Plánujete opalování „na Adama“? Pak věnujte penisu náležitou péči, jinak vás čeká ryzí peklo
Ochrana? Před sluníčkem!
Jakkoliv se to objektivně může jevit jako nerozumné, pobyt na nudistických plážích nebo i jen opalování se jednoduše „v celé své kráse“ stále patří mezi oblíbenou kratochvíli. Pro gaye to pak platí dvojnásob. Ovšem bez ohledu na orientaci je na mužském těle jedna (no, spíše dvě, ale o tom ještě později) oblast, která by rozhodně při těchto „slunících“ aktivitách neměla být přehlížena. Penis. I ten je, samozřejmě, stejně jako zbytek pokožky na lidském těle, na sluneční paprsky citlivý, resp. vzhledem k tomu, že po zbytek roku je před celým širým světem ukryt, je vlastně ještě citlivější (zejména tedy žalud, ten je přímo supercitlivý a v podstatě by bylo možné říct, že jeho spálení byste nepřáli ani svému největšímu nepříteli). Jak tedy penis před sluníčkem efektivně chránit? A co když je už pozdě?
Prevence = základ
V letních měsících by mělo platit jedno zásadní pravidlo: bez řádně aplikovaného krému proti slunci ven vůbec nevycházet. Ovšem zatímco při cestě pro chleba nebo do práce si samozřejmě má smysl mazat např. obličej, paže ad., na ochranu penisu nejspíš nikdo nepomýšlí. Ta by však měla být hlavním tématem v případě, že v plánu bude opalování „dole bez“. Protože i penis si je možné pořádně spálit. Doruda. Až do fáze vzniku puchýřů (jen si to představte…).
Aby bylo vše chráněno tak, jak má, vhodné je tedy aplikovat i na penis opalovací krém minimálně s ochranným faktorem SPF 30. A když říkáme aplikovat, myslíme opravdu důkladné namazání – a tento „nátěr“ je třeba opakovat každé dvě hodiny (příp. i častěji, pokud se koupete nebo více potíte). Mimochodem, UV paprsky pronikají i plavkami. Takže pokud máte v plánu „plácnout se“ na celý den na plovárnu (příp. na chvíli do solárka), myslete na to. A mazejte. I pod plavkami.
Kdo maže…
Možná teď přemítáte nad tím, jak přesně byste si měli své nadobíčko třeba zrovna na nuda pláži mazat, abyste nevypadali… no… přinejmenším podivně. Podle naturisty Dana Carlsona, který o svých výletech na americké i evropské nuda pláže píše i blog, by ti, kdo s natíráním penisu krémem proti slunci nemají zkušenosti, měli začít raději někde v soukromí. Třeba na toaletě. A jeho hlavní rada? Ta vlastně ani nemá nic moc společného se samotným „krémováním“ – týká se totiž překonání strachu z dané činnosti na veřejnosti, před očima ostatních. „Prvních pět minut budete mít pocit, že jsou na vás upřeny oči úplně všech okolo. Po deseti minutách vám dojde, že se na vás nedívá vůbec nikdo, protože jste všem ukradení,“ shrnul přímo Carlson.
Zdroj: Giphy
S křížkem po funuse
Komu není rady, tomu není pomoci – říká se. A pro ty, kdo svůj penis před slunečními paprsky nechrání, to platí dvojnásob. Když už je ale (spálený) problém na světě, prvním krokem k jeho řešení je posouzení jeho závažnosti. V prvé řadě je tedy třeba rozpoznat, nakolik je spálenina závažná. Je-li penis narůžovělý až červený, teplý a bolestivý, bude to nejspíš spálenina prvního stupně (AU!). A prý se může objevit i drobný otok či puchýřky. A spálenina druhého stupně? Příznaky jsou podobné, ale bolestivější. Kůže bude tmavě červená, lesklá, vlhká a puchýře budou… všude (AU-AU!).
V každém případě pokud se bude jednat o první, méně závažný případ, ošetření byste měli zvládnout bez problémů (a studu) sami doma. Perfektně funguje např. aloe vera, ideálně v přírodní formě – bez alkoholu či parfemace (to by výsledek byl spíše medvědí službou). Další možností je aplikace hydrokortizolového krému, který je často užíván také na genitální ekzém.
Po vhodném ošetření pak i při spálenině penisu platí prakticky totéž jako při spáleninách jiných částí těla. Noste volné oblečení, puchýře neškrábejte a v žádném případě se nepokoušejte kůži sloupávat. Samozřejmě se vyvarujte také sexu a masturbaci a pak už si vaše tělo poradí samo. Ale přesto, že následky si (kromě nepříliš příjemných vzpomínek) ze spáleniny penisu do budoucna neponesete, přece jen bude lepší si ho prostě před sluněním namazat.
Bonusový tip na závěr
Jak jsme již naznačili v úvodu, nejen penis není zrovna vhodnou částí těla k opalování. A co na vašem těle by tedy slunci mělo zůstat skutečně skryto? Perineum (česky také „hráz“). Tedy oblast mezi genitáliemi a řitním otvorem. Možná kroutíte hlavou a říkáte si, že takový nesmysl jako opalování hráze by vás ani ve snu nenapadl. To je dobře, ale internet je plný zvláštních tipů, a to právě včetně doporučení perineum opalovat v rámci poměrně šíleného wellness trendu.
Na sociálních sítích se totiž šíří myšlenka, že díky opalování perinea je možné zlepšit soustředění, zvýšit hormonální regulaci, libido, zlepšit zdraví, cirkadiánní rytmy a posílit dlouhověkost. No úplný zázrak. A hloupost k tomu (a to i proto, že aby se dostavil efekt, prý nelze na dané místo aplikovat opalovací krém). Co na to odborníci? „Je to prostě nebezpečné, protože tato kůže je velmi citlivá,“ shrnul tak ředitel dermatologického centra David E. Bank. A důkazy, že by vystavení hráze slunci mělo výše popsané účinky, také neexistují…