„Ženy se líčí a muži lžou.“ A prý k tomu mají stejný důvod. Znáte tajemství přitažlivosti a umíte s ním pracovat?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

„Ženy se líčí a muži lžou.“ A prý k tomu mají stejný důvod. Znáte tajemství přitažlivosti a umíte s ním pracovat?

Lhaní a líčení jsou prý svým způsobem dva těsně propojené aspekty lidské komunikace, spojené nejen pouhou manipulací s fakty, ale i s vytvářením narativů a vnímáním reality. Lhaní, často považované za negativní jev, je aktem úmyslného zkreslování pravdy s cílem získat výhodu nebo skrýt nevýhodu. Naopak líčení odráží umění vyprávět příběhy a vytvářet obrazy nezřídka skrývající realitu, i když ne vždy nutně s úmyslem klamání. Oba tyto prvky komunikace tak odhalují komplexnost lidského vyjadřování a schopnost ovlivňovat percepci reality v rámci mezilidských interakcí
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 11. 2023

To je složitý opis věty: Líčení a lhaní prý mají něco společného.

Díky, umělá inteligence.

Pojďme si nyní společně projít citát Idrise Elby, který zazněl v tomto videu od World of Wisdomx:

V překladu zní: „Muži se zamilovávají do toho, co vidí. Ženy do toho, co slyší. A proto budou ženy vždycky nosit make-up a muži budou vždycky lhát.“

Je každá nepravda lží?

Lež je stejně tak fascinující jako i kontroverzní součást lidského života. Je mnohem víc než jen odchylkou od pravdy. Jedná se o tanec mezi realitou a fikcí, kde slova získávají moc formovat naše vlastní příběhy a vnímání okolního světa.

Lež je mozaika motivací, ať už vyplývajících z ochrany, strachu, nebo touhy po přijetí. Je to jemná rovnováha mezi maskou, kterou nosíme, a touhou uchovat si vlastní pravdu. Prozkoumávat podstatu lhaní znamená vstoupit do dimenze, kde se hranice mezi pravdou a klamáním rozostřují a realita přijímá podobu, kterou jsme ochotni vidět. Protože lhát neznamená jen zničit veškerou pravdu. Ti nejlepší lháři stavějí své pasti kolem reálných událostí a detailů.

Zlý úmysl vs. „bílé“ lhaní a omyl

Ve světě, kde se realita prolíná s našimi představami a kde pravda někdy tančí na hraně výkladu, vzniká otázka, zda každá nepravda představuje lhaní a spojení s negativními úmysly.

Někdy je na vině za nesrovnalosti mezi tím, co říkáme, a tím, co je skutečné, naše nedokonalá paměť nebo subjektivní interpretace světa. Je však také pravda, že některé nepravdy mají úmyslný charakter, zatímco jiné jsou spíše ochranou naší emocionální integrity. V této komplexní rovnici lze najít odstíny pravdy a lži, kde každá nepravda neznamená nutně zlý úmysl, ale odráží naši lidskou snahu zkrotit komplikovaný a často neuchopitelný svět, ve kterém žijeme. A tady se dostáváme od omylů a intepretacím až k bílým lžím. Tedy těm, ke kterým se uchylujeme z dobrých úmyslů někoho ochránit či neublížit.

<Path> „Gay na vesnici? To bylo peklo,“ vzpomíná pražský barista. „Měl jsem kydat hnůj a vzít si sousedku. Nevím, co mě děsilo víc.“Zdroj: Anonymní respondent, redakce

Je make-up (bílá) lež?

Otázka, zda je líčení formou lhaní, nám otevírá dveře do světa estetiky a sebeprezentace. Líčení nám dovoluje vytvářet obraz, který chceme světu ukázat, a prostřednictvím barev, kamufláží, stínů a světla ovlivňovat, jak nás ostatní vidí. Pokud se zeptáte těch, kteří milují make-up, často odpoví, že je to pro ně forma kreativního vyžití. A to je krásná odpověď. A pochopitelná. No ne?

Máme-li však na mysli úmyslné zakrytí nedostatků nebo zdůraznění toho nejlepšího, může se líčení někdy (někomu) jevit jako jemná forma bílé lži. Není to tak nutně o klamání, ale spíše o vytváření iluze, kde se tvář stává naším plátnem a líčení nástrojem k vytváření vlastní verze reality.

Je to tedy bílá lež, když se malujeme do podoby, která odráží naše ideály krásy, které nejsou plně v souladu s tím, s čím jsme se ráno probudili? Nebo je to jen kreativní způsob, jak vyjádřit sebe sama ve světě, kde každý tah štětcem nese kousek našeho vlastního příběhu? A někteří se dokonce ptají (či jsou přímo přesvědčeni): Je líčení takovou lží, která může ublížit?

Na internetu najdete spousty vtipů na téma líčení a randění. „Berte ženy na první schůzku do bazénu! Aspoň uvidíte, že nekupujete zajíce v pytli! Nic neschová, a i líčení se smyje!“ parafrázuji tyto chytré rady, které implikují, že šminky mohou být vnímány jako kamufláž, neupřímnost a skrývání pravé tváře.

Ale lze to hodit s lhaním opravdu do jednoho pytle?

makeup GIFZdroj: Giphy

Muži lžou, ženy pláčou

Když se vrátíme k citátu výš, nelze nezmínit jedno z velmi známých děl na téma mužské nepravdomluvnosti: Proč muži lžou a ženy pláčou.

Jedná se o knihu, kterou společně napsali manželé Allan a Barbara Pease. Toto dílo se zabývá rozdíly mezi mužským a ženským chováním, komunikací a emocemi. Autoři se snaží odhalit tajemství, proč se muži a ženy liší v reakcích na různé situace a proč někdy komunikují zdánlivě odlišnými jazyky. Kniha se zaměřuje na biologické, sociální a psychologické faktory, které formují genderové rozdíly a snaží se čtenářům poskytnout vhled do fungování mužské a ženské mysli. S humorem.

A taky tak trochu narážejí na to, že muži ne vždycky chtějí či cítí, že mohou říkat pravdu. Rozdíly mezi ženským a mužským vnímáním jsou (nejen) podle těchto autorů zásadní.

Tipy redakce

Přirozený výběr partnera

Stejně jako kdysi, muži i ženy si vybírají své partnery podle jistých atributů – a ne vždy úplně vědomě. Je to v nás zakořeněno. Pojďme to vzít opravdu hodně zjednodušeně:

I kdysi, když jsme ještě pobývali v chýších a slavili jsme první oheň, se muži za ženami otáčeli, pokud bylo jasné, že zvládnou odnosit děti. To znamenalo nějakou fyzickou zdatnost a vzhled, který nenapovídal nemoci. Proto mohou mít muži tendenci vybírat si krásnější ženy – jejich čistá pleť, silné vlasy, zářivý pohled a krásné zuby jsou jakýmsi prvním znamením zdraví. Ono to s tou povrchností je naštěstí tedy o něco hlubokomyslnější.

Na druhou stranu muži tu kdysi byli hlavně od toho, aby ulovili mamuta a postarali se o bezpečí svých blízkých. Takže ne, nejste zlatokopky, milé dámy, pokud vás zajímá, jakého společenského statusu muž dosáhl. Ani pokud vás zajímá jeho konto. V dnešním světě bezpečí znamená především finanční zajištění. Už nás doma dožene spíš exekutor než hladový dravec. Ale děsí nás to pořád (skoro) stejně.

Stereotypy aneb „To teda ne!“

Ano, vše, co jsme si výše popsali, je stereotypní. Vstáváte ze židle a rvete si vlasy, že svého muže přeci milujete i v dluzích? Svou ženu byste si kdysi vybrali i mezi stovkou nejkrásnějších žen planety? Výborně! To vám přejeme! Ukazuje se navíc, že ženy v posledních letech také mají tendenci uchylovat se k výběru podle vzhledu. To proto, že už je méně často tíží ekonomická nesoběstačnost. Takže i u těch chlapů to snad s tím lhaním nebude vždycky a pořád tak špatné.

Ono ani vědecké teorie a výzkum nejsou všeznalé a neplatí na každého člověka. Ale je fajn o tom někdy popřemýšlet v různých kontextech. Třeba v tom evolučním, nejen odsuzujícím.

Zdroj: TikTok profil worldofwisdomx, OpenAI ChatGPT, psychologytoday.com, stuff.co.nz, databazeknih.cz, PEASE, Allan a PEASE, Barbara. Proč muži lžou a ženy pláčou. Vydání čtvrté (v Euromedia Group druhé). Přeložil Marta ROTTOVÁ. Praha: Euromedia, 2017. ISBN 978-80-7549-410-8.

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop