S expertkou na HIV o současné léčbě: „Délka života je srovnatelná s tou u lidí, co tu nemoc nemají“
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

S expertkou na HIV o současné léčbě: „Délka života je srovnatelná s tou u lidí, co tu nemoc nemají“

Pohodlná, efektivní a dostupná, tak vypadá moderní léčba HIV. O tom, co přesně obnáší, jestli pacienty limituje a jaké jsou novinky, jsme mluvili s MUDr. Zofií Bartovskou, Ph.D., specialistkou z HIV centra Ústřední vojenské nemocnice.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
18. 10. 2023

Paní doktorko, jak se to má v dnešní době s léčbou HIV?

HIV považujeme už za chronickou nemoc. Je nevyléčitelná, ale s dnešní terapií se dá žít normální plnohodnotný život. Převážně se používá kombinace tří antiretrovirotik, která jsou spojená v jedné tabletě. Jen v opravdu výjimečných případech pacienti berou třeba dvě tablety, nebo dvakrát denně. 

Léky se musí brát pravidelně a celoživotně, ale způsobí, že pacient dosáhne tzv. nedetekovatelné virové nálože, nemoc se u něj potlačí a on ji ani nemůže na nikoho přenést.

Hádám, že ta pravidelnost je tady důležitá.

Doporučujeme, aby se pacienti vešli do hodiny. Jde o to, aby se virová nálož udržovala pod detekovatelnou hodnotou. Čím je pravidelnost menší, tím je větší riziko, že může dojít i k rezistenci viru.

Takže když člověk nebude brát léky pravidelně, můžou přestat zabírat?

Přesně tak. Virus nebude potlačený, bude stoupat a pak může být rezistentní na některý z těch léků. Není to časté, ale s takovými případy jsem se setkala. Proto je pravidelnost opravdu zásadní.

<Path> Víte, proč se vám tvoří vrásky a jak jejich tvorbě zamezit?Zdroj: Pinterest

Mají léky nějaké vedlejší účinky?

Záleží na konkrétním případu a preparátu. U nejnovějších režimů, kdy je kombinace látek v jedné tabletě, jsou vedlejší účinky minimální. Nejčastěji gastro-intestinální potíže, únavy, nespavosti apod., ale v naprosté většině případů pacienti nepociťují žádné nežádoucí účinky.

Jak často musí chodit pacienti na kontroly?

Ze začátku jsou návštěvy častější, potom, když je pacient na terapii, tak můžou být v intervalech čtvrtletních i půlročních. Nabere se krev a sleduje se virová nálož – kolik kopií viru je v mililitru krve. Naším cílem je, aby to do půl roku byla nula, nebo pod dvacet. Pak nabíráme počet CD4 T-lymfocytů, buněk imunitního systému, které HIV napadá, a základní laboratorní výsledky – krevní obraz, základní biochemické výsledky, glykémii, jaterní testy, funkci ledvin. Dělá se také sérologie dalších pohlavně přenosných chorob.

Existují v léčbě nějaké novinky?

Od dubna používáme v Česku i injekční formy aplikace. To je úplná novinka. Na aplikaci je třeba chodit do HIV centra a aplikuje se po jednom až dvou měsících. V ČR ji používají první pacienti, ale v okolních evropských zemí se tato léčba používá už rok a v USA dokonce dva roky.

Má nějaká omezení?

Pacient musí na injekce chodit pravidelně, takže u nespolehlivých pacientů to není preferovaný režim léčby. Nebo u pacientů, kteří nejsou ten interval schopní dodržet, třeba když hodně cestují.

Dále nesmí mít pacient žádnou rezistenci na antivirotika, která to léčivo obsahuje, ani žádné předchozí selhání té léčby. Taky to není vhodné u pacientů s vyšším BMI, u některých variant viru a u pacientů, kteří nemají nulovou virovou nálož. Vždy vybíráme léčbu pacientovi na míru.

Tipy redakce

Hraje roli i životní styl? A teď myslím, když se třeba někdo účastní chemsex akcí nebo bere drogy.

Určitě je to jedna ze složek, které posuzujeme. U moderních léků nejsou problém interakce s drogami, spíš to, že si pacienti pod vlivem takové látky léky nevezmou. Navíc u chemsex akcí je riziko poranění nebo, když pacient není na nule, že nakazí někoho dalšího. Ale léčíme i uživatele chemsexu nebo lidi závislé na drogách. To není důvod, aby se neléčili.

Někdy se setkávám s názorem, že se díky moderní medicíně přestali lidé HIV bát a chovají se rizikověji. Je to pravda?

To je těžké posoudit. Vždy jsou lidé zodpovědnější a méně zodpovědní. Ale třeba v komunitě mužů majících sex s muži v posledních letech čísla incidence HIV nestoupají. Popisuje se větší výskyt pohlavně přenosných nemocí v souvislosti s PrEPem, ale je to dané tím, že se to více testuje. Kdo chce brát PrEP, musí chodit na pravidelné kontroly, takže se zachytí i řada bezpříznakových průběhů a vstupních infekcí. Ti lidé mají naopak své zdraví pod větší kontrolou.

Zdroj: Giphy

Co pacienti, kteří se o svém HIV dozví až v pokročilém stádiu nemoci? 

Když se to zachytí včas – typicky třeba u mužů majících sex s muži, kteří se chodí testovat pravidelně – tak léčba funguje krásně a délka života je srovnatelná s lidmi, co tu nemoc vůbec nemají. Ale když se zachytí pozdě, je prognóza mnohem horší. I některé pacienti s velmi pozdní fází diagnózy a těžkými komplikacemi se podaří dostat do výborného stavu, ale je to velmi individuální.

Před nějakou dobou proběhla médii zpráva, že se člověka s HIV podařilo vyléčit. Proč se ta metoda nepoužívá běžně?

Tam se jednalo o pacienty, kteří měli k HIV ještě nějakou život ohrožující hematoonkologickou nemoc, kvůli které museli podstoupit transplantaci kostní dřeně. Ta dřeň byla od dárců se vzácnou mutací, která viru HIV neumožňuje navázání, a nedochází u nich k projevům HIV pozitivity. Ale ten zákrok je sám o sobě extrémně rizikový, smrtnost je asi třetinová. Používá se jen u případů, kde není jiná možnost.

<Path> Nejlepší prevencí nákazy HIV není kondom, ale léky, které jsou i na českém trhu. Dle nové studie mohou nemoc zcela vymýtitZdroj:

Je pravděpodobné, že se z HIV stane běžně vyléčitelná nemoc?

Že by to byla záležitost nejbližších let, si nemyslím. Běží výzkumy, ale zatím to realita není. Takže je důležité, aby lidé chodili na testy, léčili se a tím se nemoc dále nešířila v populaci. V české společnosti žije asi 600 lidí, kteří o své HIV pozitivitě neví. A naprostá většina z nich jsou hetero muži. HIV se netýká jen mužů majících sex s muži. Pokud člověk měl rizikový styk, je vhodné se nechat otestovat.

 

Zdroj: MUDr. Zofie Bartovská, Ph.D.,

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop