SOS hubnutí: Jak se co nejrychleji zbavit tuku? Inspirujte se těmito pěti jednoduchými pravidly a začněte pracovat na vysněné postavě již dnes
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

SOS hubnutí: Jak se co nejrychleji zbavit tuku? Inspirujte se těmito pěti jednoduchými pravidly a začněte pracovat na vysněné postavě již dnes

Možná jste si uvědomili, že nastal čas zbavit se přebytečného tuku. Nebo máte obavy o své zdraví a víte, že přibývající tuková zásoba ve vašem těle vše jen zhoršuje. Nebo se vám už několikrát podařilo zhubnout, ale pak jste všechno nabrali zpět. Je jedno, zda chcete hubnout z estetických nebo zdravotních důvodů. Zbavit se nadbytečného tuku je vždy dobrý nápad. Víte, že byste měli shazovat tuk pomalu a udržitelně. Ale upřímně, je vám to jedno. Prostě chcete zhubnout, pokud možno hned. Je na tom něco špatného?
Jan Vinkler Jan Vinkler Autor
17. 10. 2023

Rychlé výsledky jsou důležité pro získání motivace

Většina doporučení o hubnutí pochází od expertů, kteří nikdy neměli nadváhu a vůbec nechápou zoufalství, kterým člověk prochází, když se snaží shodit nadbytečná kila.

Kvůli tuku navíc trpíte výkyvy nálad, vaše energie během dne kolísá, máte větší chutě na jídlo a menší chuť se hýbat. Abyste se zbavili nadbytečného tuku, potřebujete jednoduchý plán, s nímž efektivně a rychle začnete hubnout, začnete se cítit lépe a získáte motivaci stravovat se a žít zdravěji. 

Nemusíte zoufat. V tomto článku vám ukážu, co přesně udělat, abyste bezpečně odstranili nadbytečný tuk co nejrychleji a udrželi si disciplínu a motivaci. Jde o vysoce efektivní metodu zaměřenou na snížený obsah sacharidů a vyšší obsah bílkovin, která byla navržena tak, aby vám přinesla zaručený úspěch.

Nebudete muset počítat kalorie, trápit se hlady a výsledky se dostaví rychleji. Vaše postava získá vysekanější obrys, čistá svalová hmota zůstane zachována a vaše mysl se nastaví na dlouhodobý úspěch. Metoda funguje u mužů i žen v jakémkoliv věku,  můžete s ní zhubnout 5 až 8 kilo za měsíc, záleží na výchozí nadváze. S touto metodou můžete konečně vidět na svém těle „břišáky“. Zní to až příliš dobře na to, aby to byla pravda? Ne, když víte, jak na to.

<Path> „Své tělo jsem neměl rád. Až když jsem se zamiloval, zhubnul jsem šedesát kilo,“ říká slavíkem oceněný raper RaegoZdroj: Raego, Instagramový profil raegoreal

Pět jednoduchých pravidel

1) Vynechte škrobové sacharidy a jednoduché cukry. To znamená cokoliv z mouky, veškerý chleba, sušenky, těstoviny, rýži, brambory, obiloviny, tortilly, smažené obalované jídlo a podobné potraviny. Pokud se musíte ptát, jestli to můžete jíst, nejezte to.

2) Jezte podobná jídla. Vyberte si pár jednoduchých jídel, na kterých budete dobře fungovat, a jezte je stále dokola. Obzvlášť k snídani a k obědu. Už to dávno děláte, jen si to neuvědomujete, teď si jen vyberete správná jídla. Poskládejte si svoji celodenní stravu z těchto tří kategorií jídel:

Bílkoviny:

-    Vejce

-    Drůbeží maso

-    Hovězí a vepřové maso

-    Ryby 

Luštěniny:

-    Čočka

-    Fazole

-    Cizrna 

Zelenina:

-    Jakákoliv zelenina, která vám vyhovuje (brambory a kukuřice nejsou zelenina)

-    Fermentovaná zelenina (zelí, kimči...)

Zdroj: Giphy

Z výše uvedených kategorií jídel můžete jíst, kolik chcete, 3–4×  denně. V téměř každé restauraci vám bez problému nahradí běžnou přílohu zeleninou. Hlavně si to nekomplikujte.

3) Nepijte nápoje bohaté na kalorie – džusy, ochucené vody, alkohol a kolové nápoje. Pijte dostatečné množství vody nebo neslazených čajů.

4) Nejezte ovoce. Ovoce obsahuje velké množství fruktózy, která se v játrech okamžitě metabolizuje na tělesný tuk. Avokádo, rajčata a bobule (borůvky, maliny, ostružiny) mají výjimku.

5) Jeden den v týdnu na vše zapomeňte a pořádně se nacpěte tím, na co máte chuť. Nejlepší je zvolit sobotu. Zajistíte tím, že úbytek tuku bude pokračovat a přitom si užijete i jídlo, které vám v průběhu týdne třeba chybělo.

<Path> Chcete zvýšit svou výdrž v posilovně? Přečtěte si, jak na to!Zdroj: Men's Health, WikiHow

Všeho s mírou nefunguje

Často je mnohem jednoduší si něco odepřít než si dát trochu a pak přestat. Dáte si čtvereček čokolády a za chvíli je pryč celá tabulka. Pár oříšků a spořádáte celý sáček. Kousek dortu a zmizí i zmrzlina a láhev vína.

Některá jídla jsou jako domino. Jeden kousek spouští chutě a pak je těžké přestat. Jedná se o jídla, která v mozku vyplavují dopamin.

Většina diet se příliš těžko dodržuje. V okamžiku, kdy zakolísáte a sníte něco, co není v dietním plánu, vzdáte se. Pokud je to váš případ, je tento stravovací plán pro vás jako dělaný. Nejenže můžete na dietu jeden den v týdnu zapomenout, vy dokonce musíte, aby se výsledky nezastavily.

Tipy redakce

Zhubli jste. Co teď?

Řada z vás zjistí, že tento přístup ke stravování nemusí být jen dietou, ale i vaším životním stylem. Je jednoduchý, netrápíte se hladem, zbavíte se nekontrolovatelných chutí na jídlo. 

Pokud nechcete znovu přibrat, nemůžete se vrátit zpět do zajetých kolejí. Zákonitě budete muset něco změnit nebo omezit. Když si stravu naplánujete předem, odstraníte nejen stres, ale i pocity viny spojené s pojídáním nezdravých jídel. Nebudou vám chybět žádné živiny a získáte v jídle svobodu. Zkuste to na dva týdny a uvidíte, že jde o nejefektivnější způsob, jak zhubnout. Je velmi pravděpodobné, že další dietu už nikdy nebudete potřebovat, protože si svoji novou, zdravou váhu s lehkostí udržíte.

Kdy začít?

Teď. Ne až v pondělí nebo až příští měsíc. Více informací nebo složitější plán nepotřebujete. Začněte hned. Nic zbytečně nekomplikujte, držte se těchto pěti pravidel a úspěch se dostaví velmi brzy. 

Vyvrácení nejčastějších mýtů

Úbytek váhy je hlavně voda

Se snížením množství sacharidů ztratíte přebytečnou vodu, ale hlavní úbytek bude představovat tělesný tuk. 

Když omezím sacharidy, nebudu mít energii

Hlavní důvod, proč lidé, kteří omezí sacharidy, mají málo energie, je, že málo jedí. Pokud nahradíte 300 kcal klasické přílohy 20 kcal zeleniny, nemůžete se divit. Jezte víc, než si myslíte, že byste měli jíst. Nezapomeňte přidat luštěniny.

Plán je příliš restriktivní

Pokud chcete zhubnout a váhu si udržet, vždy musíte něco omezit. Buď toho dosáhnete počítáním kalorií, nebo tím, že na určitý počet dní vynecháte potraviny, které úbytek tuku zpomalují a spouštějí chutě na další jídla. Rozhodnutí je na vás. Buď počítat kalorie a zůstat v zajetí chutí na jídlo, nebo se od neustálého hladu a myšlenek na jídlo osvobodit a mít rychlé výsledky.

Chuť na sladké vyvolává nedostatek sacharidů ve stravě. Tělo si tak říká o energii

Toto tvrzení se zakládá na nedostatečné znalosti fungování lidského těla. Chutě na sladké vyvolávají neurony trávicího traktu. Ty se ve skutečnosti dožadují esenciálních mastných kyselin a aminokyselin. Chuť na sladké často značí jejich nedostatek. Buď jim můžete dát cukry, nebo tělu doplnit živiny, které skutečně chce.

Strava není vyvážená

Přesná definice vyváženého stravování neexistuje. Pod pojem „vyvážená“ schováváme spíš to, co dnes považujeme za normální. Vy se nemusíte řídit tím, co je považované za normální, ale tím, co vám přinese úspěch. A tento přístup vám úspěch přinese. A hlavně – ve stravě budete mít všechny důležité živiny.

Anketa
S tím, jak mé tělo vypadá, jsem spokojený/á:
Ano
21%
Ne
79%

Jan Vinkler:

Jan Vinkler je health & performance coach, který se zdravému životnímu stylu věnuje na profesní úrovni od roku 2012. V současné době si zvyšuje kvalifikaci studiem neurověd a technik funkčního dýchání. Mezi jeho klienty se řadí muži i ženy, kterým Jan pomohl s redukcí tělesného tuku, budováním svalů a optimalizací zdraví. 

Jan Vinkler
Foto: Jan Vinkler / se svolením
Zdroj: Jan Vinkler, výživový poradce

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop