Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Pokud jde o bezpečný sex, každého pravděpodobně „na první dobrou“ napadne klasická ochrana, tedy kondom. Ten by měl chránit před nákazou pohlavně přenosnými chorobami (ale ženy také před otěhotněním) poměrně spolehlivě. Není na druhou stranu žádným tajemstvím, že někteří si sex s kondomem nedokáží vychutnat, a tak preferují styk jednoduše „naostro“. Ovšem i pro ně je tu řešení, o němž možná ne každý ví. Pilulka, kterou lze užít po sexu – a rizika nákazy pohlavně přenosnou chorobou snížit – totiž existuje.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
28. 2. 2024

Inspirace od mužů majících sex s muži

I když zmiňovaná pilulka, která by měla plnit ex post funkci kondomu, by v dohledné době měla být určena i heterosexuální většině (byť tedy nechrání před otěhotněním), dnes je zatím spojována se skupinou mužů majících sex s muži. I její princip staví na podobné již existující a osvědčené ochraně, kterou tito muži užívají jako prevenci před přenosem HIV. Řeč je o tzv. preexpoziční profylaxi (PrEP) v podobě medikace, která (je-li užívána v souladu s doporučením lékaře) radikálně riziko nákazy snižuje. A to i když sexuální aktivity probíhají bez kondomu a s protějškem, který je HIV pozitivní. Co míníme slovem „radikálně“? Až natolik, že dle výzkumu z roku 2023 je např. ve Skotsku pravděpodobnější přenos HIV mezi heterosexuály než mezi gayi… Snad tedy to, nakolik je tzv. PrEP efektivní, vydláždí i cestu k novému revolučnímu přístupu k ochraně sexuálního zdraví heterosexuálů.

A jak pilulka v angličtině označovaná jako „Morning After“, konkrétně pak Doxy-PEP, funguje? „Doxy-PEP je postexpoziční preventivní léčba syfilis, chlamydií a kapavky. Podobně jako tradiční pilulku, kterou užívají ženy den poté k prevenci nechtěného těhotenství po nechráněném sexu, lze Doxy-PEP užít až 72 hodin po sexu s jasným cílem – zabránit nákaze sexuálně přenosnými infekcemi,“ shrnula dr. Laura Purdy. Doxy-PEP přitom staví na účinné látce označované jako doxycyklin, která na trhu s léčivy rozhodně není žádnou novinkou – běžně se totiž řadu let užívá k léčbě různých typů bakteriálních infekcí. Zjištění, že může mít i funkci pilulky k prevenci přenosu sexuálních infekcí, je však relativní novinkou. A podle Purdy se jedná také o důležitý krok v poskytování řešení pro ty, kteří se zapojí do nechráněné sexuální aktivity a následně se potýkají s obavami ohledně svého sexuálního zdraví. Jednoduše řečeno, i když doxycyklin rozhodně není mezi léky ničím novým, jeho užití jako postexpoziční profylaxe naopak nové je, dochází tedy víceméně ke změně paradigmatu.

Doxy-PEP a jeho (dosavadní) limity

Nutno dodat, že doposud byl Doxy-PEP doporučován v podstatě pouze mužům majícím sex s muži. Při prevenci nákazy některými pohlavně přenosnými chorobami se Doxy-PEP ukázal v případě gayů, bisexuálů a dalších mužů majících sex s muži jako vysoce účinný. Klinické studie prokázaly, že riziko nákazy syfilis se snižuje o 70-80 % a nákazy chlamydiemi o 70-90 %. Nižší je pak účinnost v případě kapavky, kdy se riziko snižuje jen o 50-55 %.

Tipy redakce

Je také třeba dodat, že Doxy-PEP je vhodné užívat spíše jen po krátkou dobu tak, aby bylo omezeno obecné riziko vzniku rezistence na antibiotika. Na druhou stranu provedené analýzy rezistence na antibiotika vzhledem k užití Doxy-PEP žádné signifikatní výsledky zatím nepřinesly. „Neviděli jsme žádné výrazné zvýšení antimikrobiální rezistence spojené s používáním Doxy-PEP,“ shrnula přímo odbornice na problematiku Annie Leutkemeyer. 

Vědci se však v předchozím roce začali zaobírat myšlenkou využití Doxy-PEP i heterosexuálními ženami, protože postupně shromažďovaná data naznačují, že navzdory biologickým rozdílům mezi muži a ženami by měl obě tyto skupiny doxycyklin dostatečně chránit. Přesto jeden z mála výzkumů na toto téma spíše poukázal na to, že ženy chráněny nejsou. Je tu však jedno velké ALE – ačkoliv ženy zahrnuté do zkoumané skupiny tvrdily, že doxycyklin vždy po sexu pravidelně užily, analýza vzorků ukázala, že ve skutečnosti důsledně přípravek všechny ženy neužívaly – a pouze třetina vzorků vykázala přítomnost doxycyklinu. Podle autorky výzkumu je to vlastně docela běžné – protože lidé mají tendenci lékařům i výzkumníkům jednoduše lhát – ať už proto, že chtějí dokázat, že dodržují pokyny a o své zdraví dbají, nebo i proto, že chtějí zůstat v klinické studii. To ale v konečném důsledku znamená, že potenciál Doxy-PEP nelze zatratit ani v případě ochrany žen.

<Path> Zdravotní problémy mnozí muži neřeší a pomoc vyhledají pozdě. Příčina hazardu se zdravím je přitom velmi hloupáZdroj: us.movember.com, newsroom.clevelandclinic.org, independent.co.uk, valuepenguin.com, orlandohealth.com, cdc.gov

Ostatně, podle profesorky v oboru globálního zdraví Connie Celum byly ve zkušebních studiích v tělech mužů, ale i žen, hladiny doxycyklinu v rektálních i vaginálních tekutinách podobné a dostatečně vysoké na to, aby dokázaly infekcím způsobeným chlamydiemi či syfilis adekvátně bránit, a to bez ohledu na pohlaví. „Nemyslím si, že existuje důvod domnívat se, že by to při důsledném dodržování pravidel užití nefungovalo,“ dodala také Celum.

Je tedy dost možné, že brzy lék začne být doporučován všem skupinám, a to bez ohledu na orientaci a především pohlaví. A to by – vzhledem k tomu, že výskyt pohlavně přenosných chorob napříč populací v posledních letech roste – mohl být přece jen významný faktor vedoucí ke zlepšení sexuálního zdraví každé/ho z nás.

Zdroj: news.stv.tv, askmen.com, endinghiv.org.au, aidsmap.com, nejm.org, npr.org

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop