VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Plastické operace byly, jsou a budou. Nenápadné, nápadné a bohužel i takové, které nedopadly dobře. Někdy proto, že byly špatně provedené od začátku, jindy proto, že klient prostě neví, že už by bylo vhodné se zákroky přestat. Kam až může takové neustálé „předělávání“ zajít, ukázala děsivá animace.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
27. 11. 2023

Nejstarší záznamy o plastickém chirurgickém napravení zlomeného nosu se datují asi do roku 1600 př. n. l. Jistě vás nepřekvapí, že pocházejí ze starověkého Egypta. Země pyramid byla v medicíně na svou dobu mimořádně pokročilá, a to i v té kosmetické. Relativně dobře na tom byli v lékařských zákrocích také starověcí Římané v 1. století před Kristem. Běžně například plastickými operacemi napravovali poškozené uši. Jelikož ale jejich náboženství zakazovalo provádět pitvy, zakládaly se veškeré jejich znalosti anatomie jen na textech od jim předchozích starověkých Řeků.

Otcem moderní plastické chirurgie je americký lékař a operatér Johann Friedrich Dieffenbach. Prováděl transplantace kůže a reparativní plastické operace nosu a obličeje. Jeho spis Operative Chirurgie z roku 1894 představil reoperaci jako metodu jak zlepšit estetické výsledky chirurgického zákroku. Díky tehdejším vědeckým pokrokům si medicína jeho doby mohla dovolit začít přemýšlet nejen nad tím, jak pacienty pomocí operací zachránit, ale také jak to udělat tak, aby i vizuální výsledek byl dobrý.

Není plastika jako plastika

V dnešní době už estetickou medicínu považujeme za naprostou samozřejmost. Není to ovšem to samé jako plastická chirurgie. Plastická chirurgie je obor chirurgie, který se věnuje opravě, nápravě a pozměňování lidského těla. Estetická (neboli kosmetická) chirurgie, které jde o vizuální vylepšení lidského těla, je jednou z jejích dvou hlavních podmnožin. Tou druhou je rekonstruktivní chirurgie. Nejlépe to poznáte na příkladu: Když si někdo nechá operovat nos, protože se mu ten jeho nelíbí, je to estetická medicína. Když někomu operují nos, protože si ho rozdrtil při nehodě, je to reparativní medicína.

Vedou prsa, oči a liposukce

V Česku patří mezi nejoblíbenější estetické operace miniinvazivní zákroky spolu se zvětšením ženských prsou, operací očních víček a stále oblíbenou liposukcí. Obliba posledního zákroku ovšem v posledních letech klesá. Přední český plastický chirurg Roman Kufa tento trend vysvětluje tím, že ženy jsou méně ochotné podstupovat zákroky a raději věnují úsilí sportu a dietám.

Ve světě ovšem liposukce jednoznačně vede. Předstihla i dříve nejoblíbenější augmentaci prsou. Odsátí tuku podstoupilo podle zprávy Mezinárodní společnosti estetické plastické chirurgie 14,8 % pacientů, kteří šli na nějaký estetický zákrok. Zvětšit prsa si nechalo jen 13 % z nich. Zájem prý poklesl po zveřejnění studie, která spojuje prsní implantáty s výskytem nádorů z lymfatických buněk. Dokonce o 50 % přibylo žádostí o zpětné vyjmutí implantátů.

Co se týče kosmetické chirurgie obličeje, je operace víček také celosvětovým trendem. V roce 2021 byla třetím nejčastějším zákrokem a oblíbená je zejména mezi muži. V závěsu za ní je pak rinoplastika neboli operace nosu.

Zmrzačení místo pomoci

Jsou to právě zákroky v obličeji, které jsou většinou na první pohled nejpatrnější. Proto je průšvih, když se provedou špatně. Není přitom výjimkou, že jsou lidé schopní pro svůj vysněný vzhled riskovat a ve snaze ušetřit peníze (nebo proto, že víc peněz k dispozici nemají) podstupují zákroky, z nichž mrazí. Bohužel často, aniž by to věděli, protože pochybní „doktoři“ tajně používají metody a materiály, které jsou tak vzdálené skutečné lékařské vědě, jak jen je to snad možné.

<Path> GALERIE: Šílené plastiky a jejich následky: Takhle chce opravdu někdo vypadat?!Zdroj:

To je i případ Rajee Narinesingh, která si nechala obličej upravit injekčními výplněmi. Místo medicínské výplně ale Oneal Ron Morris, který zákrok provedl, použil beton a lepidlo na pneumatiky. Rajeenino tělo pochopitelně na jedovaný materiál reagovalo zánětem a na obličeji se jí vytvořily neforemné boule. Napravit zpackaný zákrok se podařilo až o více než 10 let později během pořadu Botched, který se zaměřuje právě na reportáže o takových případech.

Podobně šokující je i případ Australanky Elly Callis, která podstoupila rozsáhlou liposukci a tzv. Brazilian butt lift, „brazilské pozvednutí zadku“, což je zákrok spočívající v odsátí tuku z některých částí těla a jeho následném vstříknutí do pozadí, které se tím vyplní, zvětší a vymodeluje. Jenže klinika operaci doslova zpackala a pacientka se probudila na lůžku zbroceném krví a tělními tekutinami a se zánětem rozkroku, s nímž klinika nic nedělala a který začal zapáchat „jako mrtvé zvíře“. Nakonec Ella skončila v nemocnici na intravenózní léčbě antibiotiky.

Tipy redakce

Závislost na operacích

Možná ještě strašidelnější jsou případy lidí, kteří podstoupí tolik zákroků, že místo jako ideál krásy začnou vypadat spíš jako parodie na plastickou chirurgii. Často jde o případy závislosti na estetické chirurgii. Ta může mít mnoho příčin, od nízkého sebevědomí, přes trauma z dětství až po tělesnou dysmorfii. Až desetina pacientů, kteří podstoupí plastiku obličeje, trpí prý duševní poruchou, která ovlivňuje jejich vnímání vlastních fyzických nedostatků. A vliv mají také sociální sítě, které v jednom kuse předkládají „dokonalé“ lidské tělo.

Problém jako s každou závislostí je ovšem v tom, že závislý člověk ztratil kontrolu. A tak podstupuje další a další zákroky ve snaze vypadat co nejlépe. V případě tělesné dysmorfie ovšem člověk nedokáže správně vnímat svůj vzhled a posoudit, že jednoduše řečeno „už stačilo“. S každým dalším zákrokem tak vypadá méně přirozeně. Jelikož ale zákroky přibývají postupně a pomalu, nemusí si to dotyčná nebo dotyčný uvědomovat.

Jak plíživé, a přitom na konci dramatické takové změny jsou, ukazuje následující animace, která před nadměrným množstvím plastik varuje:

Návrat k normálu?

Zvrátit plastické operace není jednoduché, někdy to dokonce ani není možné. Jeden z největších problémů je odstraňování implantátů. Zbude po nich totiž prázdné místo, které jednak hrozí třeba zánětem, protože lidské tělo není dělané na prázdná místa, jednak je výsledkem deformace. Svaly a kůže poprsí nebo tkáň v obličeji byly napnuté, bez implantátu jsou ale beztvaré a visí, takže může být stejně potřeba další plastika, aby se tento nedostatek odstranil. Takové zákroky také nejsou levné.

I přesto v posledních letech zájem o „odstraňování“ plastických operací, respektive o operace, které vrátí původní vzhled, roste. Jenže je to možná vlastně jen jiný trend v estetice lidského těla. Některé zákroky totiž už nejsou moderní, a tak lidé, kteří je podstoupili, přicházejí do ordinací znovu, aby si je nechali zase odstranit.

Zdroj: popsugar.co.uk, nypost.com, cbsnews.com, medicalnewstoday.com, smh.com.au, goodhousekeeping.com, ceskenoviny.cz, idnes.cz, wikipedia.org

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko
Co se děje

Líbejte se, jak je libo! 18 typů polibků, s nimiž si můžete zpříjemnit velikonoční volno. Zkuste „polibek na Spidermana“ nebo „australský polibek“

Autor: Mirka Dobešová
Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop