
Jiná barva chlupů v rozkroku je normální. Když ale začnou bělat, může to být známka problému
Pubické ochlupení, čili ochlupení kolem genitálií, je součástí přírodní výbavy každého dospělého člověka. Objevovat se začíná s dozráváním do pohlavní dospělosti, tedy v pubertě. Pokud se ovšem objeví dříve než před devátým rokem života, může to značit zdravotní problém, například nějakou anomálii v hormonálním systému daného jedince. Jako např u chlapce z Alabamy, kterému začalo růst už v šesti měsících. Nakonec se po pátrání lékařů ukázalo, že byl chlapci nedopatřením „podáván“ testosteron. – Tulením s otcem, který používal testosteronový gel aplikovaný na záda a ramena k léčbě nízkého libida.
Teorií o tom, proč máme pubiké ochlupení, je hned několik. Pravděpodobně bude něco pravdy na všech. Podle jedné je to ochrana před parazity a nečistotami. Zejména u žen brání tuhé ochlupení tomu, aby nezvané věci vnikly do jejich těla. Ochlupení dále také snižuje tření a zabraňuje opruzeninám. Holá kůže by se na sebe lepila a drhla by o sebe, chlupy ale tvoří mezivrstvu, která tomu brání. Proto máme nejspíš také chlupy mezi půlkami na zadku. A třetí teorie mluví o feromonech – chemických látkách, které naše tělo vylučuje a slouží ke komunikaci mezi jedinci, především za účelem lákání sexuálních partnerů. Hodně feromonů je v potu a chlupy možná slouží také k tomu, aby se na nich pot zadržel a potom dlouho odpařoval a feromonů se tak do našeho okolí dostalo co nejvíc.
Různé barvy jsou normální
Kromě jiné struktury a větší tuhosti zaujme pubické ochlupení v mnoha případech také tím, že má jinou barvu než chlupy jinde na těle nebo než vlasy dotyčné osoby. Je to naprosto normální a má to co dělat s distribucí melaninu po jednotlivých částech těla. Melanin je kožní (a chlupový) pigment a dává barvu většině našeho těla. Barví kůži, barví vlasy a barví také ochlupení, ať už kolem genitálií nebo třeba chlupy na nohou. Čím víc melaninu, tím je místo nebo chlup tmavší. Černé ochlupení a vlasy tedy mají nejvíc melaninu, blonďaté jen minimum a bílé vlasy nemají melanin žádný.
Melaninu zároveň existují dva druhy. Tmavý eumelanin, který je černohnědý a světlý phaeomelanin, který je rezavý. Barva vlasů a chlupů je pak dána jejich kombinací, čím víc tmavého a méně světlého melaninu, tím je barva černější, a naopak čím více světlého a méně tmavého melaninu, tím je barva rezavější. Někde uprostřed se nachází různé odstíny hnědé.
To, jakou barvu má vaše ochlupení, je dáno geneticky. Genetická danost znamená, že jste to zdědili po předcích. Ne nutně ovšem přímo po rodičích, protože dědičnost barvy chlupů je složitá a zatím bylo objeveno 8 různých genů, které ji ovládají.
Proč je někde tmavší
Melanin není po těle distribuován rovnoměrně, někde je ho víc a někde méně. Což je přesně ten důvod, proč má vaše pubické ochlupení jinu barvu než vlasy nebo porost na hrudníku. O množství melaninu na jednotlivých místech rozhoduje již zmíněná genetika a také evoluce. Větší množství melaninu se vyvinulo především tam, kde se o sebe kůže víc tře. Možná jako další posílení před poškozením. Proto máme v rozkroku ale i v podpaží nebo mezi půlkami pokožku o několik odstínů tmavší. To může být také důvod, proč na těchto místech rostou tmavší chlupy.
Teoreticky ale může být barva chlupů v rozkroku stejná jako barva vlasů. Pokud by vás zajímalo, jestli u někoho „koberce“ ladí se „záclonami“, prozkoumejte obočí. Je to totiž právě obočí, které je barvou nejpodobnější tomu, co má kdo mezi nohama. Akorát se teď už nikdy nebudete schopní podívat někomu do tváře, aniž byste přemýšleli o jeho rozkroku.
Co znamená bílá
Stejné ochlupení na celém těle ale budeme mít nakonec všichni – jednotně stříbrné. U všech lidí totiž s přibývajícím věkem klesá produkce melaninu a vlasy a chlupy bělají a šednou. A to i ty v rozkroku. Navíc je to opět hodně individuální, takže někdo najde první šedý chloupek až na prahu čtyřicítky a jiní začínají stříbrnět klidně po dvacítce.
- Nedostatek vitaminu B-12
Bílá barva pubického ochlupení ale může být ovšem důsledkem ještě jiných vlivů než jen věku. Jednou z možností je nízká hladina vitaminu B-12. Výsledkem je jedna z forem anémie čili chudokrevnosti. Kromě toho ale nedostatek B-12 negativně ovlivňuje tvorbu vlasových kořínků, což se může projevit bílou barvou. Doprovodnými projevy nízké hladiny tohoto vitaminu je únava, nejasné myšlení, zrychlený tep a poškození nervů v končetinách.
- Bílá plíseň
Bělavý potah na chlupech může být způsoben mykózou chlupů známou jako tinea blanca. Jde o plíseň, která ale nemá žádné další symptomy. Příčinou může být třeba jen nedostatečná hygiena. Zda jde o tuto plíseň pozná nejlépe lékař. Ošetření je ale velmi jednoduché – nejlepší je chlupy oholit. Je ale také možné použít nějaký lokální přípravek z lékárny.
Zdroj: Giphy- Muňky
Malé světlé body v pubickém ochlupení mohou být také vajíčka nechvalně proslulého hmyzu jménem veš muňka. Možná ji ale znáte spíš pod kolokviálním názvem „filcka“. Kouše, pije krve a šíří se hlavně při sexu a horší hygieně. Zbavit se jí dá snadno oholením ochlupení a také pomocí lokálních přípravků.
- Vitiligo
Autoimunitní onemocnění vitiligo se projevuje právě tím, že náhodná místa na těle ztrácejí svou pigmentaci. Může vypadat jako mapy světlejší kůže různě na těle, ale také jako třeba jen jeden pramen bílých vlasů nebo chumáč světlých chlupů. O tom, zde jde o tuto diagnózu, rozhoduje po vyšetření lékař.