Na slovíčko s kosmetičkou: „Dost často jsou akné nebo ekzémy odrazem vaší duše,“ říká talentovaná transgender žena Nikol
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

Na slovíčko s kosmetičkou: „Dost často jsou akné nebo ekzémy odrazem vaší duše,“ říká talentovaná transgender žena Nikol

„Je naprosto normální, že se vám občas udělá pupínek. Je přirozené, že máte na obličeji viditelné póry. Že vaše pleť sem tam nevypadá tak skvěle jako jiné dny. Všechno souvisí se vším, takže občasné nedostatky jsou zkrátka lidské. Je to i věc genetiky, stravovacích návyků a životního stylu. Dobrou zprávou pro všechny je, že žijeme v době, kdy i cenově dostupná kosmetika umí dělat malé zázraky.“ To říká Nikol Pavelčíková – kosmetička, bývalá vizážistka a poradkyně péče o pleť a taky transgender žena, která nám svěřila své zkušenosti jak s kosmetikou, tak s vnímáním krásy.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
22. 11. 2023

Nikol, začneme zlehka. Mně se totiž velmi líbí vaše práce. Dříve jste dělala vizážistku a poradkyni péče o pleť a nyní se věnujete kosmetice. Pro mě je tento obor spojením krásy a zdraví, což mě moc baví a vzhledem k mému celoživotnímu boji za krásnou a zdravou pleť mě to opravdu hodně zajímá. Myslíte si, že každá pleť může vypadat zdravě a krásně? Nebo někdo prostě má prostě smůlu a neudělá se svými nedokonalostmi – akné, vyrážkami, skvrnkami a dalšími „radostmi“ – nic?

Ano. Kosmetika a líčení mi jdou po boku prakticky od dětství. Dalo by se říct, že je to mojí životní náplní, a hlavně koníčkem. Když je to pro vás zároveň práce a zdroj příjmů, nemůžete si víc přát. Krása už navíc není disciplínou pouze žen, ale čím dál více i můžu. Což mi přijde fajn, protože ať se to někomu líbí, nebo ne, i mužská pleť má svoje potřeby a specifika. A nic nevypadá lépe než zdravá, zářivá a dobře hydratovaná pleť. Kůže je vůbec orgán, do kterého se vyplatí investovat. Jsou to ty nejdražší „šaty“ na světě.

Každá pleť může vypadat při troše disciplíny dobře, pokud je zdravá. Ve chvíli, kdy kůže začne opravdu zlobit, přichází na řadu dermatolog.

Je podle vás vliv sociálních sítí a médií na vnímání ideálního stavu pleti značný?

Bohužel žijeme v době filtrů, kdy vysněnou dokonalost prezentujeme na sociálních sítích tak, jako by byla opravdová. Jsou to jen iluze, protože jen to, co vidíme v reálu, je pravda. Dokonalost neexistuje. Přirozené stárnutí ale není nemoc a i vrásky umí být sexy. Ten trik je v tom, netlačit na pilu. Mít se ráda a nedeprimovat se „krásou“ z internetu a magazínů. Víte, že spoustě mužů přijdete nejvíc sexy v momentě, kdy nejste nalíčená a dáváte si vlasy do gumičky?

Zjevně umíte číst v lidské pleti. Umíte takto číst i v lidské duši?

Práce vizážistky je svým způsobem i psychologie. Musíte umět odhadnout, kdo vám sedí na křesle a odvést takovou práci, aby se dotyčná osoba cítila maximálně pohodlně a spokojeně s výsledkem. Za ta léta praxe dokážu velice rychle vyhodnotit, s kým mám tu čest. Plně souhlasím s tvrzením, že oko je do duše okno. Při téhle práci musíte být velmi empatičtí, protože vstupujete lidem do jejich komfortní zóny. V běžném životě si lidi tolik k tělu nepouštíte, tady ano.

Trochu jiné to je, když pracujete s profesionálními modelkami. Ale já jsem se k nim nikdy nechovala jako by to byly jen „věšáky na šaty“. Musíte si velice rychle vytvořit důvěru, a to tak, aby byly v pohodě a uvolněné. Tím pádem dají fotografům v krátkém čase hodně povedených snímků. Chovala jsem se vždycky jako jejich kvočna. Sama jsem je mohla pokárat, když mě zlobily, ale běda, když na ně zvýšil hlas někdo jiný. Takže i to je součást takové profese.

<Path> Transgender katolíci smějí být pokřtěni, oznámil Vatikán. Totéž platí také pro děti stejnopohlavních párůZdroj: Reuters, wikipedia.org

Že jsou duše a tělo ne vždy úplně v míru, víte jako profesionálka, která jistě často narazila na fakt, že i s pletí dělá hodně stres, životní styl a tak dále. Promítá se vám toto know-how i do jiných životních témat? Můžete potvrdit, že tělo je s myslí svázáno a pokud není v pohodě jedno, není v klidu ani druhé?

Jsem plně přesvědčena, že krása vychází zevnitř. Pokud jste spokojená sama se sebou, neřešíte zrovna nepříjemné životní situace nebo nejste nemocná, je to na vás vidět. Není to jen o stavu pleti, ale je v tom i řeč těla, vaše aura a vaše energie. Ano. Všechno souvisí se vším. Dost často je to akné nebo ekzémy, které jsou odrazem vaší duše. Proto je vždycky lepší svěřit se do rukou odborníků než poslouchat přihlouplé rady některých beauty youtuberů. Bolavá duše umí potrápit celé tělo.

Tipy redakce

Stres je bohužel součást naší doby. Mám klientky, které jsou opravdu na vysokých manažerských postech, a to se samozřejmě projeví na jejich pleti. Proto je dobré umět se naučit vypnout. Být aspoň hodinu denně sama se sebou a nasávat ticho a klid do celého těla.

Například americký návrhář Tom Ford se několikrát denně sprchoval, aby se zbavil stresu. A o tom to je – umět to ze sebe dostat pryč. Nenosit to s sebou jako batoh. I když je pravda, že ne každý jsme Tom Ford – ne všichni máme v pracovně sprchový kout.

Jako žena, která roky a roky pracuje v byznysu, který je hodně o kráse, vkusu a vzhledu: Uměla jste se vždycky upravit tak, abyste se cítila krásná? Ptám se proto, že jsem měla možnost dělat rozhovor s transgender ženou, která byla v procesu tranzice. A říkala mi, že na ulici vypadá jako „chlap v sukni“ a že ji to velmi trápí. Nesnesla kolem sebe ani ženské kamarádky. Jak náročný je tento aspekt pro člověka, který je teprve v procesu? Jak na tu dobu vzpomínáte?

Ženské kamarádky kolem sebe mám už od mateřské školky. Je to pro mě přirozené prostředí. Nějak nechápu, proč bych ženy měla nesnášet. Jasně – ty mladší mě někdy štvou. Ale na druhou stranu – jsou to ještě koťata. Stárnu, jsem čím dál víc vyklidněná a už dávno nemám náladu na cat fights. Chce to prostě občas nadhled.

Nicméně moje rada pro transgender ženy zní: klidně berte zpočátku jenom hormony. Třeba i rok, dva. Ten trik je v tom to nepřepálit už na začátku. Jeďte si to svým tempem, které je vám pohodlné. Pomalu začnete s laserem, pak odbočím a řasami. Spoustu trans žen nemine FFS (facial feminization surgery).

Ale ano, měla jsem v tomhle oproti jiným holkám velkou výhodu. Měla jsem totiž doma vizážistku, která mi v tomhle pomáhala – tím myslím sebe. Taky jsem kolem sebe měla kadeřníky a stylisty. Do těch se též vyplatí investovat. Měla jsem dost času na to, abych se psychicky připravila na operaci. Jela jsem si to prostě svým tempem, které pro mě nebylo stresující. Já jsem určila kdy, co a jak. Ne ti druzí.

Pochopitelně některým dámám z komunity to přišlo podezřelé, protože podle nepsaného zákona se to tu zvládá do dvou let. Jenže já nejsem ta, co dělá to, co většina… A tak jsem si od nich na nějakou dobu vysloužila nálepku „Shemale“. Ale dalo se s tím žít. Není tajemstvím, že názory těchto dam na moji osobu mi byly vždycky ukradený. Stejně tak není tajemstvím, že nejsem k ostatním trans ženám přátelská. Ta diagnóza tohle přátelství nepodmiňuje a mně v tomhle toxickém prostředí nebylo nikdy dobře. Jsem prostě taková, neomlouvám se.

S Nikol jsme zabrousily do tématu tranzice hlouběji a již brzy se na LUI můžete těšit na další rozhovor.

Zdroj: Nikol Pavelčíková, redakce

Populární
články

Kush je příčinou nespočtu hospitalizací i úmrtí
TĚLO & MYSL

Nová droga známá jako kush dělá z lidí zombie. Je levná, dostupná a mnohé ji spojuje s kontroverzním HHC

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pro Adélku zaběhl dokonce 770 km v rekordním čase 6 dní, 19 hodin a 15 minut
LIDÉ

Uběhl 770 kilometrů za 6 dní. Tomáš Štverák pochází z Beskyd, závodí ale v různých koutech světa

Autor: Rozálie Růžičková
Gayové jsou nároční, víc než fyzické aspekty jim ale vadí arogantní chování
LIDÉ

Nemůžete si najít chlapa? Začněte být hodní na servírky a zahoďte žiletku, říkají gayové. Svěřili se, co je na mužích nejvíc odpuzuje

Autor: Martin Lyko
Mokré sny jsou přirozenou součástí mužského života
TĚLO & MYSL

Proč mají muži mokré sny? Erotické snění ani absence ukojení nejsou podmínkou, říkají odborníci. Poluce ovšem není jen „výsadou“ mužů

Autor: Martin Lyko
„Vždycky byl v něčem jiný, jako by jeho vysílač byl obrácený na druhou stranu," říká o Mikym Luboš
LIDÉ

„Jako by fungoval na úplně jiných vlnách než já. Ukázal mi fotku kluka a já se začal smát,“ říká muž o coming outu svého kamaráda

Autor: Irena Piloušková
Jedli naši předci převážně maso?
TĚLO & MYSL

Maso (ne)dělá člověka: Paleo strava je blud, naši předci sice lovili, ale mnohem víc sbírali. V jejich jídelníčku převládaly rostliny

Autor: Mirka Dobešová
Wu wei je možná starý přes dva tisíce let, na jeho aktuálnosti to ale nic nezměnilo
TĚLO & MYSL

Jak dosáhnout úspěšného života vymysleli v Číně už před 2000 lety. Koncept „wu wei“ spočívá v nicnedělání

Autor: Martin Lyko

E-Shop