Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Zní to jako z vědeckofantastického filmu, ale umělé penisy jsou vynález, který skutečně existuje. Věda umí dnes pomocí speciálních implantátů opravit poruchy erekce i vyrobit nový penis mužům, kteří o něj přišli nebo ho dokonce nikdy neměli.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 10. 2023

První sex měl Andrew Wardle ve 45 letech. Proč? Protože první penis měl teprve ve 44. V roce 2018 se stal jedním z pacientů, kteří dostali bionický penis. Po tom, co díky vzácné vrozené vadě žil celý život bez přirození, mohl poprvé zažít pohlavní styk se svou přítelkyní.

Jeho přítelkyně Fedra o sexu s umělým přirozením, které Andrew popisuje jako „komicky velké“, prohlásila, že byl fantastický a že její přítel vypadá normálně i přesto, že erekce dosahuje pomocí implantátů, které se napumpují solným roztokem.

Kůže z ruky a implantát z laboratoře

Co vlastně je bionický penis? Jednoduše řečeno je to uměle vyrobené zařízení, které nahrazuje skutečný penis nebo nějakou jeho část či funkci. Nejčastěji se tímto názvem myslí speciální erekční implantát, který se voperuje do jinak funkčního údu, ale může jít také o přirození vytvořené úplně nově, což je právě případ Andrewa Wardla z Manchesteru.

Andrew se narodil s extrémně vzácnou poruchou, kdy se mu močový měchýř vyvinul na vnější straně břicha. Tahle anomálie postihuje asi jedno dítě z dvaceti milionů a kromě složitých zdravotních komplikací na celý život znamená také, že dotyčný nemá od narození penis.

Ihned po narození Andrew podstoupil řadu operací a během života absolvoval ještě mnoho dalších. Lékaři mu vytvořili umělý močový měchýř a také umělý vývod, aby jeho tělo mohlo moč vylučovat. Nikdy ovšem neměl nic, co by mohlo fungovat jako penis. Až do operace v roce 2018, při které mu lékaři vytvořili umělé přirození.

Tedy umělé jen částečně, protože tvar a objem mu dává jeho vlastní tkáň. Andrewův bionický penis je totiž vymodelovaný z tkáně, kterou mu lékaři odebrali na levé paži. Kůže a svaly se použijí na vytvoření tvaru penisu, jako hlavní céva se použije žíla odebraná ze stehna. Erekci nově vytvořeného údu zajišťuje speciální implantát. Vše se pak připojí tam, kam patří. Dokonce je možné, aby byl úd schopný i ejakulace, jako je tomu v případě Andrewa, který má jedno varle.

Jde o operaci známou jako faloplastika, zákrok, který podstupují také někteří trans muži, kteří chtějí své tělo přizpůsobit svému genderu.

Nafouknutí na počkání

Důležitou součástí Andrewova nového penisu je erekční implantát za 50 000 liber, tedy asi 1,4 milionu korun. Má podobu dvou tenkých trubiček, které se vloží do penisu, a když chce dotyčný erekci, nafoukne je, čímž se trubičky a s nimi i celý penis ztopoří. Ačkoliv nafoukne je nepřesné slovo, mnohem přesnější je napumpuje.

<Path> Britovi byl implantován první bionický penis na světě. Je to skutečně převratný krok v medicíně nebo se jedná o zdařilou mediální mystifikaci?Zdroj:

Trubičky jsou totiž připojeny k rezervoáru solného roztoku (známý také jako fyziologický roztok), který má dotyčný umístěný v těle. Poslední součástí je pak pumpa a ventil, které se voperují do blízkosti varlat. Pomocí pumpy si pak muži po tomto zákroku penis sami ztopoří. Kdykoliv a na počkání. „Je to fantastické,“ říká Andrewova přítelkyně. „Nemusíme se starat o Viagru ani mít strach před stárnutím. Může to dělat, dokonce i když je opilý!“

Což je přesně důvod, proč byly tyto implantáty vytvořeny. Ne tedy pro muže, kterým se nepostaví, když se opijou, ale pro muže, kteří mají poruchu erekce, na kterou nezabírá jiná léčba – třeba zmíněná modrá pilulka. „Jsou to muži, kteří zkusili už všechny ostatní léčebné možnosti,“ vysvětluje doktor Geoff Hackett, někdejší předseda Britské společnosti sexuální medicíny. „Penilní protézy fungují poměrně dobře. Většina mužů je s nimi spokojená.“

Fungují dokonce natolik dobře, že jich bylo implantováno několik set jen za rok po operaci, kterou podstoupil Andrew. Nejčastějšími pacienty jsou muži, kteří měli rakovinu nebo žijí s cukrovkou prvního typu. Průměrný věk mužů v Británii byl 57 let, ale některým z pacientů nebylo ještě ani 40.

Zdroj: Giphy

Fronta na robo-penis

Své o úspěšnosti operace ví také Mohammed Abad z Edinburghu, který po tom, co získal nový bionický penis, „čelí“ spoustám žen, které by s ním chtěly mít sex. Jak ale sám říká, je rád že stigma z žádného penisu vyměnil za stigma z „osmipalcového mechanického super-penisu“. Dle jeho slouv jsou „ženy velmi zaujaté a myslí si, že se vydržím milovat hodiny“. Možná to bude způsobené i názvem implantátu: Titan Touch Penile Prosthesis. No řekněte, koho by „dotek titána“ nelákal?

Na pevný penis pevná záplata

Bionické implantáty ovšem nejsou jediné vynálezy, které přináší pokročilá lékařská věda. Letos v létě čínští experti vyvinuli také něco, čemu bychom mohli říkat záplata na penis. Pevná záplata.

Vytvořili totiž umělou tkáň, která je nesmírně podobná vazivu tvořícímu vnější obal penisu. Mezi erektilními tělesy a kůží pánské chlouby je vrstva známá jako tunica albuginea. Tvořená je velmi pevnou a zároveň pružnou vazivovou tkání ve dvou vrstvách – vnější vrstva má vlákna v podélném směru a vnitřní má vlákna vedoucí kolem dokola. A právě tahle struktura umožňuje, aby penis mohl být ochablý, ale při naplnění erektilních těles krví se „vyšponoval“ a pevně postavil.

Tipy redakce

Právě tuto speciální strukturu se vědcům podařilo vyrobit z polyvinyl alkoholu a v následném experimentu ji také implantovat do penisu prasat. Prasata jsou totiž co do tkání svého těla velmi podobná lidem. Experiment byl úspěšný – materiál funguje stejně jako přirozená tkáň penisu a její mimořádná pevnost navrátila prasatům erekci.

Vědci zatím nejsou připravení dělat podobné testy s lidmi, ale jejich konečným cílem je, aby jejich vynález fungoval například jako záplata na údy, které jsou vlivem zranění nebo jiného poškození zjizvené a např. dosahují křivého ztopoření. Doposud se takové případy řešily tím, že se penis upravil i na opačné straně zjizvení, což erekci narovnalo, ale úd také zkrátilo. S umělou tunica albuginea by ale mohli lékaři postižené místo prostě nahradit.

Zdroj: dailymail.co.uk, popularmechanics.com, menshealth.com, cbc.ca

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop