Proč během umývání těla zapomínáme na pupík, uši a prsty na nohou? Kromě zápachu hrozí v záhybech zánět kůže, mykózy i stafylokok
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč během umývání těla zapomínáme na pupík, uši a prsty na nohou? Kromě zápachu hrozí v záhybech zánět kůže, mykózy i stafylokok

Dát si rychlou sprchu je součástí každodenní hygieny většiny z nás. Jenže někdy ta sprcha může být rychlá až moc. Jak ukázala vědecká studie, množství lidí během mytí zapomíná, že některá místa nestačí jen namočit. Nemoci, o které si špatní umývači koledují, jsou nepříjemné pro ně i pro okolí.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
9. 2. 2024

„Nezapomeň se umýt za ušima a mezi prstama na nohách,“ říkaly některým z nás naše babičky v dětství. A moc dobře nejspíš věděly, proč to říkají. Tohle jsou totiž místa, která si většina lidí zapomíná důkladně umýt. Což je špatné pro ně i pro jejich okolí, důsledky nedostatečné hygieny se totiž projevují nejen svědivými a bolestivými infekcemi, ale také zápachem.

Jak víme, že jsou tato místa nejvíce opomíjená? Na základě vědeckých poznatků. Keith Crandall, profesor biostatistiky a bioinformatiky na George Washington University měl totiž taky takovou babičku. Jak se svěřil v tiskové zprávě, říkala mu, aby „se vydrbal za ušima, mezi prsty na nohou a v pupíku“. A právě toto připomínání ho i se zbytkem jeho týmu z Institutu výpočetní biologie vedlo k „Babičkovské hypotéze“. Předpokladu, že si lidé tato tři místa zapomínají řádně umývat.

Špinaví až za ušima

O tom, že je tato hypotéza skutečně pravdivá, se následně přesvědčili studií. 129 studentům udělali z inkriminovaných míst stěr a následně mikrobiologickou analýzu. A nestačili se divit. Nebo možná měli radost, že je jejich teorie správná. Na daných místech totiž našli bakterie, které odpovídají tomu, že se tam dotyční málo umývali.

Na pokožce, která je pravidelně umývaná, žije velmi rozmanitá škála mikroorganismů. Pokud jsou ovšem některá místa – a zejména takto vlhká a mastná místa – umývána málo, některé druhy nežádoucích mikroorganizmů mají možnost se přemnožit, rozházet biologickou rovnováhu a způsobit ekzémy nebo jiné nemoci. Ve studii, která vyšla v odborném časopise Frontiers in Microbiology sice autoři také zmiňují, že testovaný vzorek byl velmi malý a v ideálním případě by měly následovat ještě další průzkumy, nic to ale nemění na tom, že „jenom se trochu ošplíchnout“ není hygienicky dlouhodobě dostačující.

Voda na nohy nestačí

Podívejme se teď na jednotlivá problematická místa postupně. Jedním z důvodů, proč se lidé myjí nedostatečně, je nejspíš jejich pocit, že stačí, když na některá místa prostě doteče mýdlová voda ze zbytku těla. Zatímco si tak podpaží nebo rozkrok důkladně vydrbou, chodidla si mnozí prostě jen na závěr postříkají sprchou a lezou na osušku.

Podle dermatoložky doktorky Stacey Tull je třeba se mezi prsty umýt důkladně mýdlem. Nemusíte ani volit žádný speciální přípravek „Stačí použít to, co používáte normálně na tělo,“ radí doktorka a doplňuje, že kromě mytí je třeba si také pravidelně měnit ponožky, které mohou být jinak zásobárnou bakterií a nečistot a obojí na nohy opět přenést.

Nohy se potí a stísněné prostory mezi prsty mají tendenci hůř větrat. V uzavřených botách navíc chodidla zůstávají „zapařená“, zvýšená hygiena je proto potřeba, jinak hrozí že „se u vás vyvine tzv. atletická noha, což je plísňová infekce kůže, která se typicky objevuje mezi prsty,“ varuje Tull. „Chodidla vás mohou svědit, loupat se a na kůži se může objevit vyrážka nebo praskliny.“

Dalším možným onemocněním kůže je cellulitis, bakteriální infekce způsobené streptokoky nebo stafylokoky, která se může rozšířit dále po nohou. Zabránit tomu přitom může jednoduché umytí. Pokud si nechcete dávat celou sprchu, vymydlete si nohy třeba v umyvadle (byť to chce trochu gymnastiky) a nezapomeňte je nechat důkladně uschnout, než si oblečete ponožky.

<Path> Rizika nebaleného pečiva a Světová zdravotnická organizace: Na internetu se objevila nepravdivá informace!Zdroj: czso.cz, szu.cz, retailnews.cz, voanews.com, ziphaccp.com, thenationalnews.com, Twitter účet WHO Sri Lanka

Na pupík s vatovou tyčinkou

Obdobný problém ve stylu „voda to vezme“ hrozí také u pupíku. Ani zde kvůli jeho tvaru nestačí, aby přes něj jen přetekla voda. Kromě toho, že je pupík tmavý a vlhký, má také kožní záhyby, v nichž se hromadí špína, ošoupaná vlákna z oděvů a odumřelé kožní buňky, což vytváří skvělé prostředí pro množení mikroorganismů.

Možnými důsledky nemytého pupíku jsou kvasinková infekce, zápach, který produkují bakterie rozkládáním nahromaděného potu a špíny, nebo omfalitida. Jde o menší či větší hrudky („kameny“) vzniklé z kožního mazu, které se v pupíku vytvoří. Materiál stejný jako „černé tečky“ při akné na povrchu oxiduje a tmavne, díky čemuž pupík vypadá ohavně. Nános je pak třeba mechanicky odstranit pinzetou a případný zánět začít léčit.

Mytí pupíku je přitom jednoduché. Namydlený prst je vše, co je většinou potřeba. Stačí trochu zakroužit, opláchnout vodou a je hotovo. Máte-li ale pupík výrazně hluboký nebo jinak tvarovaný, můžete si pomoct vatovou tyčinkou. Jen je třeba být velmi opatrný a netlačit, abyste kůži netraumatizovali.

Zdroj: Giphy

Nepsat, ale umýt

Zapište si za uši, že byste se za nimi měli hlavně umývat. Tohle místo je totiž zrádné v tom, že ho nevidíme. Určitě ne, když stojíme pod sprchou, ale taky ne, když se podíváme do zrcadla, snadno na něj proto zapomenete. Jenže když se neumyje, přihlásí se po čase samo o pozornost. Zápachem.

„Jedním ze způsobů, jak poznáte, že je potřeba toto místo umýt, je, že si ucho promnete v prstech. Když se tam podrbete nebo třete prstem a cítíte, že to smrdí, no tak jste se tam v poslední době moc dobře nemyli,“ informuje ve videu na TikToku doktorka Jen Caudle.

Kromě zápachu ale neumytý prostor za ušima hrozí i dalšími obtížemi. Jde leckdy o úzký kožní záhyb, navíc na hlavě, kde se pokožka výrazně mastí. Při nedostatečné péči se může u špindírů rozvinout seboroická dermatitida. Je to zánět kůže podobný lupům, který se projevuje žlutavými loupajícími se šupinami, svěděním a zarudnutím. Předejít mu a dalším problémům je přitom snadné. Opět pomůže voda, běžné mýdlo a podrbání konečky prstů. Nebo použijte žínku či houbu, nutné to ale není.

Tipy redakce

Zadek taky, pánové!

Zmínili jsme tři kritická místa, nejsou to ale jediné oblasti těla, u kterých mnozí zapomínají na důslednou hygienu. Dalšími jsou třeba záda (kdo si nedosáhne rukama, pomůže si kartáčem na tyči nebo třeba živým asistentem) nebo prostor pod nehty (tam pomůže kartáček na ruce nebo nástroje na manikúru). Bohužel ale existují i případy, kdy si lidé nemyjí ani zadek! Někteří heterosexuální muži se totiž tak bojí, aby náhodou neudělali něco „teplého“, že se odmítají dotknout i vlastního pozadí. Což zní zároveň komicky i nechutně. Proto doufáme, že to váš případ rozhodně není a že po přečtení tohoto článku nebudete opomíjet ani jiná kritická místa na svém těle.

Zdroj: mediarelations.gwu.edu, frontiersin.org, realsimple.com, healthline.com, tiktok.com, mayoclinic.org, lui.cz

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Jedním z velkých hitů fitness světa a zdravé výživy jsou momentálně tzv. adaptogeny
Trendy & Styl 2024

Fitness trendy pro rok 2024? Nikdy nic nenahradí obyčejnou činku, více ale zapojíme mozek a moderní technologie

Autor: Redakce

E-Shop