„Upíjel jsem se kvůli nemožnosti najít partnera,“ popisuje Dan. Nepít alkohol dle něj v Česku stále „není normální“
Rozhovor
Zdroj: AdobeStock
<Path>

„Upíjel jsem se kvůli nemožnosti najít partnera,“ popisuje Dan. Nepít alkohol dle něj v Česku stále „není normální“

Spotřeba alkoholu je v Česku velmi vysoká – a navíc stále roste. Podle zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti z roku 2022 plyne, že na osobu každý rok připadá v průměru konzumace 10 litrů čistého alkoholu. Každý den pak alkohol pije téměř 10 % populace. Takže není nic překvapivého, že konzumace alkoholu je u nás považována za běžnou součást života. Co když se ale člověku situace vymkne z rukou? Svou zkušenost popisuje Dan, který alkoholem řešil (nejen) svou samotu…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
19. 2. 2024

Dane, i když aktuálně mnozí žijí suchým únorem, vy jste se rozhodl nepít alkohol již více jak před rokem. Co tomu předcházelo?

Je to dlouhá story, ale pokud bych to měl zkrátit, dospěl jsem do bodu, kdy jsem si uvědomil, že mám s alkoholem docela problém. A tak bylo samozřejmě namístě začít to řešit. Nakonec jsem se tedy začal i léčit, i když je fakt, že během sezení se ukázalo, že úplně „ukázkovým alkoholikem“ zrovna já nejsem. (smích)

Jak si představit ukázkového alkoholika? A v čem jste se odlišoval?

To označení je samozřejmě nadsázka. Každopádně alkoholikům se právě kvůli konzumaci alkoholu obvykle rozpadá život pod rukama. Byť ne vždy je to na první pohled patrné. Teprve potom – a neplatí to navíc univerzálně pro každého – až se jim vše totálně sesype, rozhodnou se začít s tím něco dělat. Nebo jim jednoduše nic jiného nezbývá, protože kdyby žádné konkrétní kroky nepodnikli, skončili by velmi špatně. A někteří i skončí, to je fakt. Já – a ne že bych si nějak fandil (smích) – jsem si to, že mám k problémům nakročeno, uvědomil sám. A začal jsem to taky hned řešit.

Můžete přiblížit, jak jste si uvědomil, že s alkoholem máte problém?

V prvé řadě musím říct, že to rozhodně není snadné, aby si člověk něco takového uvědomil, respektive přiznal. Navíc v zemi, kde pití alkoholu je v podstatě národní „sport“. Na oslavách se pije. Na společenských akcích se pije. Pije se vlastně všude a všem se to zdá úplně normální. Večer do hospody taky nejdete s kamarády pít limonádu, že. Naopak ti, kteří se vědomě rozhodnou alkohol nepít, jsou považováni za ty divné. Vidím to teď sám. Společenského života jsem se samozřejmě nevzdal, ale ten alkohol je všudypřítomný a člověk na něj také neustále naráží.

A kdy to, že mám problém, došlo mně? Po jednom firemním večírku. Opilí byli všichni a troufám si říct, že já na tom nebyl úplně nejhůř, ale následně se ke mně dostala nahrávka, kde jsem viděl sám sebe, jak dělám věci, které jsem si ale vůbec nepamatoval. Okno, mohla byste si říct, to mívá občas každý. To samozřejmě nepopírám. Ale když jsem si zrekapitulovat různé akce za poslední půlrok, vlastně jsem zjistil, že si jich většinu nepamatuju. A že když přijdu domů, těším se, až si sednu na gauč a naleju si skleničku. I když jsem následně na sezení zjistil, že moje problémy jsou opravdu malicherné ve srovnání s tím, jak se alkoholismus může projevovat, byly to pro mě velmi účinné odstrašující příklady. Vlastně bych řekl, že každý, kdo pije v míře vyšší než opravdu malé a příležitostné, by na takové sezení měl zavítat. Pak by tu lahev obešel velkým obloukem.

<Path> „Stárnutí po boku partnera mě děsí. Věřím, že mě někde čeká něco lepšího, tak vždy volím rozchod,“ popisuje muž, který si své vztahy sabotujeZdroj: Redakce/respondent

Alkohol bývá často také „řešením“ různých problémů, s nimiž se lidé potýkají. Zjistil jste v rámci absolvované léčby, co bylo „spouštěčem“ ve vašem případě?

Já to vlastně věděl i předtím. Bylo mi čtyřicet, a i když mám dobrou práci, byt, auto a obecně by se dalo říct, že by mi ke štěstí nemělo vůbec nic scházet, nemám partnera. A jak známo, v gay komunitě jsou chlapi určitého věku už zboží, které nikoho nezajímá. Najít si příležitostný sex sice minimálně ve větším městě zas takový problém není, s partnery to už neplatí. Takže jsem prostě sám, a to už víc jak deset let, kdy se mi rozpadl dlouhodobý vztah, a z alkoholu jsem si postupně udělal svého společníka. Jak se ale ukázalo, zrovna dobrý společník to není.

Pokud jste tedy nepotřeboval hledat příčiny vaší situace, v čem vám terapie pomohla?

Zjistil jsem o sobě spoustu věcí. Především pak to, že právě vztahová oblast mě různě ovlivňuje celý život, což patrně souvisí s tím, že moje rodinné zázemí nebylo zrovna ideální. A také kvůli tomu, že jsem gay a rodiče to zrovna dobře nepřijali, mám tendenci neustále hledat nějaké kotvy. A když se mi to nedaří, mám pocit totálního selhání. Dalo by se říct, že tímto řetězením jsem pak došel do fáze, kdy jsem právě to, že nemám nikoho blízkého, začal řešit pitím.

Je pravda, že mezi LGBT lidmi je inklinace k různým typům návykových látek ve srovnání se zbytkem populace přece jen vyšší…

No, jasně, bylo by možné na to nahlížet i z různých odborných perspektiv – že čelíme většímu odmítnutí, diskriminaci. Coming out taky není úplně bezva období, a to i vzhledem k tomu, že ne každá rodina je ukázkově chápající. To se asi projevilo i v mém případě. Ale mně tohle všechno připadá jako až zbytečný alibismus. Rodinné zázemí dnes nemá kdekdo. I když v mém případě situaci moje orientace moc nepřidala, nijak ideální to nebylo ani předtím. Jinak jsem ale na žádné další problémy, které by s mojí orientací souvisely, nenarazil. Takže zdůvodňovat moje pití tím, že jsem gay, nechci. Kvůli tomu, že jsou osamělí, pijí i heterosexuálové. V tom prostě rozdíl nevidím.

Alkoholu se tedy vyhýbáte již více jak rok. Jaké největší změny ve svém životě od té doby pozorujete?

Nejvíce si cením toho, že si můžu opravdu užít každý den. Ta alkoholická rána totiž nejsou nic příjemného. (smích) Jinak ale žiju prakticky stejně jako dřív, chodím se bavit, do společnosti, ale alkohol nepiju. Někoho to zaráží, občas musím být v tom odmítání důraznější, ale zároveň mám skvělý pocit také z toho, že vím, co jsem v daný večer dělal. A možná se občas i škodolibě bavím tím, čeho jsou někteří lidé pod vlivem schopni. (smích) I když partnera stále nemám, začal jsem chodit k terapeutovi, tedy k tomu, co se zaměřuje na vztahy, a snažím se nějak si život lépe uspořádat. Naprosto s čistým svědomím i hlavou pak můžu říct, že se mi od té doby určitě žije líp. Takže bych taky každému, kdo na sobě pozoruje byť drobné „příznaky“ toho, že pije až moc, doporučil, aby to začal řešit. Čím dřív, tím líp.

Zdroj: Redakce/Respondent

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop