Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

V Česku se v poslední době hojně mluví o kratomu či HHC, látkách, které se dostaly v podstatě volně na trh, aniž by byla jakkoliv regulována jejich dostupnost. A to navzdory faktu, že jejich užití může vést ke změnám stavu vědomí. I když problematika je rámována především tím, že si kratom či (nyní především) produkty s HHC kupují děti, a tak je třeba regulace, ani jedna z látek zdaleka nedosahuje nebezpečnosti nové drogy, která se stala velmi populární v oblastech západní Afriky (byť zrovna HHC s ní má ve své podstatě mnoho společného) a označována je jako „zombie droga“ a obecně také jako „kush“. Odborníci pak varují před jejím rozšířením v Evropě.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
20. 2. 2024

Co je kush?

Kush, tedy droga, která se zatím masivně šíří jen v oblastech Afriky, nemá s drogou téhož názvu, jež je známa v USA i Evropě, nic moc společného. Zatímco euroamerický kush odkazuje k hybridní odrůdě konopí, jež vzniká křížením (díky čemuž také obsahuje poměrně vysokou hladinu psychoaktivní látky THC) a název nese po oblasti původu, Hindukúši, v africkém kontextu se jedná o syntetickou (tedy uměle produkovanou) drogu. Ta je vyráběna z mnoha různých sloučenin, které mají ve výsledku napodobit právě účinky přírodního THC, které obsahuje konopí.

V praktické rovině je ale africký kush převážně směsí mnoha velmi nebezpečných látek, a to včetně fentanylu, tramadolu, a dokonce i formaldehydu. Podle některých prý ale obsahuje i rozemleté lidské kosti (což je dle odborníků spíše jen fáma). Přitom fentanyl a tramadol jsou vysoce návykové opiáty a formaldehyd, který se – mimochodem – užívá k balzamování mrtvých těl, může při konzumaci způsobit halucinace. „Kush způsobuje vážné poruchy dýchacího systému, což vede k závratím, bolestem hlavy, ospalosti, abnormálnímu chování a podobně,“ doplnil lékař Abdul Aziz Suma. Kromě toho droga narušuje pohybovou koordinaci, uživatelé tak padají, když za pochodu usínají – a ne náhodou je tak kush označován jako „zombie droga“. Na svědomí má pak každý týden tisíce hospitalizací a také desítky úmrtí (přitom platí, že kush je podobně nebezpečný jako heroin či kokain).

Podle adiktologa Johna Moorese pak vzhledem k tolika úmrtím není divu, že v Evropě panuje obava, aby se kush nezačal šířit také. Popularita této drogy totiž stojí a padá na její dostupnosti. „Kush je v Africe populární, protože je cenově dostupný, a to i cenově – to je faktor, který podmiňuje užívání drog v jakékoliv zemi,“ vysvětlil také odborník na závislosti Ian Hamilton.

Proč se ničit?

Droga se aktuálně masivně šíří v celé oblasti Sierra Leone, kde jsou na ni závislé celé komunity. „Kush je velmi nebezpečná droga, je silná, levná a snadno dostupná. Regulace a kontrola prodeje jsou v západní Africe naopak velmi malé, což šíření podporuje,“ dodal psychiatr Edward Nahim, který v Sierra Leone profesně působí. Za hlavní příčinu popularity kush ale odborníci považují celkový úpadek tamní společnosti a extrémní nezaměstnanost, která průběžně stále roste. Zejména pro mladé lidi je tak kush způsobem úniku z drsné reality. „Nedostatek pracovních míst a příležitostí je hnací silou, která po narušení fungování ekonomiky covidem vede mnoho mladých lidí k drogové závislosti,“ dodal Nahim.

Další pak – vedle extrémní nezaměstnanosti – zmiňují v souvislosti s rostoucí popularitou nebezpečné zombie drogy také rostoucí potíže s duševním zdravím a deprese. Bohužel nejen psychologická a psychiatrická pomoc je však v oblasti prakticky nedostupná, totéž totiž platí i pro samotné řešení důsledků závislosti. To země také naprosto nezvládá – odvykací pomoc pak závislým nabízí jediné zařízení.

<Path> Tanečník a model Clifford Selorm Ametefe vás zve na festival TANEC PRAHA!Zdroj:

Problém se syntetickými kanabinoidy

„Zombie droga“ kush je aktuálně problémem, jenž se Evropě může zdát vzdálený. Uměle vyráběné drogy, které mají napodobovat účinek konopí (tedy syntetické kanabinoidy), však trápí i nás. Konkrétně již zmiňované HHC do této kategorie patří také – byť na rozdíl od afrického kush vzniká (obvykle) v laboratořích. Jak přitom naznačují výzkumy, syntetické kanabinoidy jsou sice v chemické rovině podobné látkám, jež jsou přirozeně přítomné v konopí, ale jejich účinky se často velmi liší (a jsou např. uměle zesílené). Je již také známo, že užívání nezákonných syntetických kanabioidů (a to platí univerzálně pro všechny) je spojeno s možnými zdravotními problémy a v krajních případech může být také život ohrožující. Přesto je lidé užívají – a to s odůvodněním, že jsou levnější a dostupnější alternativou klasického konopí (a navíc jejich přítomnost v moči nelze při rutinní kontrole odhalit). Zda tyto „benefity“ za případný „zombie stav“, jenž některé tyto syntetické alternativy mohou vyvolat, opravdu stojí, to je otázkou.

Zdroj: happyseeds.cz, rfi.fr, dubawa.org, newsweek.com, telegraph.co.uk, nida.nih.gov

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop