S expertkou na HIV o současné léčbě: „Délka života je srovnatelná s tou u lidí, co tu nemoc nemají“
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock
<Path>

S expertkou na HIV o současné léčbě: „Délka života je srovnatelná s tou u lidí, co tu nemoc nemají“

Pohodlná, efektivní a dostupná, tak vypadá moderní léčba HIV. O tom, co přesně obnáší, jestli pacienty limituje a jaké jsou novinky, jsme mluvili s MUDr. Zofií Bartovskou, Ph.D., specialistkou z HIV centra Ústřední vojenské nemocnice.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
18. 10. 2023

Paní doktorko, jak se to má v dnešní době s léčbou HIV?

HIV považujeme už za chronickou nemoc. Je nevyléčitelná, ale s dnešní terapií se dá žít normální plnohodnotný život. Převážně se používá kombinace tří antiretrovirotik, která jsou spojená v jedné tabletě. Jen v opravdu výjimečných případech pacienti berou třeba dvě tablety, nebo dvakrát denně. 

Léky se musí brát pravidelně a celoživotně, ale způsobí, že pacient dosáhne tzv. nedetekovatelné virové nálože, nemoc se u něj potlačí a on ji ani nemůže na nikoho přenést.

Hádám, že ta pravidelnost je tady důležitá.

Doporučujeme, aby se pacienti vešli do hodiny. Jde o to, aby se virová nálož udržovala pod detekovatelnou hodnotou. Čím je pravidelnost menší, tím je větší riziko, že může dojít i k rezistenci viru.

Takže když člověk nebude brát léky pravidelně, můžou přestat zabírat?

Přesně tak. Virus nebude potlačený, bude stoupat a pak může být rezistentní na některý z těch léků. Není to časté, ale s takovými případy jsem se setkala. Proto je pravidelnost opravdu zásadní.

<Path> Kdy je ten pravý čas nechat si odstranit podezřelá mateřská znaménka?Zdroj:

Mají léky nějaké vedlejší účinky?

Záleží na konkrétním případu a preparátu. U nejnovějších režimů, kdy je kombinace látek v jedné tabletě, jsou vedlejší účinky minimální. Nejčastěji gastro-intestinální potíže, únavy, nespavosti apod., ale v naprosté většině případů pacienti nepociťují žádné nežádoucí účinky.

Jak často musí chodit pacienti na kontroly?

Ze začátku jsou návštěvy častější, potom, když je pacient na terapii, tak můžou být v intervalech čtvrtletních i půlročních. Nabere se krev a sleduje se virová nálož – kolik kopií viru je v mililitru krve. Naším cílem je, aby to do půl roku byla nula, nebo pod dvacet. Pak nabíráme počet CD4 T-lymfocytů, buněk imunitního systému, které HIV napadá, a základní laboratorní výsledky – krevní obraz, základní biochemické výsledky, glykémii, jaterní testy, funkci ledvin. Dělá se také sérologie dalších pohlavně přenosných chorob.

Existují v léčbě nějaké novinky?

Od dubna používáme v Česku i injekční formy aplikace. To je úplná novinka. Na aplikaci je třeba chodit do HIV centra a aplikuje se po jednom až dvou měsících. V ČR ji používají první pacienti, ale v okolních evropských zemí se tato léčba používá už rok a v USA dokonce dva roky.

Má nějaká omezení?

Pacient musí na injekce chodit pravidelně, takže u nespolehlivých pacientů to není preferovaný režim léčby. Nebo u pacientů, kteří nejsou ten interval schopní dodržet, třeba když hodně cestují.

Dále nesmí mít pacient žádnou rezistenci na antivirotika, která to léčivo obsahuje, ani žádné předchozí selhání té léčby. Taky to není vhodné u pacientů s vyšším BMI, u některých variant viru a u pacientů, kteří nemají nulovou virovou nálož. Vždy vybíráme léčbu pacientovi na míru.

Tipy redakce

Hraje roli i životní styl? A teď myslím, když se třeba někdo účastní chemsex akcí nebo bere drogy.

Určitě je to jedna ze složek, které posuzujeme. U moderních léků nejsou problém interakce s drogami, spíš to, že si pacienti pod vlivem takové látky léky nevezmou. Navíc u chemsex akcí je riziko poranění nebo, když pacient není na nule, že nakazí někoho dalšího. Ale léčíme i uživatele chemsexu nebo lidi závislé na drogách. To není důvod, aby se neléčili.

Někdy se setkávám s názorem, že se díky moderní medicíně přestali lidé HIV bát a chovají se rizikověji. Je to pravda?

To je těžké posoudit. Vždy jsou lidé zodpovědnější a méně zodpovědní. Ale třeba v komunitě mužů majících sex s muži v posledních letech čísla incidence HIV nestoupají. Popisuje se větší výskyt pohlavně přenosných nemocí v souvislosti s PrEPem, ale je to dané tím, že se to více testuje. Kdo chce brát PrEP, musí chodit na pravidelné kontroly, takže se zachytí i řada bezpříznakových průběhů a vstupních infekcí. Ti lidé mají naopak své zdraví pod větší kontrolou.

Zdroj: Giphy

Co pacienti, kteří se o svém HIV dozví až v pokročilém stádiu nemoci? 

Když se to zachytí včas – typicky třeba u mužů majících sex s muži, kteří se chodí testovat pravidelně – tak léčba funguje krásně a délka života je srovnatelná s lidmi, co tu nemoc vůbec nemají. Ale když se zachytí pozdě, je prognóza mnohem horší. I některé pacienti s velmi pozdní fází diagnózy a těžkými komplikacemi se podaří dostat do výborného stavu, ale je to velmi individuální.

Před nějakou dobou proběhla médii zpráva, že se člověka s HIV podařilo vyléčit. Proč se ta metoda nepoužívá běžně?

Tam se jednalo o pacienty, kteří měli k HIV ještě nějakou život ohrožující hematoonkologickou nemoc, kvůli které museli podstoupit transplantaci kostní dřeně. Ta dřeň byla od dárců se vzácnou mutací, která viru HIV neumožňuje navázání, a nedochází u nich k projevům HIV pozitivity. Ale ten zákrok je sám o sobě extrémně rizikový, smrtnost je asi třetinová. Používá se jen u případů, kde není jiná možnost.

<Path> Mnozí muži touží po tom, být pořádnými chlapy a tzv. „mít koule“. Platí ale i u varlat „čím větší, tím lepší“?Zdroj: livescience.com, onlinelibrary.wiley.com, pnas.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, menshealth.com, healthline.com, seer.cancer.gov

Je pravděpodobné, že se z HIV stane běžně vyléčitelná nemoc?

Že by to byla záležitost nejbližších let, si nemyslím. Běží výzkumy, ale zatím to realita není. Takže je důležité, aby lidé chodili na testy, léčili se a tím se nemoc dále nešířila v populaci. V české společnosti žije asi 600 lidí, kteří o své HIV pozitivitě neví. A naprostá většina z nich jsou hetero muži. HIV se netýká jen mužů majících sex s muži. Pokud člověk měl rizikový styk, je vhodné se nechat otestovat.

 

Zdroj: MUDr. Zofie Bartovská, Ph.D.,

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop