
„Při vasektomii přijdu o varlata,“ myslí si třetina mužů v Česku. Jak je to doopravdy a co je „bezskalpelová vasektomie“?
Kolik mužů již má vasektomii „za sebou“?
V desetimilionové České republice doposud vasektomii podstoupilo přibližně sedm tisíc mužů. Poptávka po zákroku ale rok od roku roste – muži, kteří si zákrok nechávají provést, přibývají po tisícovce ročně a jejich zájem vzrostl za posledních pět let pětinásobně. To v USA počty mužů, kteří vasektomii podstoupili, jen za poslední dekádu narostly o více jak čtvrtinu. Přesto je i v USA těch, kteří zákrok podstoupili, jen „hrstka“ – konkrétně se jedná o cca 4 % tamní populace. Právě v Americe ale odborníci čekají další výrazné meziroční nárůsty v počtech realizovaných vasektomií, a to zejména vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2022 rušícímu celonárodní právo na potrat. Právě po vynesení verdiktu totiž nejenže významně stouplo vyhledávání vasektomie na Googlu, ale také vzrostl zájem o konzultace týkající se vasektomie. Přece jen – ne každý muž má totiž úplně jasno v tom, jak tento zákrok probíhá (či probíhat může) a jaké jsou jeho důsledky. A týká se to nejen mužů v Americe, ale i v Česku…
Co je vlastně vasektomie?
O způsobech mužské antikoncepce toho již bylo napsáno mnohé. Výzkum probíhá, ale do jisté míry schází zájem. Muži totiž „hlavní rizika“ související s početím nenesou. A ačkoliv zejména mladší muži přece jen chápou, že k početí jsou vždy třeba dva, a tak se jedná o oboustrannou odpovědnost, ne všichni takto smýšlí. Natož aby podstupovali chirurgický zákrok! Přesně tak si vasektomii totiž představují – jako chirurgickou proceduru, kdy… jim jsou odstraněna varlata. Ano, povědomí o vasektomii je ve společnosti poměrně nízké a jak ukázal aktuální průzkum mezi českými muži realizovaný v rámci projektu Vasektomie bez skalpelu, 30 % z nich se skutečně domnívá, že při vasektomii o varlata přijdou… Čtvrtina české mužské populace si zase myslí, že vasektomie způsobuje potíže s erekcí, resp. dojde k její kompletní ztrátě. A více jak polovina mužů je přesvědčena o tom, že po provedení vasektomie již nikdy nebudou moci mít děti… Jak je to ale doopravdy?
Vasektomie je chirurgický zákrok, při němž jsou v oblasti šourku přerušeny chámovody. Tím je dosaženo toho, že sperma nemůže opustit tělo. Jedná se o velmi efektivní způsob prevence početí, přičemž samotný zákrok může být poveden dvojím způsobem. V případě klasické vasektomie je skalpelem proveden řez šourkem, přičemž pomyšlení na něco takového by mohlo mnohé muže nejen vyděsit, ale i odradit. Ovšem je tu i varianta, která je ještě méně invazivní. Bezskalpelová vasektomie.
„Daleko šetrnější, méně bolestivou metodou s minimálním rizikem komplikací je tzv. bezskalpelová vasektomie, kdy je chámovod za použití specifických nástrojů rychle zachycen a vytažen nad povrch kůže z malého vpichu. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení znatelná,“ vysvětlil urolog a sexuolog MUDr. Lukáš Bittner, který stojí i za projektem Vasektomie bez skalpelu. Ať už je ale proveden kterýkoliv ze dvou možných zákroků, o varlata není třeba mít strach – ta nejenže samozřejmě zůstávají tam, kde jsou, ale nadále plní i svou hormonální funkci. Provedení vasektomie pak nijak neovlivňuje ani libido. „Je naopak prokázáno, že muži po vasektomii mají častější pohlavní styky a mají i více sexuálních partnerek. Odpadá totiž strach z neplánovaného otěhotnění,“ doplnil Bittner.
A jak „závažný“ zákrok tedy vasektomie skutečně je? I s přípravou trvá 20 minut – a vlastní čas zákroku se pohybuje dokonce pod 10 minutami. Velikost operační rány je pak maximálně 3 mm. Následná hospitalizace není nutná, takže po provedení zákroku je možné bez potíží ordinaci opustit. Bezskalpelová vasektomie je tedy v podstatě velmi rutinní zásah, který lze pomyslně zvládnout i během obědové pauzy. Ačkoliv zákrok nehradí zdravotní pojišťovna a jeho cena se pohybuje okolo 15 tisíc korun, z hlediska dlouhodobější perspektivy a cen ženské antikoncepce je nakonec tato metoda nejen levnější, ale dokonce i spolehlivější.
Kdo by měl na vasektomii raději zapomenout?
Ačkoliv vasektomie není zákrok, který je nevratný, muži by neměli úplně spoléhat na to, že v případě, když si původní rozhodnutí časem z jakýchkoliv důvodů rozmyslí, bude vše zase bez potíží fungovat. „Po vasektomii je možné opět přivést partnerku do jiného stavu. Tato pravděpodobnost se ale v čase snižuje a neexistuje žádná záruka, že snaha skončí úspěchem,“ vysvětlila tak Monica Dragoman, která je odbornicí na plánování rodičovství a reprodukční vědy. A dodala také, že ti, kdo jdou na vasektomii s myšlenkou, že po určité době uvedou svůj reprodukční systém zase do plného chodu – třeba v případě, až uznají za vhodné založení rodiny – de facto nejsou úplně ideálními kandidáty na provedení zákroku.