Černé chlupy i žlutý povlak: Jazyk umí prozradit hodně o vašem zdraví. Sledovat byste ale měli i drobné změny
Ne nadarmo po vás lékař na prohlídce chce, abyste na něj vyplázli jazyk. Tento orgán totiž dokáže poukázat na celou řadu nemocí a dalších zdravotních obtíží. A to i v případě, že by takové obtíže šly jinak poznat pouze podrobnější lékařskou prohlídkou. „Stejně jako zbytek těla i jazyk může být postižen systémovými chorobami,“ říká otolaryngoložka Bridget Burgess. „Na rozdíl od některých tělesných změn, které lze odhalit jen z krve nebo specializovanou prohlídkou u lékaře, se například cukrovka nebo imunitní nedostatečnost mohou projevit jako změny na jazyku, kterých si lze všimnout i při pohledu do zrcadla.“
Věnovat pozornost svému jazyku má navíc ještě další výhodu, protože „existují nemoci, které se na jazyku projeví prakticky hned“, jak vysvětluje doktor Mark Wolff, Ph.D., děkan Školy dentální medicíny na Pensylvánské univerzitě. Svého jazyka byste si tak neměli všímat, jen když se necítíte dobře, ale průběžně.
Abyste poznali změny na jazyce, je potřeba vědět, jak vypadá jazyk zdravý. Naštěstí to není nic komplikovaného. Zdravý jazyk je růžový a má na sobě drobné hrbolky – chuťové pohárky. Jeho odstín může být u různých lidí různý, světlejší i tmavší, stejně jako textura. Důležité proto je znát normální stav svého jazyka. Což poznáte právě tím, že si ho budete všímat průběžně.
Barevné změny jazyka
Pokud se změní barva vašeho jazyka z normální červenavé růžové, máte nejspíš zdravotní problém. Ten se může týkat jazyka samotného, ústní dutiny, ale i celého organismu.
- Tmavě červená až fialová – Když se váš jazyk začne barvit do tmavšího odstínu červené nebo až do fialova, může být příčinou obyčejný nedostatek některých vitaminů, ale také horečka nebo infekce. Ve vážnějších případech může jít i o streptokokovou infekci známou jako spála nebo o Kawasakiho nemoc. Ta postihuje především děti a její typický příznak je sytě červený, tzv. malinový jazyk.
- Žlutá – Žlutý jazyk, respektive žlutý povlak na jazyce může vzniknout v důsledku bakteriální infekce v ústní dutině, následkem špatné ústní hygieny nebo například konzumací alkoholu, kávy nebo cigaret.
- Bílá – Bíle pokrytý jazyk je hlavní projev orální kandidózy, nemoci dříve zvané moučnivka – podle moučnaté struktury povlaku. Jde o kvasinkový zánět ústní sliznice způsobený přemnožením kvasinek. Dochází k němu při lokálním i celkovém narušení obranyschopnosti, takže byste mu rozhodně měli věnovat pozornost. Může být totiž doprovodným jevem např. cukrovky nebo onemocnění krve.
- Modrá – Promodralý jazyk může nasvědčovat špatně okysličenou krev. K tomu dochází např. při problémech s plícemi.
- Černá – Černý jazyk zní děsivě, ale může být naprosto neškodný. Nejčastěji totiž černou barvu jazyk dostane, když ho něco obarví na černo. Umí to potravinářská barviva, aktivní uhlí ale také léky proti pálení žáhy, které obsahují bismut (přesněji subsalicylát bizmutitý). Černý jazyk ale může způsobit taky neškodné bakteriální ústní onemocnění. Bakterie, které se přemnoží na papilách jazyka (výstupcích), vytváří tmavé barvivo. Někdy infekce poruší také odlučování vnější vrstvy buněk, povrch papil narůstá a jazyk se jeví chlupatý.
Změny povrchu a tvaru jazyka
Kromě barvy jazyka se v důsledku změny zdravotního stavu může měnit i jeho povrch a někdy také celý tvar. Řeč je o různých pupíncích, výstupcích, vřídcích a podobných úkazech.
- Hrbolky na jazyku – Bolestivé hrbolky a vřídky, které mají bílou barvu a někdy jsou červeně ohraničené, jsou s největší pravděpodobností afty. Typické jsou právě přísně lokálním pálením a bolením a také výraznou otravností – neustále o nich víte. Vliv na jejich výskyt má kouření, kousání se v ústní dutině nebo třeba stres. Nepotřebují lékařskou péči, jen zvýšenou ústní hygienu, případně pomoc lokálními přípravky z lékárny. K lékaři byste ale měli zajít, pokud se objevují často nebo dlouho nemizí.
- Hladký a lesklý jazyk – Příčinou abnormálně hladkého a lesklého jazyka je často nedostatek vitaminů a minerálů. „Jazyk se vám z ničeho nic začne lesknout a ztratí texturu,“ vysvětluje doktor Wolff. „Jazyk je skvělé místo, na kterém jsou onemocnění způsobené nedostatkem živin hned vidět.“ Chybějícími látkami jsou v tomto případě např. vitaminy D, B, železo nebo kyselina listová.
- Vroubkované hrany a otisky zubů – Vroubkované a jakoby „roztřepené“ okraje jazyka jsou u někoho úplně normální, je proto třeba znát svůj jazyk a všímat si změn v průběhu času. Stejně tak otisky zubů jsou často dané prostě tím, jak jazyk leží v puse. Také ale mohou být způsobeny abnormální velikostí jazyka, která může mít různé příčiny, od alergie až po sníženou funkci štítné žlázy.
- „Rozpraskaný“ jazyk – Pokud se povrch vašeho jazyka jeví rozpraskaný, s hlubokými trhlinami (nekrvácí), může být příčinou lupénka ale i vážnější Sjögrenův syndrom, autoimunitní onemocnění postihující slinné, slzné a další žlázy. Rozpraskaný jazyk je také spjat s Downovým syndromem. A přichází také s věkem.
- Léze a výrustky – Jakékoliv výrustky, léze, hrboly, boule, bolestivá a citlivá místa nebo problémy s polykáním a kousáním, které se během několik týdnů nezlepšují anebo dokonce zhoršují, vyžadují nutně pozornost lékaře. Mohou být totiž sice neškodné, ale mohou to být také počáteční stádia rakoviny jazyka. A ta je přesně tak závažná, jak zní.
Takže o svůj jazyk pečujte a věnujte mu pozornost nejen, když ho máte v puse někoho jiného. Když si všimnete změn, ať už v barvě, povlaku nebo struktuře, měla by být první reakcí skvělá ústní hygiena. A jestli problémy nemizí, pak návštěva lékaře – praktika i zubaře.