Mgen je pohlavně přenosná nemoc, o které jste nejspíš neslyšeli. Zdravotníkům dělá vrásky na čele její rezistence, testuje se ale málo
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Mgen je pohlavně přenosná nemoc, o které jste nejspíš neslyšeli. Zdravotníkům dělá vrásky na čele její rezistence, testuje se ale málo

Zkuste si vyjmenovat sexuálně přenosné infekce, které znáte. Kapavka, chlamydie, syfilis, HIV… Mgen mezi nimi patrně nebude. Není divu, o této nemoci se mluví velmi málo, odborníky přitom znepokojuje. Některé kmeny si totiž vyvinuly lékovou rezistenci.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
10. 11. 2023

Mycoplasma genitalium, tak se jmenuje bakterie, která stojí za pohlavní nemocí Mgen. Ta je totiž zkratkou tohoto dlouhého jména a doslova znamená infekci touto bakterií. Ačkoliv jsou mykoplazmatové infekce u sexuálně žijící populace velmi časté a promořenost obyvatelstvem je až 75 %, je povědomí konkrétně o mycoplasmě genitalium jen malé. V nedávném britském průzkumu 85 % dotázaných o existenci Mgen nevědělo.

„Mgen je považován ze ‚novou‘ pohlavně přenosnou infekci,“ vysvětluje doktor Neel Patel. „Objevena byla teprve v roce 1981 a spolehlivé testy pro její odhalení začaly být dostupné teprve v roce 2017.“ Vyskytuje se u všech pohlaví, u mužů majících sex s muži je větší pravděpodobnost, že bude přítomena v močové trubici a análu než v krku. „Může se šířit vaginálním i análním sexem, k přenosu může nicméně dojít i bez penetrace,“ varuje Patel.

Příznaky Mgen

Tím, co Mgen způsobuje, je uretritida, tedy zánět močové trubice. Ta může mít i jiné původce než mycoplasmu genitalium, ta ale způsobuje asi 15–20 % těchto nemocí. Jejich projevem je výtok z močové trubice, pálení při močení, zarudlé ústí močové trubice a případně svědění. Jste-li muž a objeví se u vás příznaky, nejspíš si jich všimnete, protože rychle poznáte, že s vaším nádobíčkem něco není v pořádku. Existují ovšem také případy zcela bezpříznakové. Takoví lidé jsou pouze přenašeči nemoci, a i když jim samotným problémy nezpůsobuje, mohou nevědomky nakazit někoho jiného.

Neléčený zánět se u mužů může močovou trubicí šířit dále do těla na prostatu a také nadvarlata. To se pak projevuje zarudnutím šourku a jeho bolestivostí při ohmatání (nebo třeba mačkání v kalhotách). Takové zanícení může vést až k zjizvení tkáně a následné neplodnosti.

Ženy s touto infekcí problémy většinou nemívají, ale ani u nich není bez rizika. U malého procenta se může vyvinou zánět děložního čípku projevující se výtokem z pochvy, svěděním a bolestí při sexu. Neléčená infekce se také může šířit dále na vejcovody a další části rozmnožovací soustavy a vyústit až v infekci malé pánve a nakonec neplodnost.

Ještě větší riziko nemoc představuje pro pacienty se sníženou imunitou, jako jsou například lidé s neléčenou infekcí HIV, u nichž virus poškodí imunitní systém (při včasné léčbě HIV k takovému poškození nedochází, HIV neznamená automaticky selhání imunity). U lidí s poruchou imunity může Mgen napadat také plíce, srdce nebo klouby.

Důvod nízké informovanosti

Proč jste tedy o Mgen nejspíš nikdy neslyšeli? Je to jednak právě proto, že někteří lidé jsou bezpříznakoví, jednak také proto, že se tělo někdy dokáže nemoci zbavit samo. A také proto, že není tak riziková, jako jiná onemocnění. V případě jiných pohlavně přenosných infekcí jsou dlouhodobá rizika mnohem větší, proto lékaři dávají při testová prioritu těmto nemocem. Otestovat Mgen navíc není úplně jednoduché, musí se použít tzv. amplifikační testy nukleové kyseliny.

<Path> Radim Uzel: Kondomy patří už do školkyZdroj:

Nepoužívají se ovšem automaticky, ale doporučuje se je lékařům používat až v případě, kdy je zánět močové trubice u mužů nebo zánět děložního čípku u žen přetrvávající a zároveň lékaři již vyloučili infekci gonokoky známou jako gonorea neboli kapavka. Pokud ale na léčbu zánětu močové trubice pacient reaguje dobře, lékaři test konkrétně na Mgen teoreticky provádět nemusí. Přesného původce se tak pacient nedozví. Lékař většinou informuje o tom, že jde o zánět močové trubice ne-gonokokového původu.

Alarm pro lékaře a pacienty

Z popsaných příznaků je jasné, že infekci Mgen je záhodnou co nejrychleji a nejefektivněji léčit. Naštěstí to jde dobře antibiotiky, stejně, jako se léčí všechny uretritidy. Také je třeba dodržovat klid, podobně jako u každé jiné nemoci, a zásadní je pitný režim, aby docházelo k dostatečnému vylučování moči a bakterie se z těla vyplavovaly.

Zdravotníkům ovšem dělá vrásky na čele fakt, že stále více kmenů mycoplasmy genitalium je na běžná antibiotika rezistentních. V praxi to znamená například to, že na zánět nasazená širokospektrální antibiotika prostě nezaberou, nemoc pokračuje dál a pacienta dále sužují příznaky. V takovém případě by pak lékaři měli pomocí testů specifikovat právě přesného původce nemoci a nasadit cílenější léky.

Zdroj: Giphy

Bakteriální rezistence na antibiotika je jedním z největších hrozeb pro zdraví lidí. Na celém světě. Objevuje se přirozeně, ale velmi jejich vzniku přispívá špatné užívání antibiotik – u lidí i u zvířat, protože se běžně užívají i ve veterinární praxi.

Jak takové špatné užívání vypadá? Třeba tak, že nedoberete krabičku léků, kterou jsem podle lékaře dobrat měli. Ty pak nemají tak totální účinek na infekci, a i když se nakonec vyléčíte, některé bakterie se mohly zjednodušeně řečeno „naučit“, jak lék, který na ně byl nasazen, vypadá a účinkuje, a protože se bakterie velmi rychle množí, stihly se mírně pozměnit tak, aby další a další generace už byly odolnější. Pokud se takový kmen přenese na někoho dalšího a ten třeba také použije antibiotika špatně, odolnost roste. Podobným případem je i to, když si sami doma „naordinujete“ nějaká nedobraná antibiotika, která vám zbyla z minulé nemoci. Místo aby nemoc zlividovala, bakterie pouze „provokují“ a ty se učí jim lépe bránit.

Tipy redakce

Prevence Mgen

Smutnou zprávou je, že nákaze mycoplasmou genitalium nejde moc dobře předcházet. Tedy jde, ale mnozí lidé se rozhodnou tato pravidla nedodržovat. Jste-li sexuálně aktivní, je prevencí totiž jen přísná sexuální monogamie (dva lidé mají sex jen a pouze spolu) nebo používání kondomů. A to, i když se o sebe pohlavními orgány například jen třete, aniž by došlo k penetraci.

Tím nejlepším, co můžete udělat, je chovat se sexuálně co nejvíce zodpovědně. To znamená nemít sex, pokud se vy či vaše přirození necítíte zdraví (abyste náhodou vy nikoho nenakazili), a taky se informovat, jak je na tom váš sexuální partner. A pokud se náhodou nějaké nepříjemnosti objeví, bez váhání zajít za doktorem.

Zdroj: queerty.com, venerologie.cz, wikispripta.eu, uromedico.cz, who.int,

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop