Nebaví vás fitko? Zkuste cvičení á la „království zvířat“. Díky medvědovi, žábě či krabovi si dáte pořádně do těla
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Nebaví vás fitko? Zkuste cvičení á la „království zvířat“. Díky medvědovi, žábě či krabovi si dáte pořádně do těla

Různých způsobů cvičení existuje nespočet. V podstatě jediným předpokladem k tomu, aby cvičení mělo také výsledky, je prostě se k němu odhodlat. Jenže ona je to občas ukrutná nuda. A zatímco ti s pevnou vůlí nebo skutečně silnou motivací „přetrpí“ pohybové cvičení v zájmu svých „vyšších cílů“, jiní potřebují nějaký lepší stimul. A tím může být třeba určitý „zábavný prvek“. Zkusíte tedy cvičení, které by bylo možné souhrnně nazvat jako „království zvířat“?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
17. 7. 2023

Inspirativní zvířata

V přírodě se lze přiučit v mnohém. Že některá zvířátka mohou posloužit jako pomyslná „berlička“ k sebezdokonalování se, asi také nikoho nepřekvapí. Třeba pes člověka přinutí k pravidelnému dennímu režimu a k procházkám. Pravděpodobně nejznámější český psychiatr Karel Nešpor zase sestavil celou řadu druhů smíchu, v nichž zvířátka figurují (takže se v rámci určité auto-terapie můžete smát třeba jako veverka). Ovšem velmi inspirativní může být i to, jak se některá zvířata pohybují.

Pojďme si hrát na zvířátka…

…zní to jako pobídka z mateřské školy, ale pravdou je, že zvířecí cvičení vlastně vůbec není pro bábovky. Ba naopak. Zvířecí pohyby představují extrémně obtížnou formu cvičení, které vyžaduje kombinaci síly, kontroly, flexibility a rozsahu pohybu. Jak je to možné? Podle spisovatele Michaela Eastera je to proto, že pohyby zvířat jsou de facto v přímém rozporu s moderní „krizí pohodlí“. Ovšem pokud se do cvičení á la „království zvířat“ skutečně pustíte, můžete si být jisti, že velmi rychle a efektivně napravíte veškeré škody napáchané sedavým zaměstnáním na vašich ramenou, dolní části zad a flexorech kyčlí.

Píďalka

I když píďalka není zrovna extra viditelným tvorem, rozhodně vám imitace jejího pohybu může být ku prospěchu. Jak na to? Začněte vestoje – předkloňte se a dotkněte se rukama země. Následně se posunujte za rukama směrem dolů do polohy prkna. Pak se pomocí nohou přibližujte za rukama, postavte se a vše opakujte ideálně ve dvou sériích po deseti. Díky tomuto na první pohled možná zvláštnímu pohybu posílíte jádro a také zlepšíte svou flexibilitu.

Medvědí pochod

Možná, že jediné, v čem byste se od medvědů rádi inspirovali, je jejich zimní spánek. Ovšem ačkoliv medvěd se na první pohled může zdát nemotorný, opak je pravdou. Takže zkuste pro jednou (tedy, ideálně opakovaně) medvědí pochod. Předkloňte se tak, abyste se rukama dotýkali země, pokrčte nohy (ale nedotýkejte se koleny země). A zkuste udělat krok kupředu (tak, abyste pohybovali zároveň levou nohou a pravou rukou a naopak). Tenhle cvik je docela obtížný, ale nejenže dokáže zázraky s vaší silou, ale také s koordinací. Aby cvičení mělo efekt, udělejte 4 kroky vpřed a čtyři vzad, vše opakujte po dobu 30 vteřin a pak si dejte minutu pauzu. A následně opakujte ve čtyřech sériích.

Žabí skok

Tohle bude po medvědí dřině vlastně docela hračka! Hru na žabáka navíc pravděpodobně znáte z dětství. Takže tenhle cvik by pro vás neměl být žádnou novinkou. Dřepněte si, ruce si položte mezi chodidla tak, aby se dotýkaly podlahy. A pak prostě vyskočte, jako by pod vámi byla pružina, při výskoku také natáhněte ruce. Dejte si čtyři série po deseti výskocích vždy s půlminutovou pauzou. Ideální je žabák jako doplněk pro HIIT.
 

Tipy redakce

Klokaní skok

A po žabákovi nesmí chybět ani další hopsající zvíře hodné nápodoby. Klokan. A klokaní skok je vlastně docela zábavný a intuitivní (byť zvířecí) pohyb. Postavte se tedy vzpřímeně s nohama roztaženýma na šířku boků. Udělejte poloviční dřep, švihněte pažemi dozadu, pak dopředu a skočte. Ideálně pak nejen skákejte, ale i dopadejte na zem jako klokan, tedy měkce a elegantně. Jakmile dopadnete na zem, okamžitě zaujměte opět polohu polovičního dřepu a skákejte znovu. Při tréninku proveďte 10-20 klokaních skoků za sebou, odpočiňte si a znovu dvakrát opakujte.

Létající veverka

Veverka je prostě velmi inspirativní tvor. A to i ta „létající“. Vaším úkolem tedy v tomto případě bude napodobit „veverku v letu“. Položte se na zem na břicho, roztáhněte nohy a také předpažené ruce. Už tušíte, kam tato pozice směřuje? Ano, nyní zatněte všechny svaly a pokuste se zdvihnout ruce i nohy vzhůru tak, že budete „balancovat“ právě jen na břiše. Zrovna tento cvik je poměrně obtížný, tak klidně začněte s deseti opakováními ve třech sadách. Až si vaše tělo navykne, počet „vzletů“ navyšte z deseti na patnáct.

<Path> Spojení technologií a fitness aneb Nejmodernější stroje, díky kterým zhubnete a získáte kondiciZdroj: Foto: Archiv společností

Na kraba

Krab, jak známo, chodí pozpátku. A zrovna tento pohyb jste (podobně jako toho žabáka) v dětství jistě také napodobovali. Posaďte se na zem, ruce dejte mírně za záda a zvedněte pánev vzhůru tak, abyste stáli na rukou a nohou. Jakmile budete ve správné pozici, začněte „pochodovat“ směrem dozadu. Pohyb by měl být pomalý, kontrolovaný, a jakmile budete mít tělo zpevněné, zkuste také zvedat vzhůru vždy protilehlou ruku a nohu. Při tréninku pak provádějte 15 kroků vzad a 15 vpřed, a to po deseti sadách.

Nakonec lze říci jediné – inspirovat se v cvičení konkrétními zvířecími druhy je nepochybně skvělé. Jen, prosím, lenochody (a také svou leností proslavené pandy) nechte stranou…

Zdroj: portal.cz, blinkist.com, classpass.com, masterclass.com, researchgate.net, youtube.com

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop