
Sexsomnie označuje souložení, o kterém nevíte. Jak častá je tato porucha a proč jí lidé trpí?
Taky máte někdy ráno po probuzení pocit, že jste unavenější, než když jste si šli lehnout? Důvodů k tomu může být hodně. Často třeba jen ten, že jste se probudili ve špatné fázi spánku, po níž je procitání náročnější, nebo že se vám prostě jenom nechce vstávat. Existují ale i lidé, u nichž je příčina vážnější. A také o poznání peprnější. Část noci totiž prosouložili nebo strávili jinou sexuální aktivitou. Problém je ovšem v tom, že o tom nevědí. – Spali.
Sexsomnie je specifická spánková porucha patřící do takzvaných parasomnií. Parasomnie jsou abnormální vjemy nebo chování, jako je například náměsíčnost, které lidé zažívají ve spánku. A v případě sexsomnie jde o chování sexuální: masturbování, kopulační pohyby či dokonce přímo pokusy o souložení nebo souložení s druhou osobou. A to všechno ve spánku. I když mají dotyční třeba otevřené oči a vydávají zvuky, nejsou vzhůru, své chování si neuvědomují a po probuzení nevědí, co dělali.
Projevy náměsíčného sexu
Příznaky sexsomnie mohou být různé, určuje se ale podle toho, že jde o sexuální chování během spánku, o kterém dotyčný člověk neví. Konkrétní projevy se liší dle konkrétního člověka. Mohou to být například některé z těchto aktivit:
- Masturbování
- Mazlení, osahávání
- Vydávání sexuálních zvuků, vzdychání, někdy i vzrušené volání jmen
- Provozování sexuálních pohybů
- Snaha o pohlavní styk
- Souložení jako takové
- Sexuální násilí
Kromě toho je ale také důležité stanovit, že se dotyčný nechová podle svého uvážení, ale pod vlivem právě sexuální parasomnie. Pro spánkové poruchy tohoto typu je typické následujícíc:
- Minimální až žádná reakce na prostředí nebo snahu navázat konverzaci
- Nezvyklé reakce nebo agrese
- Problém dotyčnou osobu probudit či dokonce vůbec nemožnost ji probudit
- Amnézie – Postižená osoba si po probuzení nepamatuje, co dělala.
Důležité je ovšem také vědět, co sexsomnie není. Jako sexsomnie se rozhodně neklasifikují noční erekce. Ty jsou normální součástí mužského života a nejedná se o nic patologického. Stejně tak jsou normální poluce („mokré sny“), které se začínají objevovat během chlapecké puberty a zažívají je také dospělí muži. Naopak, někdy sexsomnie obsahující ejakulaci může být dotyčným mylně považována za poluci.
V posteli trpí všichni
Sexsomnie je porucha, která komplikuje mnohé a znepříjemňuje život tomu, kdo jí trpí, i tomu, kde s ním sdílí lože. Nejde ovšem jen o přímé nepříjemnosti, jako že sexsomnik svého partnera nechtěně ve spánku sexuálně otravuje nebo dokonce ohrožuje (v případě sexuálního násilí), ale také o stigma, které se s poruchou pojí.
Pacienti trpící sexsomnií zažívají pocit studu a strach z toho, že se o jejich chování dozví okolí – například děti, širší rodina, přátelé nebo lidi z práce. Sexsomnie je ovšem psychicky náročná také pro partnera postiženého. Studie vypovídají o tom, že se dotyční například obávají, že svého partnera dostatečně sexuálně neuspokojují, cítí se zrazení a také se stydí.
Znám je například případ 76leté ženy, 50 let v manželském svazku, která tři roky v noci ve spánku masturbovala a u toho volala jméno muže. Ovšem jiného muže, než byl její manžel, vedle kterého spala. Výsledkem byly vážné psychologické problémy a dokonce myšlenky na sebevraždu, stejně jako závažné změny v rodinném a sociálním životě.
Častější, než byste si mysleli?
Podle jednoho z prvních výzkumů četnosti sexsomnie jí trpí 7,6 % pacientů amerických spánkových center. Průzkum v roce 2010 provedla kanadská University Health Network z Toronta. „Neexistují žádné předchozí studie toho, jak často se sexsomnie vyskytuje,“ uvedla spoluautorka šetření Sharon A. Chung, PhD. „Ačkoliv se naše zjištění [téměř] osmi procent zdá jako velmi vysoké číslo, je potřeba zdůraznit, že jsme zkoumali pouze pacienty ze spánkových klinik. V celkové populaci bychom proto očekávali číslo mnohem nižší.“
Kolik přesně osob sexsomnií trpí, je ovšem velmi těžké určit, protože z podstaty její povahy se za ni lidé stydí. Ve zmíněném výzkumu uvedli jen 4 lidi z 832 dotázaných, že příznaky sexsomnie zmínili svému lékaři, za nímž přišli s problémy se spánkem. Sexsomnií z nich přitom trpělo 63 lidí. „Zdá se, že o tom pacienti se svými doktory obecně moc nemluví,“ shrnuje doktorka Chung.
Zdroj: GiphyPříčiny sexu ve spánku
Podle zmíněné studie od Americké akademie spánkové medicíny je sexsomnie třikrát častější u mužů než u žen. Mužské sexsomnické chování je také výraznější a agresivnější, zatímco ženy většinou masturbují. Co tuto poruchu způsobuje ovšem není zcela známo. Podle odborníků může mít vliv celá řada dalších diagnóz.
Vliv mají především jiné poruchy, které narušují spánek: pálení žáhy, syndrom neklidných nohou, spánková apnoe (dotyčný přestává ve spánku dýchat) a další. Spojitpst se sexsomnií vidí experti ale také např. u epilepsie, zranění hlavy, migrén, Crohnovy choroby, narkolepsie (chronická spavost), Kleine-Levinova syndromu, chronické nespavosti a dalších.
Kromě příčin mluví odborníci také o spouštěčích – situacích nebo chování, která vyvolají sexsomnickou epizodu. „Jednoznačným spouštěčem je všechno, co vás budí,“ říká neuroložka Marii Horvat. „Stejně jako může mluvení, doteky nebo rozsvícení u někoho vyvolat náměsíčnost, zatímco hluboce spí, může to vyvolat sexsomnii.“
Existují také případy, kdy sexsomnii vyvolala konzumace alkoholu nebo rekreačních drog. Většinou hrají ovšem roli faktory, které je těžší kontrolovat: spánková deprivace, stres, úzkost, únava a nepravidelný spánek či volně dostupné léky na spaní.
Pomůže nesahat
Jelikož je sexsomnie vyvolávaná také vnějšími spouštěči, je třeba je omezit na nulu. „Musíte se vyhnout všemu, co může sexsomnii vyvolat,“ doporučuje Horvat. Někteří odborníci také popisují, že sexsomnické epozody spouští i kontakt s tělem druhého člověka, např. partnera, který sdílí s postiženým lože. V takovém případě může pomoct tzv. spánkový rozvod.
Odborná léčba pak může obsahovat také medikaci.