„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

„Krása je dar od přírody a zdraví si nekoupíš!“ říkává se. Ale ono to není vždycky tak úplně pravda. Přestože v situacích, kdy už nepomůže bohužel nic, a opravdu ani všechno zlato světa nezachrání život, obecně se ukazuje, že bohatší lidé skutečně bývají v průměru zdravější a krásnější. Víte, čím to je?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
8. 12. 2023

Usmíváme se na svět všichni stejně?

Výzkum z roku 2017 zveřejněný v časopise Journal of Personality and Social Psychology tvrdí, že je velká šance, že poznáte, zda je někdo bohatý, nebo chudý, jen když se na něj podíváte. Když bylo subjektům řečeno, aby hádali třídu lidí na fotografiích, trefili se v 68 % případů, což je výrazně více než náhoda. Jak je to možné?

„Vztah mezi pohodlím a sociální třídou byl prokázán předchozím výzkumem,“ říká R. Thora Bjornsdottir, postgraduální studentka na Univerzitě v Torontu a spoluautorka zmiňovaného výzkumu. Obecně podle ní platí, že lidé s penězi mají šťastnější a méně úzkostlivý život ve srovnání s těmi, kteří se snaží sotva vyjít. Ona a její tým ukázali, že „tyto rozdíly v pohodlí se ve skutečnosti odrážejí v obličejích lidí.“ Tento zdroj říká, že v průběhu času náš obličej přichází k trvalému odrazu zkušeností. Takže i když si myslíme, že něco nevyjadřujeme, relikvie těch emocí tam stále jsou.

Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!

Amanda Mull napsala článek pro The Atlantic, ve kterém potvrzuje, že ti, kdo nemají hluboko do kapsy, mají pravděpodobněji lepší pleť. Jak je to možné?

„Bohatý nebo slavný? Oba mají skvěle hydratovanou pleť,“ říká Amanda, která dlouhodobě žije v New Yorku a běžně potkává majetné lidi, doslova.

Tipy redakce

„Obecná moudrost péče o pleť znamená dva jednoduché kroky:

Krok 1: Dělejte zdravé věci. Umývejte si obličej, vyhýbejte se slunci, pijte dostatek vody, používejte opalovací krém a mějte dostatek spánku.

Krok 2: Na svůj obličej nanášejte správnou hydrataci a výživu, ve formě krémů a séra. Tato rada se opakuje znovu a znovu v ženských médiích s téměř náboženskou autoritou. Pokud najdete správný produkt a žijete životním stylem péče o pleť (Žádný alkohol! Žádné mléko! Neužívejte si nic!), pak budete odměněni září mládí a spravedlnosti.

V této radě je ale jeden malý háček. Většinou pochází od bohatých, kteří mají ve světě přístup ke všem nejlepším produktům a ošetřením kůže,“ píše Amanda.

Elle magazín v roce 2016 vyzpovídal 17 Victoria's Secret modelek. Tedy skoro dvě desítky nádherných žen, ke kterým vzhlíží mnoho fanoušků po celém světě. Víte, co většina z nich poradila čtenářům? Vodu. Cvičení. A taky třeba nějaký ten produkt z drogerky. Žádná z nich nezmínila Mziu Shiman, která se starala o potřeby péče o pleť modelek Victoria's Secret. Mimochodem ošetření v jejím newyorském spa začínají na stovkách dolarů.

Kupujeme si roky navíc?

Bohatí lidé prý žijí zdravý a bezpečný život průměrně devět let déle než ti méně majetní, jak ukazuje rozsáhlý výzkum, který odhaluje znepokojivé ekonomické nerovnosti v USA a Velké Británii. Výzkumníci analyzovali data více než 25 000 lidí starších 50 let a hledali faktory, které by mohly předpovědět, jak dlouho budou žít, než začnou trpět s věkem souvisejícími postiženími, jako je neschopnost vstát z postele nebo si vařit.

Od věku 50 let mohli nejlépe situovaní muži očekávat dalších 31 zdravých let života – ve srovnání s nejméně majetnými, kteří mohli očekávat pouze dalších 22 až 23 zdravých let. U žen bylo pro nejbohatší odhadováno, že si užijí dalších 33 let dobrého zdraví – ve srovnání s 24 lety u nejchudších.

Zní to hrozně? Bude to ještě horší! Tento výzkum totiž není zdaleka jediný. Zmíníme třeba jeden z roku 2016, který říká, že muži, kteří patří mezi 1 % nejmajetnějších v USA, mohou očekávat život do věku 87,3 let. To je téměř o 15 let déle než ti ve spodním 1 %. Rozdíl u žen byl 10 let.

Takže… kupujeme si roky navíc? Odpovídat se mi nechce, obrázek si udělejte sami.

<Path> Vyzkoušeli jsme za vás: Inkluzivní vlasové produkty Matrix, které slibují snadné použití a profesionální výsledky. Náš názor?Zdroj: Matrix, matrixprofessional.cz, notino.cz, IG: @matrix

Mapy krásy (ošklivosti)

Krása zajímala lidi asi vždycky. Takže se krátce zastavíme u Francise Galtona, což byl vědec, kterého si svět často pamatuje jako toho, kdo se narodil ve dvacátých letech devatenáctého století a už ve své době ho napadlo vytvořit mapu krásy nebo tedy ošklivosti. Ano, doslova. Studoval obyvatele (respektive obyvatelky) Británie a pozastavoval se nad otázkou, zda je všechno o přírodě, nebo něco taky o vývoji a výchově. Co myslíte, co je tím základním kamenem naší povahy, názorů, intelektu nebo třeba (v kontextu tématu našeho dnešního článku) krásy? Geny, nebo životní možnosti?

Mapa krásy pana Galtona stála na tajném známkování žen na škále od přitažlivé po odpuzující. A mapa se tomu říká proto, že, stejně jako často i dnes, byly v Británii oddělené čtvrti podle toho, jak moc zámožní lidé si v nich mohli dovolit žít. A v Aberdeenu prý byly ženy nejošklivější, v Londýně nejkrásnější. O jeho metodách se samozřejmě vede poměrně přísná kritická debata, ale co už. Zajímavé to je. A tak se někteří opičili a výzkum zopakovali.

Novější výzkum podobného ražení skončil podobně. Zde citace autorů: „Plynou z toho dvě věci. Zaprvé – možná lidé v bohatých oblastech mají v životě méně nevýhod, mnohem více se usmívají, jsou méně vystresovaní a možná jsou kvůli tomu považováni za atraktivnější. Ale zadruhé – důležitější je, že bohatí mohou ovládat vnímání toho, co je atraktivní. Extrémní hubenost by neměla být atraktivní, ale bohatí v této zemi tento ideál propagují prostřednictvím médií. Bohatí většinou rozhodují o tom, co je pro nás kulturně atraktivní.“

Zdroj: theguardian.com, bbc.com, money.cnn.com, edition.cnn.com, mziashiman.com, elle.com, theatlantic.com, cnbc.com, IG: @mziashiman, Bjornsdottir, R. Thora & Rule, Nicholas. (2017). The Visibility of Social Class From Facial Cues. Journal of Personality and Social Psychology. 113. 530-546. 10.1037/pspa0000091.

Populární
články

Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
LIDÉ

Psycholog Jeroným Klimeš šokoval výroky o promiskuitě gayů, odborníci od něj dávají ruce pryč

Autor: Michal Černý
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop