
Technika motýlího objetí, speciální povzdech či tichý křik – zkuste snadné metody, které slouží k okamžitému zbavení se stresu
Stres na každém kroku
Stresu se v dnešní době dokáže vyhnout jen málokdo. Rozlišovat je také třeba mezi stresem nárazovým a chronickým. Ten druhý zmiňovaný pak může být velmi nebezpečným problémem. „Když se dostaneme do stavu toxického stresu, až tisíc neurofyziologických reakcí má tendenci pracovat proti nám. V takové chvíli můžeme mít pocit, jako by se náš mozek právě ocitl v mixéru,“ popisuje tak s nadsázkou neurovědkyně Carolyn Leaf. A proto je namístě osvojit si pár snadných strategií, které slouží ke snížení stresu a díky nimž také poklesne zátěž, která je jinak na naše tělo a mysl vyvíjena.
Co je motýlí objetí?
Odborná definice praxe, kterou ale každý zvládne úplně snadno, zní docela komplikovaně. Motýlí objetí je totiž terapeutickou technikou v tzv. EMDR terapii – a ta je běžně určena k rychlejšímu zpracování traumatických zážitků. Proto je také často využívána při léčbě posttraumatické stresové poruchy.
Sama zkratka EMDR odkazuje k anglickému názvu metody (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), v češtině pak k tzv. desenzibilizační terapii využívající pohyb očí. Tento postup vyvinula v 80. letech minulého století psycholožka a výzkumnice Francine Shapiro, která při své práci zjistila, že úroveň stresu a úzkostí u lidí, kteří prožili nějaké traumatické momenty, lze snížit pomocí rychlých a opakovaných pohybů očí. V dnešní době ale v rámci terapie EMDR bývá pracováno nejen s pohyby očí, ale také dalšími tzv. bilaterálními stimulacemi – sluchovou či dotykovou. Právě jejich prostřednictvím jsou zapojovány obě mozkové hemisféry a také zmírňovány účinky stresu. A motýlí objetí je jednou z možností, jak tuto bilaterální stimulaci realizovat.
Jak na to?
Motýlí objetí je jednoduché cvičení, které slouží k okamžitému snížení pociťovaného stresu a lze jej bez problémů možné provést přesně ve chvíli, kdy vás stres zachvátí. Jak na věc?
1. Překřižte ruce na hrudi, prostředníčky položte na klíční kosti (příp. na ramena, jak vám to bude vyhovovat)
2. Zvedněte lokty a utvořte tak pomyslná „motýlí křídla“
3. Začněte střídavě dlaněmi poklepávat hrudník/rameno a pomalu přitom (nosem) dýchejte
Podle další odbornice, Hillary Schoninger, je vhodné provádět cvičení se zavřenýma očima. „Cvičení motýlího objetí vám pomůže napojit se na klidnější stránku vašeho nervového systému známou jako parasympatický systém. Když se ocitnete v této zóně, budete fyzicky i emočně uvolněnější. Navíc dojde ke snížení hladiny kortizolu, což je primární stresový hormon, který naše tělo produkuje,“ vysvětlila také.
Povzdech, nebo „tichý výkřik“: hlavně se stresem bojujte
Kromě „motýla“ můžete zkusit i řadu dalších technik, velmi populární, ale také efektivní, jsou ty, které pracují s dýcháním. Napadlo vás někdy, že když jste frustrovaní, také si často povzdechnete? Právě toho si všiml i neurovědec Jack Feldman. Ten dokonce zjistil, že ve stresu intenzita vzdychání narůstá, a tak se svým týmem vyvinul metodu označovanou jako psychologický povzdech. „Tato technika spočívá v tom, že se dvakrát nadechneme nosem se dvěma krátkými nádechy a výdechy z úst,“ objasnila licencovaná psychoterapeutka Susan Zinn. V tomto případě je výsledkem snížení průtoku krve do srdce, což v důsledku snižuje pocity stresu a úzkosti v reálném čase. A je to zároveň jeden z nejrychlejších funkčních nástrojů k eliminaci akutního stresu.
Určitě znáte také chvíle, kdy je toho na vás tolik, že byste nejraději začali pořádně hlasitě křičet. Vaše hlasivky by vám ovšem nepoděkovaly – nemluvě o tom, že v případě práce v kanceláři se křik také nejeví jako nejvhodnější metoda k uvolnění stresu. I proto můžete vyzkoušet křik, při němž ale nevydáte ani hlásku. Pokud tedy budete někdy prožívat skutečně intenzivní emoce, právě nasměrování této energie do sousteděné fyzické reakce vám pomůže v určitém „resetování se“. A jak potichu křičet? V podstatě stačí dělat přesně to, jako kdybyste opravdu křičeli (takže přesně tytéž pohyby byste měli dělat i ústy), jen nakonec nedáte prostor hlasu a hrdlem „vytlačíte“ jen vzduch. Díky tomu se vám podaří přesměrovat intenzivní pocity a energii a budete po chvíli schopni fungovat „s čistým štítem“…