že mě má, když se jí to hodí?

V každém případě je dobré dát na intuici. Pokud vám ten malý hlásek v hlavě něco říká, poslouchejte ho. Snaží se vám pomoci.

Zdroj: dictionary.com, betches.com, businessinsider.com, ekonomie-otazky.studentske.cz, verywellmind.com, xonecole.com, Durante KM, Griskevicius V, Simpson JA, Cantú SM, Li NP. Ovulation leads women to perceive sexy cads as good dads. J Pers Soc Psychol. 2012 Aug;103(2):292-305. doi: 10.1037/a0028498. Epub 2012 May 14. PMID: 22582900.

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop