Nejste spokojení se svým tělem? Na vině může být dysmorfická porucha. Ta způsobuje neustálé zabývání se (domnělou) vadou vzhledu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nejste spokojení se svým tělem? Na vině může být dysmorfická porucha. Ta způsobuje neustálé zabývání se (domnělou) vadou vzhledu

Téměř každý z nás na sobě dokáže najít něco, co se mu nelíbí. Možná jsou to drobné vrásky, které se objevují s každým úsměvem, nebo třeba to, jak nám vlasy nikdy nedrží tak, jak bychom si představovali. Jeden se trápí svou pletí, jiný bříškem nebo třeba velikostí rukou. Možností je nespočet. Problém může být o to horší, pokud jej způsobuje dysmorfická porucha. Víte, o co se jedná?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
7. 2. 2024

Škála lidského trápení je nekonečná. Pokud jsme k někomu opravdu kritičtí, nezřídka jsme to my sami. Co bychom přehlédli u jiného, sami sobě neodpustíme. V tomto světě filtrovaných fotek a dokonalých iluzí je snadné uvěznit se v pasti vlastních očekávání. Je to horší než kdy dřív. Tolik porovnání a takové množství zpětné vazby jsme neměli nikdy v historii. Během pár vteřin se na základě prostého klikání „lajků“ dokážeme pořádně vynervovat. Jsme dost dobří? Jsme dost krásní? Dost dokonalí? Upřímná odpověď nás často straší v hlavě.

Jedno je jisté – nejistota do života člověka patří. I ti nejlepší z nás se někdy cítili tak trochu jako „navoněná patchouli v místnosti plné Chanelu“. Tak glosovala své dojmy z přítomnosti nádherné, chytré a mladší ženy Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě. Ano, Carrie. Ikona, kráska, úspěšná Newyorčanka. Kdo nikdy nezažil ten dojem, že se nevyrovná svému okolí, ať hodí kamenem.

Ale co je moc, to je prostě příliš…

Momentální nejistota a dílčí nedokonalost jsou jedna věc. Ale co když celý náš život ovlivňuje nízké sebevědomí způsobené tím, že se sami sobě prostě nelíbíme? Něco nám na sobě vadí natolik, že jsme z toho jednoduše paralyzovaní. Nízké sebevědomí může být těžkým břemenem pro ty, kteří se sami sobě ani trošičku nelíbí. Ti, kteří nevidí krásu ve svém vlastním odrazu, často procházejí životem s pocitem nedostatečnosti. To může mít dalekosáhlé důsledky ovlivňující vztahy, kariéru a celkovou životní spokojenost.

Poznáváte se v tom?

A slyšeli jste o dysmorfické poruše?

Dysmorfická porucha, známá také jako dysmorfofobie nebo tělesná dysmorfická porucha (BDP), je psychická porucha charakterizovaná obsesivním zaměřením na vnímané nedostatky nebo deformace ve vlastním vzhledu. Jednotlivci trpící touto poruchou často přikládají přehnaný význam malým nebo nepatrným vadám na svém vzhledu a mohou se cítit extrémně sebekriticky. A pozor: Tyto „vady“ mohou být reálné, ale taky pouze vnímané. Bohužel vše, co vnímáme, se stává naší realitou, a tak i ta nejtenčí osoba na světě může nabývat dojmu, že je příliš silná, a mučit se tím.

Jak poznat dysmorfickou poruchu?

Příznaky dysmorfické poruchy mohou být různorodé a liší se od jedince k jedinci, ale některé běžné znaky zahrnují následující:

Zaměření vázané na určité části těla: Jedinec se může silně zaměřovat na konkrétní části svého těla (třeba nos, vlasy, pleť, postavu…), které považuje za nedostatečné nebo deformované.

Časté kontrolní chování: Osoba s dysmorfickou poruchou může trávit mnoho času kontrolou svého vzhledu v zrcadle – hledáním „chyb“. Nezřídka se snaží tyto „nedostatky“ zakrývat oblečením, líčením atd.

Tipy redakce

Sociální izolace: Strach z toho, že ostatní si všimnou vnímaných nedostatků, může vést k izolaci a omezení společenských aktivit.

Úzkost a depresivní projevy: Pocity úzkosti, deprese nebo stresu spojené s onou „nedokonalostí“ nejsou výjimkou.

Poruchy výkonu: Jedinec s dysmorfickou poruchou se může vyhýbat pracovním nebo školním situacím, ve kterých by mohly být jeho „nedostatky“ viditelné, což může mít negativní dopad na akademické nebo profesní úspěchy.

Bohužel, zoufalí lidé dělají zoufalé činy. V extrémních případech může dojít na sebepoškozující chování, jako je například škrábání nebo řezání. Může jít o způsob úlevy od emocionálního utrpení nebo o pokus o odstranění toho, co je považováno za kámen úrazu.

<Path> Nedokonalosti jsou OK, a to nejen v módě, ale i v životě – hlásá skrze novou kolekci Levi´sZdroj:

Co způsobuje dysmorfickou poruchu?

Příčinu vám nikdo asi nevysvětlí dokonale. Často jde o kombinaci faktorů. Ve větším riziku jsou samozřejmě lidé, kteří prožívají sociokulturní tlaky. Tedy ti, jejichž vzhled nespadá do společností ceněné škatulky a je jim to necitlivě připomínáno třeba v rodině. Roli mohou hrát i psychologické faktory jako je například náchylnost k úzkostem. S tím je spojená i možná genetická predispozice – např. rodinná historie úzkostných poruch či poruch tělesného obrazu. A některé zdroje uvádějí, že se může tato porucha projevit jako důsledek neurobiologických odchylek – tedy včetně dysfunkcí v neurotransmiterových systémech nebo strukturách mozku, které jsou spojeny s vnímáním vlastního vzhledu.

Co s tím lze dělat?

Rozhodně je potřeba nechat si pomoci. Doporučuje se psychoterapie. Taky nejsou od věci podpůrné skupiny. Vše ve jménu hledání sebeúcty a sebelásky. Někdy je zapotřebí i medikace, která pomůže zmírnit úzkost.

Na závěr je důležité si uvědomit, že dysmorfická porucha není osudovým odsouzením a existuje naděje na změnu. Pokud si myslíte, že trpíte dysmorfickou poruchou, není třeba se stydět nebo se uzavírat do sebe. Je důležité hledat podporu a pomoc od profesionálů v oblasti duševního zdraví.

Zapamatujme si, že snad každý člověk má něco na svém vzhledu, co se mu nelíbí, a to je zcela normální. Mít nějaké nedostatky neznamená, že nejste krásní nebo hodnotní!

Zdroj: nzip.cz, csfd.cz, mayoclinic.org, hopkinsmedicine.org

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Jedním z velkých hitů fitness světa a zdravé výživy jsou momentálně tzv. adaptogeny
Trendy & Styl 2024

Fitness trendy pro rok 2024? Nikdy nic nenahradí obyčejnou činku, více ale zapojíme mozek a moderní technologie

Autor: Redakce

E-Shop