5 nepříjemných nemocí, které můžete chytit ve fitku: Léčí se různě, ale prevence je u všech podobná
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

5 nepříjemných nemocí, které můžete chytit ve fitku: Léčí se různě, ale prevence je u všech podobná

Lepší fyzička, větší svaly a dobrý pocit nejsou to jediné, co si můžete z fitness centra nebo posilovny odnést. V prostředí s velkou frekvencí lidí, kteří se dotýkají těch stejných věcí, se daří také bakteriím, virům a plísním. Nemoci, které způsobují, umí pěkně potrápit, ale s dobrou prevencí riziko nákazy výrazně snížíte.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
14. 11. 2023

Vlhko, teplo, hodně lidí, kteří se potí, překotně dýchají a dotýkají se toho stejného vybavení, to jsou ideální podmínky pro šíření celé řady chorob a infekcí. Přesně takovým místem jsou fitness centra, posilovny, tělocvičny a další podobné instituce. Neznamená to ale, že byste se jim měli obloukem vyhnout, cvičení je totiž opravdu potřeba, ale že byste v nich měli dávat zvýšený pozor na to, jak se chováte a jakou máte proti těmto onemocněním naučenou prevenci. Ta navíc nekončí s opuštěním fitka, ale pokračuje také doma.

Kožní onemocnění se šíří fyzickým kontaktem, ať už přímo s nemocným člověkem, nebo i zprostředkovaně přes předměty, kterých se dotýkal. Jelikož jsou infekce kůže velmi časté, je prakticky nemožné zajistit, aby se ve fitness centrech neobjevily.

Výjimkou nejsou ale ani onemocnění respirační, která se přenášejí typicky pomocí kapének v dechu. Miniaturních kapiček, které nemocný vydechne a které můžou přistát přímo na vás, nebo opět na nějakém předmětu. Pak stačí, abyste si třeba rukou utřeli pot z obličeje, dotkli se přitom oka, a cesta pro infekci se otevírá.

Mykózy kůže a nehtů

Tohle časté kožní onemocnění běžně známé jako „plíseň“ nohou a nehtů umí pěkně potrápit. Mykóza kůže se projevuje různě, někdy má podobu bílých šupinek, jindy vypadá jako popraskaná červená kůže typicky mezi prsty, která pekelně štípe, když se na ni dostane např voda nebo sprchový gel, případně jako bělavá měkká kůže někde na noze. Mykóza nehtu se projevuje tlustými, houbovitými žlutými nehty, které se drobí a lámou.

Oběma onemocněním přecházejte tak, že budete v posilovně vždycky nosit boty a nebudete si je s nikým půjčovat. Pozor by si měli dát také ti, kdo rádi běhají na páse, protože pokud špatně nakopnete okraj pásu, můžete si tím nadzvednout nehet, vytvořit drobné poranění a doslova vstupní bránu pro takovou infekci. Jako prevenci byste si měli po cvičení důkladně umýt nohy mýdlem a potom je dokonale vysušit, mykózy totiž milují vlhké prostředí (proto se jim tak daří mezi prsty). Výměna ponožek a větrání bot (případně ošetření nějakým sprejem) by měly být samozřejmostí.

Mykózy kůže a nehtů se léčí nejčastěji krémy, mastmi případně jinými podobnými přípravky, které běžně koupíte v lékárně. Někdy je to ovšem běh na dlouhou trať, takže je lepší infekci co nejvíce předcházet.

Plantární bradavice

Vypadají jako malé kruhové terčíky na kůži s hrbolatou strukturou uprostřed a bílým vyvýšeným okrajem kolem. Na rozdíl od klasických bradavic jsou plantární bradavice zvenku ploché a rostou směrem dovnitř. To proto, že se objevují na chodidlech, v místech, kde jsou vahou těla neustále mačkány. Mohou se objevovat po jedné, ale také se jich může objevit celá skupina těsně vedle sebe.

Původcem plantárních bradavic je lidský papillomavirus (HPV), jehož jiné kmeny způsobují jiné druhy bradavic, ale třeba také některé druhy rakovin. HPV se ale také můžete nakazit a nemít vůbec žádné projevy.

K infekci plantárními bradavicemi dochází typicky, když chodíte bosky v tělocvičně, hromadných sprchách, šatně, kolem bazénu apod. Nejlepší prevencí proto je mít v těchto oblastech vlastní obuv – nazouváky nebo žabky do sprchy.

Nepříjemné je, že se tyhle bradavice špatně léčí a na rozdíl od jiných typů nezmizí jen tak samy. Pokud se jich chcete zbavit, je třeba vyhledat dermatologa, který navrhne a případně provede vhodné ošetření. Na kožní taky zajděte, pokud si nejste jistí, že jde opravdu o bradavice, pokud rychle rostou nebo pokud léčba nijak nezabírá.

<Path> Ostří (a zdraví) hoši milují ostré. Chilli vyléčí rýmu, bolest hlavy a pomůže i s hubnutím. Naučte se jej (správně) jíst i vyZdroj: webmd.com, zoomtventertainment.com, conserve-energy-future.com, menshealth.com, washingtonpost.com

Impetigo

Jde o nepříjemné vysoce infekční lokální onemocnění kůže způsobené stafylokokovou bakteriální infekcí. Jeho nejčastějším původcem je Staphyloccocus aureus, tedy tzv. zlatý stafylokok. Projevuje se záněty kůže, které začínají jako červené skvrnky, jež se následně pokryjí drobnými puchýřky, ty praskají a zasychající sekret z nich tvoří typické žlutavé až hnědé krusty. Existuje také forma, která dělá velké puchýře. Tekutina z puchýřků je prudce infekční a jejím přenosem se nemoc šíří dále po těle nebo na další lidi.

Impetigo je typicky letní nemocí u dětí, protože se šíří v teple a vlhku a do těla vniká narušenou kůží (odřeniny, poštípání hmyzem apod.). Stejně dobře se ale může přenášet také mezi dospělými ve fitness centru. Pozor si dejte zejména, pokud máte drobné zranění na místě, kterým se budete dotýkat cvičebního vybavení. Zvolte ochranu, nebo se fitku raději na chvíli vyhněte.

Impetigo totiž vyžaduje také návštěvu doktora. Ten nejčastěji předepíše antibiotickou mast, která bakterie postupně zlikviduje. Ve vážnějších případech se nasazují i antibiotika v tabletách, aby se s infekcí bojovalo na více frontách. I když nemoc vypadá ohavně, nezanechává většinou trvalé následky (jizvy), protože její běžné formy postihují jen horní vrstvy kůže.

Zdroj: Giphy

„Vířivková vyrážka“

Pokud si po cvičení rádi odpočinete v horké vířivce, může se vám taky stát, že si odnesete infekci bakterií s názvem Pseudomonas aeruginosa. Způsobuje nepříjemnou svědivou červenou hrbolatou vyrážku a velmi dobře se jí daří právě v horké vodě vířivek. Projevy mohou být horší tam, kde se vás na těle dotýkaly plavky, čemuž lze ovšem předejít jedině tím, že byste se vysvlékli donaha. Také pomůže, když se hned po vířivce důkladně osprchujete. Nejlepší a jedinou stoprocentně účinnou prevencí je ovšem dezinfekce vody. Pokud se budete koupat ve vířivce, která je správně chlorovaná, tahle vyrážka vám nehrozí.

Navíc léčba není obtížná, pomůžou běžně dostupné krémy z lékárny. Jen ve výjimečných případech je třeba zásah odborníka.

Chřipka a nachlazení

Tyhle dvě nemoci se nejčastěji šíří kapénkovou infekcí. Nejde ovšem jen o to, že vás někdo poprská, ale také o to, že kapénky mohou zůstávat na věcech, kterých se dotýkáte. Mimo tělo přežijí viry chřipky, rýmy a podobných nemocí několik hodin až dní. Déle přežijí na tvrdém materiálu, jako je ocel nebo plast, hůř se jim daří například na textilu.

Nejlepší prevencí je vyhnout se prostředím, kde je hodně lidí, ale protože do fitka chodit chcete, jde to jen těžko. Místo toho můžete předměty, kterých se budete dotýkat (madla cvičebních strojů, činky apod.) během sezóny těchto nemocí otřít dezinfekčním ubrouskem a sami pak dodržovat pečlivou hygienu rukou – třeba i s pomocí dezinfekčního mýdla. A vyhněte se tomu, abyste si během cvičení sahali do obličeje. Mohli byste tak totiž případnou infekci přenést tam, kde může snadno vstoupit do těla.

Tipy redakce

Shrnutí

Fitness centra a podobné prostředí je rizikové co do přenosu různých kožních i dalších infekcí. Nejlepší prevencí je důsledné dodržování osobní hygieny. Nejen ovšem během cvičení a návštěvy posilovny, ale také potom. Oblečení, které jste měli na sobě, byste měli vždy vyprat a perfektně vysušit. To platí také o ručníku, který byste měli mít svůj a hlídat si, že je pokaždé čistý. Také se vyhněte sdílení věcí, které se vás dotýkají, zejména právě obuvi, ručníků apod. A vždy dobře umyjte sami sebe, případně se rovnou v tělocvičně ošetřete nějakým preventivním kosmetickým přípravkem.

Zdroj: mayoclinic.org, cdc.gov, drmax.cz, health.com, prevention.com

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop