Trápí vás, že si kouřením ničíte zdraví? S alternativami k tabáku a cigaretám přijmete méně škodlivin
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Adobe Stock

Trápí vás, že si kouřením ničíte zdraví? S alternativami k tabáku a cigaretám přijmete méně škodlivin

Neumíte si představit život bez cigarety, ale nechcete přijímat tolik jedovatých látek? Nemusíte. Moderní nikotinové alternativy pomáhají snížit negativní dopady, které jsou s inhalováním cigaretového kouře spojeny. Jejich používání ocení vaše tělo i vaše okolí.
Redakce Redakce Autor
7. 11. 2023

Rakovina plic a čtrnácti dalších orgánů, mrtvice, infarkt, cukrovka, poruchy potence, neplodnost. To jsou jen některé ze zdravotních dopadů, které má kouření cigaret na lidský organismus. Návykový nikotin je přitom jen jednou z mnoha desítek jedovatých látek, které jsou obsažené v cigaretovém kouři.

Své tělo jimi ale trávit nemusíte. I když se nechcete nebo nedokážete vzdát slabosti pro nikotin, existují cesty, jak s ní žít bezpečněji. Jsou jimi alternativy, které tabák neobsahují vůbec, nebo z něj nikotin uvolňují jinak než spalováním, při kterém vzniká množství nebezpečných látek. Používání těchto alternativ je navíc jednoduché a pohodlnější než „pálení jedné za druhou“.

Nikotinové sáčky uvolňují méně škodlivin

Nikotinové sáčky patří mezi nejoblíbenější alternativy k tabáku a cigaretám a cestu si k nim hledají stále další a další uživatelé. Při jejich užívání přijmete až o 99 % méně škodlivin, které jsou jinak s tradičními formami užívání tabáku – kouřením – spojené. Důvodů, proč se vydat na cestu této alternativy, je ale více.

Nikotinové sáčky vás také méně limitují – bez zápachu, kouře a nutnosti „odskočit si“ jsou nenápadným společníkem v práci, na cestách, v kině, v divadle, během každodenního nakupování nebo trávení času s rodinou a přáteli. Jsou to malé sáčky obsahující suroviny jako derivovaný nikotin, vodu, dřevitou vlákninu (celulóza), eukalyptus, aromatické látky a náhradní sladidla. Díky tomu, že neobsahují tabák, zanechávají méně barevných skvrn na zubní sklovině než cigarety. A taky se nekouří (vkládají se mezi horní ret a dáseň), takže vám neobarví konečky prstů ani knírek. Uživatelé nikotinových sáčků VELO mají na výběr jak z řady příchutí jako mentol či tropické ovoce, tak z různých intenzit podle obsahu nikotinu.

VELO mini mají menší sáčky, které dobře padnou pod ret. Nikotinové sáčky se nežvýkají, ale umístí mezi ret a dáseň, kde se z nich nikotin vstřebává sliznicí
Foto: British American Tobacco (Czech Republic) / se svolením

Švédská inspirace

Jsou to právě nikotinové sáčky, které do budoucna představují cestu, jak redukovat počet aktivních kuřáků v dospělé populaci a tím snížit i negativní dopady, které s sebou kouření nese. Inspirací i pro Česko může být v tomto ohledu Švédsko, které díky dlouhodobé strategii zahrnující otevřenou podporu tzv. nikotinových alternativ, včetně právě nikotinových sáčků či jejich předchůdce známého jako snus, dosáhlo významných změn na tomto poli a patří k zemím s vůbec nejnižším výskytem nádorových onemocnění plic v Evropě.

Podle údajů, které Švédsko zveřejnilo v listopadu roku 2022, chybí této zemi už jen málo k překročení hranice tzv. smoke-free society. Tímto označením se může pochlubit stát, kterému se podařilo snížit podíl kuřáků v populaci pod 5 %. Jen mezi lety 2006 až 2020 zde poklesl počet kuřáků o neuvěřitelných 60 %. Jde zároveň o jediný evropský stát, kde se povedlo vychovat celou smoke-free generaci. Počet mladistvých kuřáků je ustálen na 3 %, což je méně než v kterékoli další evropské zemi. Tyto statistiky ukazují, že používání nikotinových alternativ je cesta, jak jako společnost upustit od kouření.

Nepalte, zahřívejte

Další alternativou k tradičním cigaretám je konzumace zahřívaného tabáku. Při tomto procesu se tabákový výrobek – k tomu speciálně určený – nespaluje, ale ohřívá, čímž se z něj uvolňuje menší množství jedovatých látek. Do zahřívacího přístroje vložíte náplň, počkáte, až se nahřeje, a pak taháte jako z klasické cigarety. Přítomná je chuť a podle obsahu nikotinu také účinky.

S rostoucí popularitou zahřívaného tabáku rostou také požadavky na zařízení určená k jeho konzumaci. Pokroky v efektivitě, funkčnosti i uživatelské přívětivosti potvrzuje zařízení glo, vlajková loď výrobce British American Tobaco, především aktuální novinka glo HYPER X2 AIR. Je dosud nejsubtilnějším výrobkem řady glo, zachovává si svou špičkovou technologii a k dostání je v 7 exkluzivních odstínech inspirovaných pestrou paletou barev nebe.

<Path> Herec Jaromír Nosek se během pandemie stal zedníkem i tváří reklamní kampaně. V ní se jako elegán zbavuje jedné ze svých neřestíZdroj: Spolupráce

 

Glo HYPER X2 AIR potěší ultra slim designem o tloušťce pouze 12,5 milimetrů a také o 25 % menší váhou než předchozí model. Dokonale se tak vejde do každé kapsy, kabelky, ledvinky nebo batohu. Stále ovšem funguje na principu indukčního ohřevu New Heating Technology, díky kterému se tabáková náplň zahřívá rychle a rovnoměrně. K dispozici je také oblíbená funkce boost.

Elegantní tvar podtrhuje 7 jedinečných barevných odstínů, na kterých si u glo nechali designéři tradičně záležet. Tentokrát se inspirovali barevnou škálou, kterou dokáže vykouzlit sama příroda na obloze, ať už na ní spatříme polární záři, večerní soumrak či ranní úsvit. Vybírat lze ze zářivé velvet pink nebo ocean blue, pastelové light teal, jemné rosey gold či crisp purple nebo temné moonless blackspace navy.

Glo HYPER X2 AIR je nejnovějším přírustkem do řady zařízaní na zahřívání tabáku od British American Tobaco
Foto: British American Tobacco (Czech Republic) / se svolením

Elektronické cigarety existují i bez nikotinu

Poslední alternativou ke klasickému kouření jsou dnes už dobře známé elektronické cigarety. Jmenují se sice cigarety, ale s těmi běžnými mají společného ještě méně než zahřívaný tabák. Především totiž tabák vůbec neobsahují. Místo toho používají tekutou náplň, kterou vypařují. Neprodukují kouř (ale výpary) ani popel.

Hlavními složkami náplně (liquidu) do e-cigaret jsou propylenglykol, glycerin, destilovaná voda a aromata. Taky v nich samozřejmě může být nikotin, ale vůbec nemusí. Jeho množství si můžete vybrat stejně jako různé příchuti. Umožňuje vám to tak postupně množství nikotinu snižovat, a přitom mít stále pocit, že kouříte. Díky tomu si pořád můžete užívat společenskou stránku kouření, ale s menšími omezeními a dopady na zdraví.

Zdroj: lung.org, batstore.cz, news.cancerresearchuk.org, British American Tobaco (Czech Republic)

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop