Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!
BLØG
Zdroj: dm/ Se svolením
<Path>

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Všimli jste si také, že lidé dávají o Vánocích čím dál tím více přednost penězům a poukázkám? Můžeme se jen dohadovat o tom, jaké jsou důvody, ale pravdou je, že vymyslet v dnešní době originální dárek je pro spoustu z nás nesmírně složité a ne každý je natolik zručný, aby jej dokázal vytvořit vlastníma rukama. A nemyslete si, problémy s výběrem dárků pro své blízké už mají lidé tisíce let. Nepanikařte tedy, nejste v tom sami!
Michal Černý Autor
23. 11. 2023

Vánoce jsou tradičním svátkem, kdy lidé obdarovávají své nejbližší a těší se ze společnosti rodiny a přátel. Obecně se má za to, že to byly vždy Vánoce, kdy si lidé masově a cíleně předávali nejrůznější dary, avšak historie dárků sahá tisíce let dozadu, ještě před narození Ježíše Krista a příchod tří králů. Řeč je o svátku jménem Saturnálie.

Tipy redakce

Co slavili lidé, než se narodil Ježíšek?

Saturnálie byly starověké římské svátky, jež se konaly obvykle na konci prosince na počest boha Saturna, a během kterých docházelo k ohromným oslavám, které trvaly několik dní. Obchody byly uzavřeny a lidé se společně účastnili různých slavnostních událostí, jako byly kupříkladu závody v kočárech nebo dramatická divadelní představení. Též se uvolnily obvyklé společenské zákony, ba dokonce se porušovala tradiční hierarchie, kdy se otroci mohli stát na chvíli pány svých majitelů.

Velmi důležitým aspektem těchto svátků byla právě výměna dárků, což byl projev lásky a vděku vůči svým blízkým, přičemž vůbec nezáleželo na tom, zda se jednalo o drobné předměty nebo luxusní dary.

<Path> Zašel jsem na kafe se svědkem Jehovovým, abych byl hetero. Prý to jde. Čeká nás totiž pohroma, kterou gayové nepřežijíZdroj: Adobe Stock, splcenter.org

Lidé se taktéž oblékali do nákladných šatů a oddávali se konzumaci bohatých jídel a nápojů rozličných druhů. V podstatě se dá říct, že Saturnálie byly symbolem nadbytku a přepychu, což byl prakticky protiklad tehdejších obvyklých římských hodnot.

Celkově vzato, Saturnálie měly pro starověký Řím hluboký historický a kulturní význam. Tyto svátky představovaly krátkou dobu úniku a radosti v rámci tvrdých a disciplinovaných římských společenských struktur, což se dá s přimhouřením očí aplikovat i na dnešní dobu, která sice není v mnoha oblastech tak tvrdá, ale jistá forma úniku od starostí a problémů všedního života je stále platná.

Vánoce, jak je známe

V prvních stoletích křesťanství neexistuje mnoho záznamů o tom, že by byly dárky dávány v souvislosti s Vánocemi. Hlavním tématem bylo narození Ježíše a duchovní rozměr svátku. V této době byly Vánoce spíše náboženskou oslavou s důrazem na modlitby a bohoslužby.

První výrazné změny ohledně dávání dárků se začaly objevovat až během středověku. Některé zdroje uvádějí, že se tehdy začaly objevovat zvyky, kdy šlechtici a králové obdarovávali své poddané a chudé obyvatele svého panství právě během vánočních svátků. Byly to často potraviny, oblečení a jiné nezbytnosti.

Tento „šlechtický zvyk“ se postupně rozšiřoval do různých částí Evropy. Zvláště v zemích jako Německo, Francie a Anglie bylo obdarovávání běžné, a dary byly často spojeny s křesťanskými hodnotami a příběhy, což celému aktu dodávalo potřebné emoce a prožitek.

V některých zemích se tradice spojila s osobou sv. Mikuláše, který byl významným patronem dětí a ochráncem chudých. Určitě nebude překvapením, že právě tato postava se stala jedním z předchůdců moderního Santy Clause.

Nakonec je důležité poznamenat, že až do raného středověku byla tradice dávání dárků během Vánoc mnohem skromnější a víceméně zaměřená na pomoc potřebným. Postupem času se však vyvinula do komplexnějších a komerčnějších forem, které jsou dnes spojeny s Vánocemi tak, jak je známe.

<Path> Vizážista celebrit Pavel KortanZdroj: Pavel Kortan, Petr Huser

Průmyslová (r)evoluce

Průmyslová revoluce v 19. století znamenala prudký nárůst výrobní kapacity a technologický pokrok, což umožnilo masovou výrobu dárků. To změnilo způsob, jakým byly vánoční dárky dostupné pro širokou veřejnost, neboť lidé už nebyli omezeni pouze na ruční výrobky, nebo to, co nalezli v přírodě.

Pro někoho je tento vývoj více než negativní, a to ve smyslu ztráty původního smyslu ducha Vánoc, avšak na druhé straně je potřeba říct, že právě tato rozmanitost umožňuje lidem vybrat dárky, které lépe odpovídají zájmům a vkusu obdarovaných.  

Digitálně a udržitelně

Digitální a udržitelné dárky se stávají stále populárnější možností pro ty, kdo chtějí dát dárek, který respektuje životní prostředí a zároveň moderní digitální dobu. Tyto dárky spojují technologický pokrok s ekologickými ohledy, což je důležité v dnešní době zvýšeného důrazu na udržitelnost.

Prvním příkladem jsou digitální knihy a časopisy. Namísto tištěných verzí mohou lidé získat přístup k elektronickým publikacím, což snižuje spotřebu papíru a zároveň umožňuje snadnější sdílení obsahu. To je zvláště výhodné pro ty, kteří chtějí šetřit stromy a mít přístup k více titulům na jednom zařízení.

<Path> Influencer David PártlZdroj: Instagram.com

Druhým příkladem jsou digitální umělecká díla a hudební alba. Lidé mohou zakoupit digitální kopie obrazů, fotografií nebo hudby, což umožňuje umělcům distribuovat svá díla bez potřeby fyzických nosičů. To snižuje produkci plastových CD a obalů, což má opět pozitivní vliv na životní prostředí.

Posledním příkladem jsou digitální zážitky a kurzy. Mnoho lidí dává přednost dárkům, které nezabírají místo v domě a nepřispívají ke hromadění nepotřebných věcí. Digitální zážitky jako online kurz nebo lístky na virtuální koncerty mohou být vynikajícími dárky, které poskytují vzdělávací a zábavnou hodnotu, aniž by zatěžovaly životní prostředí výrobou a dopravou fyzického zboží.

Tipy redakce

No a když jsme u udržitelnosti a moderního přístupu k dárkům, jedním z těch nejvděčnějších a nejjednodušších dárků bývá drogistické zboží. Nebo snad znáte někoho, kdo se nekoupe, neholí, nevoní, anebo občas nepoužije nějaký krém? Navíc žijeme v době, kdy se i někteří výrobci tohoto zboží snaží aspoň o nějakou základní ochranu prostředí tím, že jejich výrobky neobsahují (mikro)plasty, barviva, parabeny, či jsou dokonce veganské.

Jedním z oblíbených prodejců drogistického zboží v Česku je například i dm drogerie, která si pro své zákazníky nachystala speciální vánoční nabídku, jež splňuje jak ohleduplnost k životnímu prostředí, tak i velikou šanci nabídnout dárek, který obdarovaného potěší a skutečně jej využije. A navíc jsou cenově velmi dostupné. Pojďme se na to podívat.

Zimní edice koupelových koulí
Foto: dm/ Se svolením

Vánoce přicházejí

Potěšit své blízké můžete dárkovou sadou Happy Cloud od značky Balea (129 Kč). Tato zimní dárková sada obsahuje kombinaci doslova hvězdné přísady do koupele a čelenky do vlasů ve tvaru obláčku. Přísada do koupele jemně čistí pokožku a zanechává na ní příjemný pocit po koupeli. Čelenka do vlasů je ideálním pomocníkem a postará se o to, aby se vám vlasy při koupeli nenamočily, nebo se nechtěně nedostávaly do obličeje při nanášení make-upu.

Dále tu jsou Balea koupelové koule Happy Winter (54,90 Kč za 2 kusy) – jemné složení s bambuckým máslem a ovocně-sladkou vůní, která šetrně čistí pokožku. Koule se snadno rozpouštějí a lehce zbarvují vodu ve vaně, aniž by zašpinily pokožku nebo vanu.

Radost může udělat i třídílná sada alverde koupelových koulí (179 Kč), která hýčká pokožku vzácnými ingrediencemi a příjemnou vůní. Sada je ručně vyráběná a neobsahuje parabeny, silikony ani parafíny.

Čistě koupelovou nabídku téměř završují SauBär koule (189 Kč), jež poskytují zábavu při koupání zejména dětem. V každé kouli je totiž zvířátko z jižního/severního pólu, což v dětech jistě vyvolá moment příjemného překvapení. Koule navíc při rozpouštění jemně bublá a lehce zbarví vodu.

Nakonec je tu Sprchový gel 3 v 1 Natural Escape od Balea MEN (24,90 Kč za 300 ml), který čistí tělo a pečuje o vlasy a obličej. Též chrání pokožku před vysoušením a dodává jí pěstěný a svěží pocit pomocí výrazné kořeněné vůně.

Pro milovníky krémů či tělových mlék je tu alverde tělové mléko Odpočinkový čas (59,90 Kč za 200 ml), což je krém s organickou levandulí a organickým kontryhelem, který hydratuje pokožku a rychle se vstřebává, aniž by zanechával pocit mastnoty. Také dodává pokožce hebkost.

A nakonec jsou tu ty nejoblíbenější dárky – vůně.

DIESEL pánská EdT BAD (999 Kč za 50 ml) je svěží dřevitá vůně s flakonem v mužné černé barvě. Ta kombinuje jedinečné vonné ingredience v podobě tabáku a kaviáru. Tato vůně je pro muže s dobrodružným duchem, pro kterého v životě neexistují žádné hranice.

Pro ženy je tu zase Ariana Grande dámská EdP Cloud (999 Kč za 30 ml) v podobě radostné kompozice plné optimismu a naděje. Flakon ve tvaru obláčku se zcela vymyká designu všech dosavadních zpěvaččiných voňavých počinů. Povzbuzující a zároveň návyková vůně v sobě nese hluboké umělecké vyjádření pozitivního přístupu k životu a pocitů štěstí, které chce Ariana skrze čichové vjemy předat svým fanouškům. Květ levandule, šťavnatá hruška a bergamot ve spojení s kokosovým krémem, pralinkou a orchidejí uzavírají pižmo a krémové dřevité tóny. 

Tipy redakce

To samozřejmě není všechno, na webu dm drogerie můžete najít spoustu dalších vánočních tipů, včetně adventních kalendářů nebo vánočních dekorací. Veselé Vánoce!

Zdroj: dm.cz, IG dm_cesko

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop