Proč během umývání těla zapomínáme na pupík, uši a prsty na nohou? Kromě zápachu hrozí v záhybech zánět kůže, mykózy i stafylokok
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Proč během umývání těla zapomínáme na pupík, uši a prsty na nohou? Kromě zápachu hrozí v záhybech zánět kůže, mykózy i stafylokok

Dát si rychlou sprchu je součástí každodenní hygieny většiny z nás. Jenže někdy ta sprcha může být rychlá až moc. Jak ukázala vědecká studie, množství lidí během mytí zapomíná, že některá místa nestačí jen namočit. Nemoci, o které si špatní umývači koledují, jsou nepříjemné pro ně i pro okolí.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
9. 2. 2024

„Nezapomeň se umýt za ušima a mezi prstama na nohách,“ říkaly některým z nás naše babičky v dětství. A moc dobře nejspíš věděly, proč to říkají. Tohle jsou totiž místa, která si většina lidí zapomíná důkladně umýt. Což je špatné pro ně i pro jejich okolí, důsledky nedostatečné hygieny se totiž projevují nejen svědivými a bolestivými infekcemi, ale také zápachem.

Jak víme, že jsou tato místa nejvíce opomíjená? Na základě vědeckých poznatků. Keith Crandall, profesor biostatistiky a bioinformatiky na George Washington University měl totiž taky takovou babičku. Jak se svěřil v tiskové zprávě, říkala mu, aby „se vydrbal za ušima, mezi prsty na nohou a v pupíku“. A právě toto připomínání ho i se zbytkem jeho týmu z Institutu výpočetní biologie vedlo k „Babičkovské hypotéze“. Předpokladu, že si lidé tato tři místa zapomínají řádně umývat.

Špinaví až za ušima

O tom, že je tato hypotéza skutečně pravdivá, se následně přesvědčili studií. 129 studentům udělali z inkriminovaných míst stěr a následně mikrobiologickou analýzu. A nestačili se divit. Nebo možná měli radost, že je jejich teorie správná. Na daných místech totiž našli bakterie, které odpovídají tomu, že se tam dotyční málo umývali.

Na pokožce, která je pravidelně umývaná, žije velmi rozmanitá škála mikroorganismů. Pokud jsou ovšem některá místa – a zejména takto vlhká a mastná místa – umývána málo, některé druhy nežádoucích mikroorganizmů mají možnost se přemnožit, rozházet biologickou rovnováhu a způsobit ekzémy nebo jiné nemoci. Ve studii, která vyšla v odborném časopise Frontiers in Microbiology sice autoři také zmiňují, že testovaný vzorek byl velmi malý a v ideálním případě by měly následovat ještě další průzkumy, nic to ale nemění na tom, že „jenom se trochu ošplíchnout“ není hygienicky dlouhodobě dostačující.

Voda na nohy nestačí

Podívejme se teď na jednotlivá problematická místa postupně. Jedním z důvodů, proč se lidé myjí nedostatečně, je nejspíš jejich pocit, že stačí, když na některá místa prostě doteče mýdlová voda ze zbytku těla. Zatímco si tak podpaží nebo rozkrok důkladně vydrbou, chodidla si mnozí prostě jen na závěr postříkají sprchou a lezou na osušku.

Podle dermatoložky doktorky Stacey Tull je třeba se mezi prsty umýt důkladně mýdlem. Nemusíte ani volit žádný speciální přípravek „Stačí použít to, co používáte normálně na tělo,“ radí doktorka a doplňuje, že kromě mytí je třeba si také pravidelně měnit ponožky, které mohou být jinak zásobárnou bakterií a nečistot a obojí na nohy opět přenést.

Nohy se potí a stísněné prostory mezi prsty mají tendenci hůř větrat. V uzavřených botách navíc chodidla zůstávají „zapařená“, zvýšená hygiena je proto potřeba, jinak hrozí že „se u vás vyvine tzv. atletická noha, což je plísňová infekce kůže, která se typicky objevuje mezi prsty,“ varuje Tull. „Chodidla vás mohou svědit, loupat se a na kůži se může objevit vyrážka nebo praskliny.“

Dalším možným onemocněním kůže je cellulitis, bakteriální infekce způsobené streptokoky nebo stafylokoky, která se může rozšířit dále po nohou. Zabránit tomu přitom může jednoduché umytí. Pokud si nechcete dávat celou sprchu, vymydlete si nohy třeba v umyvadle (byť to chce trochu gymnastiky) a nezapomeňte je nechat důkladně uschnout, než si oblečete ponožky.

<Path> Potvrzeno: mezizubní kartáček spasí vaše dásně. Potřebujete ale elektrický, nebo stačí klasický?Zdroj:

Na pupík s vatovou tyčinkou

Obdobný problém ve stylu „voda to vezme“ hrozí také u pupíku. Ani zde kvůli jeho tvaru nestačí, aby přes něj jen přetekla voda. Kromě toho, že je pupík tmavý a vlhký, má také kožní záhyby, v nichž se hromadí špína, ošoupaná vlákna z oděvů a odumřelé kožní buňky, což vytváří skvělé prostředí pro množení mikroorganismů.

Možnými důsledky nemytého pupíku jsou kvasinková infekce, zápach, který produkují bakterie rozkládáním nahromaděného potu a špíny, nebo omfalitida. Jde o menší či větší hrudky („kameny“) vzniklé z kožního mazu, které se v pupíku vytvoří. Materiál stejný jako „černé tečky“ při akné na povrchu oxiduje a tmavne, díky čemuž pupík vypadá ohavně. Nános je pak třeba mechanicky odstranit pinzetou a případný zánět začít léčit.

Mytí pupíku je přitom jednoduché. Namydlený prst je vše, co je většinou potřeba. Stačí trochu zakroužit, opláchnout vodou a je hotovo. Máte-li ale pupík výrazně hluboký nebo jinak tvarovaný, můžete si pomoct vatovou tyčinkou. Jen je třeba být velmi opatrný a netlačit, abyste kůži netraumatizovali.

Zdroj: Giphy

Nepsat, ale umýt

Zapište si za uši, že byste se za nimi měli hlavně umývat. Tohle místo je totiž zrádné v tom, že ho nevidíme. Určitě ne, když stojíme pod sprchou, ale taky ne, když se podíváme do zrcadla, snadno na něj proto zapomenete. Jenže když se neumyje, přihlásí se po čase samo o pozornost. Zápachem.

„Jedním ze způsobů, jak poznáte, že je potřeba toto místo umýt, je, že si ucho promnete v prstech. Když se tam podrbete nebo třete prstem a cítíte, že to smrdí, no tak jste se tam v poslední době moc dobře nemyli,“ informuje ve videu na TikToku doktorka Jen Caudle.

Kromě zápachu ale neumytý prostor za ušima hrozí i dalšími obtížemi. Jde leckdy o úzký kožní záhyb, navíc na hlavě, kde se pokožka výrazně mastí. Při nedostatečné péči se může u špindírů rozvinout seboroická dermatitida. Je to zánět kůže podobný lupům, který se projevuje žlutavými loupajícími se šupinami, svěděním a zarudnutím. Předejít mu a dalším problémům je přitom snadné. Opět pomůže voda, běžné mýdlo a podrbání konečky prstů. Nebo použijte žínku či houbu, nutné to ale není.

Tipy redakce

Zadek taky, pánové!

Zmínili jsme tři kritická místa, nejsou to ale jediné oblasti těla, u kterých mnozí zapomínají na důslednou hygienu. Dalšími jsou třeba záda (kdo si nedosáhne rukama, pomůže si kartáčem na tyči nebo třeba živým asistentem) nebo prostor pod nehty (tam pomůže kartáček na ruce nebo nástroje na manikúru). Bohužel ale existují i případy, kdy si lidé nemyjí ani zadek! Někteří heterosexuální muži se totiž tak bojí, aby náhodou neudělali něco „teplého“, že se odmítají dotknout i vlastního pozadí. Což zní zároveň komicky i nechutně. Proto doufáme, že to váš případ rozhodně není a že po přečtení tohoto článku nebudete opomíjet ani jiná kritická místa na svém těle.

Zdroj: mediarelations.gwu.edu, frontiersin.org, realsimple.com, healthline.com, tiktok.com, mayoclinic.org, lui.cz

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop