
Nebaví vás fitko? Zkuste cvičení á la „království zvířat“. Díky medvědovi, žábě či krabovi si dáte pořádně do těla
Inspirativní zvířata
V přírodě se lze přiučit v mnohém. Že některá zvířátka mohou posloužit jako pomyslná „berlička“ k sebezdokonalování se, asi také nikoho nepřekvapí. Třeba pes člověka přinutí k pravidelnému dennímu režimu a k procházkám. Pravděpodobně nejznámější český psychiatr Karel Nešpor zase sestavil celou řadu druhů smíchu, v nichž zvířátka figurují (takže se v rámci určité auto-terapie můžete smát třeba jako veverka). Ovšem velmi inspirativní může být i to, jak se některá zvířata pohybují.
Pojďme si hrát na zvířátka…
…zní to jako pobídka z mateřské školy, ale pravdou je, že zvířecí cvičení vlastně vůbec není pro bábovky. Ba naopak. Zvířecí pohyby představují extrémně obtížnou formu cvičení, které vyžaduje kombinaci síly, kontroly, flexibility a rozsahu pohybu. Jak je to možné? Podle spisovatele Michaela Eastera je to proto, že pohyby zvířat jsou de facto v přímém rozporu s moderní „krizí pohodlí“. Ovšem pokud se do cvičení á la „království zvířat“ skutečně pustíte, můžete si být jisti, že velmi rychle a efektivně napravíte veškeré škody napáchané sedavým zaměstnáním na vašich ramenou, dolní části zad a flexorech kyčlí.
Píďalka
I když píďalka není zrovna extra viditelným tvorem, rozhodně vám imitace jejího pohybu může být ku prospěchu. Jak na to? Začněte vestoje – předkloňte se a dotkněte se rukama země. Následně se posunujte za rukama směrem dolů do polohy prkna. Pak se pomocí nohou přibližujte za rukama, postavte se a vše opakujte ideálně ve dvou sériích po deseti. Díky tomuto na první pohled možná zvláštnímu pohybu posílíte jádro a také zlepšíte svou flexibilitu.
Medvědí pochod
Možná, že jediné, v čem byste se od medvědů rádi inspirovali, je jejich zimní spánek. Ovšem ačkoliv medvěd se na první pohled může zdát nemotorný, opak je pravdou. Takže zkuste pro jednou (tedy, ideálně opakovaně) medvědí pochod. Předkloňte se tak, abyste se rukama dotýkali země, pokrčte nohy (ale nedotýkejte se koleny země). A zkuste udělat krok kupředu (tak, abyste pohybovali zároveň levou nohou a pravou rukou a naopak). Tenhle cvik je docela obtížný, ale nejenže dokáže zázraky s vaší silou, ale také s koordinací. Aby cvičení mělo efekt, udělejte 4 kroky vpřed a čtyři vzad, vše opakujte po dobu 30 vteřin a pak si dejte minutu pauzu. A následně opakujte ve čtyřech sériích.
Žabí skok
Tohle bude po medvědí dřině vlastně docela hračka! Hru na žabáka navíc pravděpodobně znáte z dětství. Takže tenhle cvik by pro vás neměl být žádnou novinkou. Dřepněte si, ruce si položte mezi chodidla tak, aby se dotýkaly podlahy. A pak prostě vyskočte, jako by pod vámi byla pružina, při výskoku také natáhněte ruce. Dejte si čtyři série po deseti výskocích vždy s půlminutovou pauzou. Ideální je žabák jako doplněk pro HIIT.
Klokaní skok
A po žabákovi nesmí chybět ani další hopsající zvíře hodné nápodoby. Klokan. A klokaní skok je vlastně docela zábavný a intuitivní (byť zvířecí) pohyb. Postavte se tedy vzpřímeně s nohama roztaženýma na šířku boků. Udělejte poloviční dřep, švihněte pažemi dozadu, pak dopředu a skočte. Ideálně pak nejen skákejte, ale i dopadejte na zem jako klokan, tedy měkce a elegantně. Jakmile dopadnete na zem, okamžitě zaujměte opět polohu polovičního dřepu a skákejte znovu. Při tréninku proveďte 10-20 klokaních skoků za sebou, odpočiňte si a znovu dvakrát opakujte.
Létající veverka
Veverka je prostě velmi inspirativní tvor. A to i ta „létající“. Vaším úkolem tedy v tomto případě bude napodobit „veverku v letu“. Položte se na zem na břicho, roztáhněte nohy a také předpažené ruce. Už tušíte, kam tato pozice směřuje? Ano, nyní zatněte všechny svaly a pokuste se zdvihnout ruce i nohy vzhůru tak, že budete „balancovat“ právě jen na břiše. Zrovna tento cvik je poměrně obtížný, tak klidně začněte s deseti opakováními ve třech sadách. Až si vaše tělo navykne, počet „vzletů“ navyšte z deseti na patnáct.
Na kraba
Krab, jak známo, chodí pozpátku. A zrovna tento pohyb jste (podobně jako toho žabáka) v dětství jistě také napodobovali. Posaďte se na zem, ruce dejte mírně za záda a zvedněte pánev vzhůru tak, abyste stáli na rukou a nohou. Jakmile budete ve správné pozici, začněte „pochodovat“ směrem dozadu. Pohyb by měl být pomalý, kontrolovaný, a jakmile budete mít tělo zpevněné, zkuste také zvedat vzhůru vždy protilehlou ruku a nohu. Při tréninku pak provádějte 15 kroků vzad a 15 vpřed, a to po deseti sadách.
Nakonec lze říci jediné – inspirovat se v cvičení konkrétními zvířecími druhy je nepochybně skvělé. Jen, prosím, lenochody (a také svou leností proslavené pandy) nechte stranou…