Masturbace nepřináší mužům jen uspokojení, může být i prevencí rakoviny. Jak často masturbovat, aby se dostavil zdravotní efekt?
Jak na zdravou prostatu?
Prostata je malá žláza, která svým tvarem připomíná vlašský ořech. Nachází se na spodní straně močového měchýře a de facto obklopuje močovou trubici (ostatně, právě proto při jejím zvětšení dochází i k problémům s močením). Prostatu pak tvoří množství drobných žlázek, jež utvářejí semennou tekutinu – a ta je zdrojem výživy pro spermie. Tolik „biologické okénko“. Ovšem stejně, jako je pro ženy velkým strašákem rakovina prsu, pro muže je to právě rakovina prostaty. Ta je totiž v případě mužů hned druhým nejčastějším onkologickým onemocněním hned po rakovině kůže. A tak se samozřejmě i vědecká obec zaobírá tím, zda neexistuje nějaká účinná prevence. Jednou z možností by přitom mohla být pravidelná ejakulace (potažmo provozování masturbace).
Zázračná ejakulace?
Zejména v posledních dvaceti letech se výzkumy skutečně zaměřily na to, jaké zdravotní přínosy by pravidelná ejakulace pro mužské zdraví mohla mít. A dle některých by ji bylo možné považovat za prevenci vzniku rakoviny prostaty. Proč? Sami vědci to přesně nevědí. Ale existuje např. teorie, že díky ejakulaci se prostata zbavuje látek, které by nádorové onemocnění mohly způsobit, stejně jako infekce a hmoty, která by mohla být potenciálně zánětlivá a následně vést k rakovinnému bujení. „Možným vysvětlením je také to, že ejakulace může ovlivnit hormonální rovnováhu v těle, potenciálně snížit hladiny testosteronu a estrogenu, což může ovlivnit růst a diferenciaci buněk prostaty,“ objasnil také lékař Ramit Sambyal. A jiní se domnívají, že muži, kteří častěji ejakulují, mají jednoduše zdravější návyky. Všeobecná vědecká shoda na žádném z těchto tvrzení ale neexistuje.
Každopádně již v roce 2004 výzkumníci na základě mnohaletého studia téměř 30 tisíc mužů dospěli k názoru, že muži s vyšší frekvencí ejakulace (minimálně 21krát v měsíci) mohou vykazovat skutečně nižší riziko vzniku rakoviny prostaty než muži, kteří každý měsíc ejakulují jen 4-7krát. Tuto původní studii následně odborníci rozšířili o sledování po celou další dekádu – a v roce 2016 publikovali souhrnnou zprávu, která původní závěry ještě více posiluje: muži, kteří častěji ejakulují, mají nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty než ti, kteří ejakulují méně často. Jenže jsou tu také určitá ALE.
Nepříliš jasná data
V prvé řadě není úplně jasné, zda takto pozitivní vliv na má ejakulace na muže všech věkových kategorií. Existují totiž sice výzkumy potvrzující, že častá ejakulace/masturbace je dobrou prevencí vzniku rakoviny v případě mužů starších 50 let, ovšem naopak v případě mužů ve věku 20-30 let může riziko vzniku tohoto onemocnění zvyšovat. A nejnovější výsledky výzkumů jsou vzhledem k protektivní funkci ejakulace a konkrétnímu věku mužů také poměrně rozporuplné – zatímco v případě mužů do 30 let může být opravdu prospěšná, stejný efekt nebyl zaznamenán v případě mužů ve 20 a 40 letech.
Jak tedy shrnuje dr. Sambyal, s ohledem na nejasné výsledky výzkumů není možné jasně říci, že masturbace je univerzální prevencí vzniku rakoviny prostaty. A to i proto, že její vznik je ovlivněn celou řadou faktorů. Jak nakonec uzavřel urolog James Elist, „roli hraje prostředí, genetika i životní styl. Pravidelná sexuální aktivita může mít své výhody, ale měla by být vnímána spíše jen jako jeden z mnoha aspektů zdraví a wellness než jen jako jediné možné ochranné opatření.“
Masturbací ke zdraví
I navzdory rozporuplnosti vědeckých dat je faktem, že masturbace, potažmo frekvence ejakulace, ale také věk, nějakým způsobem při posuzování rizik vzniku rakoviny prostaty vstupují do hry. Ovšem minimálně prozatím nelze naprosto přesně říci, jaký je skutečně jejich vliv. Na druhou stranu – důkazů o tom, že pravidelná ejakulace je pro muže prospěšná (a to nejen vzhledem k onkologickým onemocněním, ale i psychické pohodě apod.), existuje celá řada. Takže pokud nechcete nic riskovat… můžete na pravidelnou masturbaci klidně vsadit. A ideálně ji doplnit také o zdravější zdravotní styl – omezení příjmu červeného masa, živočišných a mléčných tuků a zvýšení konzumace ovoce a zeleniny…