Jak někoho sbalit podle Freuda? A především: Proč si uvědomit, co ovlivňuje náš výběr partnera?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Jak někoho sbalit podle Freuda? A především: Proč si uvědomit, co ovlivňuje náš výběr partnera?

Hledání lásky je jako dobrodružství, které nás provází celým životem. Je to cesta plná překvapení, kde každá zatáčka může skrývat nečekané vzrušení nebo nenadálou radost. Někteří se vydávají na tuto cestu s jasným plánem a přesnými očekáváními, zatímco jiní se nechávají unášet proudem osudu. Do jaké míry je to ale skutečně osud? Co když naše kroky řídí někdo jiný – například naše vlastní minulost?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
19. 1. 2024

Hledání lásky je také o hledání sebe sama. V partnerských vztazích nacházíme odrazy svých tužeb, očekávání a někdy i strachů. To, co přitahuje jednoho, nemusí nutně rezonovat s druhým, a právě to dělá každou láskyplnou cestu tak jedinečnou.

Ale pozor! Do velké míry nás ovlivňuje i nevědomá stránka našeho já. Ta, která se nezřídka formovala ve velmi brzkém dětství. Naše rozhodnutí ve výběru partnera jsou často jakýmsi tajným tanečkem našeho podvědomí a vykreslenými vzory, které nám vštěpovala naše primární rodina. Jak jsme pozorovali a absorbovali vzorce chování od našich rodičů, stávají se ti nejblíže k našemu srdci neviditelnými průvodci v našem hledání lásky.

Vztahy, které jsme sledovali doma, mohou vytvářet šablonu pro to, co považujeme za normální nebo přijatelné v partnerském světě. Bez toho, abychom si to uvědomovali, mohou se tyto vzorce stát námi automaticky preferovaným vodítkem při výběru partnera. Jsou to „pravidla“, která nás nevědomky řídí směrem k lidem, kteří nám připomínají naše rodiče nebo kteří nám přinášejí povědomý pocit (ne)bezpečí a (ne)pohody.

Freude, Freude…

Znáte Freuda? Ale jistěže ano! Někdo si ho pojí třeba i jen s pouhým konstatováním u tzv. freudovského přeřeku, který odhalí, co si ve skutečnosti myslíme / po čem právě toužíme. Ono „Freude, Freude…“ by se ale dalo často použít i v jiných situacích. Třeba při rozebírání výběru partnera.

Rodiče: architekti našeho osudu

V dětství vytváříme speciální vazby s maminkou a tátou, které nás ovlivňují i v dospělosti. Je to jako bychom nosili neviditelné rodičovské brýle, které nám formují pohled na svět.

Ach, tatínek! Freud ho viděl jako klíčovou postavu v naší psychologické pohádce. Tatínek je podle Freuda tím, kdo nám ukazuje, jak se chovat ve „větším světě“. To on je naším průvodcem skrze normy, pravidla a hranice.

A co maminka? Pro Freuda byla maminka první láska, bezpečné přístaviště v moři života. To ona nám dává lásku, péči a teplé objetí.

Podle Freuda si každý z nás v určité fázi dětství projde Oidipovým nebo Elektřiným komplexem. To znamená, že kluci závidí tatínkovi a soutěží o lásku maminky, zatímco holky zápasí o tatínkovu přízeň. Jak to souvisí s naším každodenním životem? No, může to vysvětlit naše vzorce chování v romantických vztazích.

A teď k tomu všemu – jak ovlivňují naši rodiče naši vztahovou budoucnost? Freud nám tvrdí, že vazby s tatínkem a maminkou nás formují jako jednotlivce. Pokud jsme měli pozitivní vztahy, můžeme do budoucna lépe navazovat vztahy s ostatními. Ale když se nám v dětství něco pokazí, může to poznamenat naše vztahy i v dospělosti. Samozřejmě velmi ve zkratce řečeno.

<Path> „Hledání důvodů je ztracený čas,“ hodnotí nešťastná matka své chyby, kterých se dopustila na synovi. Že je gay, si dávala za vinuZdroj: Anonymní respondentka, redakce

Toxické rady

Na internetu se množí spousta věcí a mezi nimi dokonce i rady, které jsou poměrně dost toxické. Já vám sem dám video od tvůrce Read Choi, který poměrně jasně vysvětluje jednu z nich. Na jednu stranu tím možná napomáhá potenciálním „obětem“ takového vztahu pochopit, co se možná v jejich lásce děje. Na stranu druhou je to poměrně jasný návod, jak někoho raněného vztahem s rodičem – zde specificky s otcem – zmanipulovat.

Proč o tom mluvit?

Právě pro tu první skupinu lidí, která si nejspíš neuvědomuje, do jaké spirály se může s takto „vyčůraným“ partnerem dostat. Pojďme si volně a konstruktivně přeložit to, co Read Choi říká.

Daddy issues

Než se do toho pustíme, musíme si vysvětlit jeden pojem. Výraz „daddy issues“ označuje situaci, kdy jedinec nese nebo projevuje určité emocionální nebo psychologické důsledky spojené s problematickým vztahem k otci nebo absencí otce v jeho životě. Tyto „issues“ mohou odrážet různé formy následků, včetně nízké sebedůvěry, potřeby neustálého potvrzení, obtíží v navazování zdravých partnerských vztahů nebo hledání otcovské figury ve vztazích. Osoby s „daddy issues“ mohou potřebovat podporu a pochopení, aby mohly prozkoumat tyto aspekty svého života a případně pracovat na vytváření zdravějších vztahů a vlastního sebepojetí.

Tipy redakce

Toto video specificky cílí na ženy, které mají nějaké ty „daddy issues“ – tedy problémy s otcem a jeho rolí. Pokud se v dětství cítily otcovskou figurou odstrkované, je možné, že je to jediný způsob vztahu, který je v budoucnu bude přitahovat. Read Choi hovoří o tom, že takovou dívku, byť by jindy byla dokonce i mimo jeho možnosti, jednoduše lze vmanipulovat do vztahu právě přezíravým jednáním, které partnerce evokuje otce. A bude se podvědomě snažit jeho lásce dostát.

Každý potřebuje terapeuta?

Říká se, že v Americe mají i terapeuti svého terapeuta. A i když je to vtipné, vlastně je na tom kus záviděníhodné pravdy. Pochopit své vzorce nejen reakcí, ale třeba právě toho, co ovlivňuje náš milostný život, může být nesmírně osvobozující. Možná to u vás není nic z toho, co říkal Freud. A možná úplně všechno. Třeba díky pořádné analýze své minulosti konečně pochopíte, proč stále odmítáte ty skvělé, hodné potenciální partnery a namísto nich své síly investujete do vztahů bolavých a komplikovaných.

Zdroj: TikTok účet @readchoi, britannica.com, verywellmind.com, iastate.pressbooks.pub, OpenAI ChatGPT, redakce

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop