Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle
Rozhovor
Zdroj: Marek Dvořák/se svolením
<Path>

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Ubývající testosteron je strašákem mnoha mužů, zvláště těch, kteří žijí aktivním sexuálním a společenským životem. Nic ale není ztraceno. Možnosti testosteronové terapie, která dokáže mužům navrátit chuť a sílu do života, přiblížil lékař kliniky ALPHALABS MUDr. Marek Dvořák.
Redakce Redakce Autor
22. 9. 2023

O testosteronu se v posledních letech hodně mluví, protože řadě mužů schází. Proč je pro mužský organismus tento hormon tak důležitý?

Testosteron je pro muže životně důležitý hormon, který se přirozeně tvoří v organismu. Je součástí řady běžných metabolických procesů, jako je růst svalů nebo spalování tuků, ale má velký vliv i na to, jak se cítíme a jak se chováme, jestli jsme unavení, nebo máme dostatek životní energie. A v neposlední řadě má velký vliv na sexuální aktivitu, chuť a také výkon. Bohužel je to hormon, který se vlivem procesu stárnutí, snížení aktivit žláz s vnitřní sekrecí, varlat a dalších okolností z našeho těla vytrácí, a to se pomalu děje už od 30. roku života.

Co když tedy muže trápí nedostatek testosteronu?

Cítí se špatně. Ztrácí fyzické i psychické síly, jsou unavení, náladoví, přibírají na váze a ztrácejí chuť na sex. Pokud mužům chybí velké množství testosteronu, odráží se to na celkové kvalitě jejich života.

Čím to je, že dnešní muži nemají testosteronu dostatek?

Jednoznačně je na vině uspěchaná doba a naše nezdravé životní návyky. Máme větší pracovní nasazení než generace před námi, pro které nebyla orientace na výsledek tak markantní. S tím se pojí velké množství stresu. Hodně času trávíme u monitorů, které vyzařují škodlivé modré světlo, málo a špatně spíme. Problémem jsou také sociální sítě, protože jsme dnes schopni online komunikovat s desítkami lidí denně, ale osobní kontakt, který v těle také spouští přirozenou tvorbu testosteronu, nám často úplně chybí. Následkem toho všeho doslova vyhasíná přirozená sekrece některých hormonů v našem organismu.

Takže za vyhasínáním životní energie u mužů stojí sociální sítě?

No, to by byl titulek! (smích) Ale svým způsobem to tak trochu je. Lidé tráví na sociálních sítích velké množství času, kvůli tomu jsou vystaveni modrému světlu, dochází ke špatnému držení těla a hlavně ke ztrátě fyzického kontaktu s okolím, a to i v sexuální rovině. Podle některých studií dnes mají lidé mnohem méně sexu, než tomu bylo před dvaceti lety. Objektivně jsou hladiny testosteronu u dnešních mužů nižší, ale přiznám se, že na vliv sociálních sítí na testosteron nejsou žádné studie, a tak je to spíš domněnka, na které ovšem něco bude.

Jsou na tom s testosteronem lépe muži v zahraničí?

Přiznám se, že na správnou odpověď nemám dostatečná čísla, protože hladina testosteronu se standardně neměří, pokud nejde o nějaké závažné onemocnění, nebo si muž nezajde přímo ke specialistovi. Ono se jedná o poměrně nákladné vyšetření, které nepatří do žádného základního screeningového programu. Troufám si říct, že za poslední měsíce je to právě naše klinika, která provedla nejvíce vyšetření testosteronu. A tak si na to možná časem nějakou studii uděláme sami. Co se týká zahraničí, záleží na tom, s kým bychom se srovnávali. My jsme se hodně učili na amerických a britských klinikách a troufám si říci, že jsou tam čísla srovnatelná.

Pokud na sobě muž pocítí příznaky úbytku testosteronu, může si nějak „pomoci“ sám?

Může změnit svůj životní styl, začít jíst zdravě, dostatečně spát, jíst vitamíny, hýbat se a pravidelně sexuálně žít. Hladinu testosteronu v organismu je tak možné zvýšit například z hodnoty 12 na hodnotu 15, ale bude to trvat několik měsíců. Zatímco když začnete s testosteronovou terapií, dostanete se třeba už za měsíc na hodnotu 30 a můžete se cítit tak, jako když vám bylo osmnáct.

Tipy redakce

Změna životního stylu a stravování tedy s hladinou testosteronu nic zázračného neprovede?

To, že člověk začne žít zdravě, kvalitně a vyváženě jíst, spát a starat se o sebe, je v každém případě dobré a tu změnu každý pozná. Ale pokud posledních čtyřicet let nějak žijete, není možné nebo dlouhodobě udržitelné vše ze dne na den změnit. Klienti k nám chodí mimo jiné také proto, že díky nám je ten proces přeměny obrácený a mnohem jednodušší. Nejprve nemusí nic moc dělat, dostanou správnou dávku testosteronu a je jim najednou dobře, mají chuť do života a motivaci se měnit. Přechod na zdravý způsob života je pro ně mnohem snazší a hlavně dlouhodobě udržitelný, protože vychází z jejich vlastní chuti na sobě pracovat.

Vraťme se ještě k té sexuální oblasti. Jak se v sexu projevují potíže spojené s úbytkem mužského hormonu?

Zcela jednoznačně muži přestávají mít chuť na sex. Testosteron je totiž hlavní hormon, který ovládá naši touhu po sexu a také to, abychom si sex užívali. S chybějícím testosteronem se ale pojí i erektilní dysfunkce.

Je s tím spojené i to, že najednou nejsou muži pro okolí tolik přitažliví?

Přesně tak. Ono to vlastně hodně souvisí se sebevědomím. Dokonce se na toto téma dělala v zahraničí studie, kdy se zkoumali pacienti se specifickou duševní poruchou, kteří měli pocit, že jsou naprosto neodolatelní a krásní. Měli pocit, že jsou nejkrásnější na světě, a přestože to objektivně nebyla pravda, paradoxně měli mnohem více sexuálních partnerů a snáze se seznamovali. Důvodem bylo jejich nesmírné sebevědomí. A to je trochu nadneseně to, co se děje chlapům, když jim, byť malinko, zvýšíme hladinu testosteronu. Získají sebevědomí, snáze navazují sociální interakce. A najednou je pro ně život prostě jednodušší.

Když se muž rozhodne pro testosteronovou terapii, co ho čeká?

Na začátku to budou velmi rozsáhlá laboratorní vyšetření, protože potřebujeme každého našeho klienta dokonale poznat i biochemicky. A podle výsledků doporučíme některý z našich programů, individuální schéma dávkování i formu aplikace testosteronu, ať už injekční podávání u nás na klinice, nebo domácí aplikaci ve formě gelu. Pak na průběžných kontrolách, které jsou zpočátku častější, sledujeme, jak organismus reaguje a co se s ním děje.

A co se v těle děje? Nějak se nemohu zbavit té představy, jak mužům během terapie samy rostou svaly, jsou den ode dne krásnější…

Ono to tak úplně není, to je ta mylná představa, která tady pořád panuje. My v ALPHALABS se snažíme vrátit mužům hladinu testosteronu do pro ně přirozeného normálu. Nastavujeme jim hladinu hormonu, kterou už někdy v životě měli. Protože si hrajeme s opravdu mikrodávkami, naši klienti vlastně nezaznamenávají až takové fyziologické změny, i když svaly jim trochu narostou, ubude tuku a laboratorně vidíme i to, že se jim čistí cévy. Mnohem větší změny k lepšímu pocítí na své psychice. A to je to, co nás prvotně zajímá, jestli se muži cítí dobře a mají chuť do života.

<Path> Raději by šli s partnerkou nakupovat nebo umyli koupelnu, než aby zamířili do ordinace. Proč se muži bojí lékařů jako „čert kříže“?Zdroj: nwpc.com, newsroom.clevelandclinic.org, sciencedaily.com, insidehook.com, eultimate.com, cdc.gov, health.harvard.edu

Po ukončení testosteronové terapie už zůstává hladina hormonu v těle neměnná?

To ne, my neumíme podat nějakou injekci a říct organismu: „Teď si budeš vyrábět testosteron na hladině 30,“ to neumí nikdo na světě. Ale bylo by to prima a ten, kdo by to dokázal, by dostal Nobelovu cenu. Ale ani nám se to zatím nepovedlo. (smích) Byť nějaké triky na to trochu máme.

Můžete je prozradit?

My na klinice umíme hodnotu dejme tomu 12, se kterou k nám klient přijde, zvednout bez podání testosteronu na 20 a říci tělu, aby si tuto hladinu po nějakou dobu drželo. Neřeknu vám jak, protože to je naše tajemství a metoda, kterou chceme v budoucnu rozvíjet. Ale také to není jednorázová záležitost, že by klient přišel a pak měl navždy testosteron na dvaceti. A protože to nikdo na světě neumí jednorázově, dodáváme testosteron, hormon, který se v organismu přirozeně rozpadá, do těla v nějakých intervalech už pořád.

Na terapii se tedy dochází už doživotně?

Ano. Ale není to tak, že by klient dostával pořád stejné dávky testosteronu. Vše se v průběhu upravuje tak, aby byla hladina hormonu v těle přirozená. V tom je naše know-how, že umíme spočítat, kolik testosteronu tělo v danou dobu potřebuje. To je velký rozdíl oproti tomu, když si člověk koupí ilegální testosteronové preparáty z fitka a každý týden si aplikuje mililitr do svalu. To udělá v těle akorát paseku.

Můžete být konkrétnější?

Zrovna nedávno byl u nás klient, který si kupoval testosteron v posilovně. A bohužel mu kvůli tomu bylo opravdu zle. Udělali jsme laboratorní testy a paradoxně se ukázalo, že jeho testosteron byl úplně vypnutý.

<Path> Kontroverzní dokumentární film odhaluje léčebné účinky MDMA! Dokáže nechvalně proslulá taneční droga zachraňovat životy?Zdroj:

Neměl žádný testosteron, přestože si jej aplikoval?

Měl hodnoty jako žena. Důvodem bylo to, že si hormon aplikoval špatně. A takových mužů, kteří si nevědomky ubližují, je hodně. Z toho pak vzniká fáma, že je testosteronová terapie špatná. Není to testosteronová terapie, která je špatná, ale amatérská aplikace testosteronu probíhající bez lékařského dozoru a medicínských protokolů. Při amatérské aplikaci totiž dochází k tomu, že si do těla hormon aplikujete v nesprávném množství, což vede k tomu, že si tělo řekne, že ho má dost, a přestane s přirozenou výrobou. To se během terapie v ALPHALABS nestane. Nejsme klinika, která by mužům podávala testosteron, který vlastně nic nedělá, ani z nich neděláme kulturisty. Jsme tu proto, abychom svým klientům dělali hezčí život. A to se nám, myslím, velmi dobře daří.

Působí takto i testosteronové doplňky stravy?

Doplňky stravy, které koupíte v lékárně, jsou většinou drahé a ne moc účinné. Tyto přípravky dokážou zvednout hladinu testosteronu opravdu minimálně.

Mužům, kteří k vám přicházejí, je většinou asi mezi 40 a 50 lety. Co když ale přijde někdo starší? Je pro léčbu nějaká omezující věková hranice?

Není. Naopak vlastně máme radši starší pacienty, protože ti na léčbu velmi dobře reagují, nemusíme se bát nežádoucích účinků, a navíc jsou velmi vděční za každé zlepšení. Je na nich vidět, jak významně se jim zlepšila kvalita života, a to poměrně rychle. Máme třeba klienta, kterému je 76 let, a ten pocítil zlepšení již po týdnu. Naopak když k nám přijde někdo, komu je třiadvacet, tak mu léčbu velmi vymlouváme a snažíme se ho nasměrovat na změnu životního stylu a odhalujeme jinou příčinu jeho obtíží. Dost často se totiž nejedná o ubývající mužský hormon, ale například deprese, špatnou funkci štítné žlázy nebo jiné onemocnění. Takového klienta pak odesíláme se všemi výsledky k příslušnému specialistovi.

Terapie tedy není vhodná pro muže pod čtyřicet let?

Může být vhodná i pro mladší muže, pokud je jejich problém opravdu v úbytku hladiny testosteronu. Máme mezi klienty i takové mladé nešťastníky, na které se náš zdravotnický systém trochu vykašlal. Měli například nějaké závažné onemocnění, které jim způsobilo, že si skutečně nejsou schopni testosteron sami vyrobit. A těm uděláme terapií velmi dobře, protože jejich počáteční hodnoty jsou třeba 4 a nikdo jim není schopen nebo ochoten pomoct.

Stává se často, že zjistíte, že klient potřebuje jinou léčbu?

Myslel jsem si, že se to bude stávat častěji, protože ty symptomy jsou zaměnitelné například právě s depresí, kdy člověk také nemůže spát, nemá chuť na sex nebo nějakou socializaci s přáteli. Ale musím říci, že většinou to mají lidé tak dobře načtené, že se opravdu trefí a laboratorní testy nízkou hladinu testosteronu potvrdí.

Podle jedné zahraniční studie souvisí nízká hladina testosteronu se zkrácením života. Dá se tedy říci, že testosteronovou terapií si muž zajistí dlouhověkost?

Říci, že pokud budete podstupovat testosteronovou terapii, budete žít déle, to bychom byli opravdu na tenkém ledě. Nemohu říct, že muži se správnou hladinou testosteronu žijí déle, ale stoprocentně mohu potvrdit, že žijí déle kvalitní a po všech stránkách aktivní život. Podle mého názoru je lepší žít do osmdesáti plnohodnotným a sexuálně aktivním životem, než žít do 120 let, když o sobě posledních 30 let nebudete ani vědět. Ten kvalitní, plný a aktivní život, to je něco, co je extrémně důležité a co my našim klientům dopřáváme.

Zdroj: Redakce/Marek Dvořák

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop