I pozadí má svou kulturní historii. Jak se v průběhu času měnily názory na to, co zadek symbolizuje a jak by měl ideálně vypadat?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

I pozadí má svou kulturní historii. Jak se v průběhu času měnily názory na to, co zadek symbolizuje a jak by měl ideálně vypadat?

Zadek je tou částí těla, kde se nachází největší sval. Ovšem pokud jde specificky o tuto partii, lidé se mnohem více zajímají o formu než o funkci. Naše pozadí jsou tak mnohem více jen možnými „prvky atraktivity“ (či potenciálním problémem při výběru nových kalhot). Možná vás to překvapí, ale jen hrstka dalších tvorů má pozadí jako člověk, tedy tvořené svaly a tukem. Ovšem pozadí ani jednoho z nich není tak velké jako to lidské. A tak není divu, že na zadek je skutečně možné nahlížet ve výrazně širší perspektivě. Třeba jako na určitý „ukazatel“ společenského nastavení a kultury. Jako na zhmotnění představ o kráse či atraktivitě. Ale i jako na určující faktor pro jistou „posedlost“ vizualitou vlastního těla. Co vše byste tedy o pozadí a měnících se představách o jeho vzhledu měli vědět?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
6. 6. 2023

Když zadek „mluví“…

Když je řeč o kráse a o tom, jak by lidé chtěli vypadat, obvykle se pozornost obrací k pěkné tváři a štíhlému tělu. Na některé jeho (viditelné) části je však kladen větší důraz – muži tak obvykle touží po širokých ramenech a ženy po velkých prsou. Opomínat však rozhodně nelze ani pozadí. I to může být zatraceně sexy – a tak není divu, že se k němu pojí také celá řada dalších významů v kontextu vztahu k našemu tělu a jeho vnímání druhými. Právě tím, jak se proměňovaly názory na vzhled a hodnocení pozadí, se pak zabývá také novinářka Heather Radke, která na toto téma vytvořila celou tematickou publikaci. „Zadky, jakkoliv se to může zdát hloupé, jsou velmi složité symboly plné významu a nuancí, plné humoru a sexu, hanby a samozřejmě i historie,“ shrnula tak autorka.

Tak trošku bezvýznamný mužský zadek

Zadky mužů a žen se liší, to snad nikdo nemůže jakkoliv rozporovat. I když by se ale chtělo říci, že důležitost vzhledu pozadí mužů a žen byla (a je) historicky totožná, byl by to velký omyl. Jistě, i dnes je mužské pozadí předmětem zájmu mnoha žen, ovšem celkově je pozornost společnosti upoutána k pozadím žen. Taková situace v případě mužů nastala v podstatě jen v jediné historické etapě – ve starověku. Právě tehdy – a četné sochy obnažených mužů s vyrýsovanými zadky budícími dojem, že i v reálu byly tvrdé jako skála (ehm), to dokládají – lidé skutečně zaměřovali pozornost výhradně na vzhled mužského pozadí.

„Řekové a starověcí lidé spojovali pěkný zadek s muži,“ potvrzuje pak Radke. Ovšem jelikož zadek mužský v obecné rovině víceméně pozbývá na tvarové pestrosti (přece jen z hlediska anatomického mužům pozadí zrovna neroste a ani nemají tendenci si jej jakkoliv tvarovat), zaměřila se autorka na kulturní historii pozadí ženského. K jakým závěrům dospěla?

Tipy redakce

Kdy společnost začala milovat velké zadky?

Že se na ženské pozadí upírala pozornost i v minulosti, tedy nejen v době, kdy si z něj své poznávací znamení udělaly celebrity jako Jennifer Lopez nebo Kim Kardashian, asi nikoho příliš nepřekvapí. Stačí vzpomenout třeba na éru, kdy si ženy cíleně stahovaly pasy a kromě krinolín si také na šatech nechaly vytvářet tzv. honzíky. Ovšem plný význam „zadku“ a jeho vzhledu si dnes jen stěží uvědomujeme. Přitom jak Radke uvádí, právě tvar ženského pozadí v rámci dlouhé historické etapy ovlivňoval nejen to, po čem toužili muži, ale nakonec i ženy. Fascinace ženskými tvary pak Radke považuje také za odraz toho, jak se měnila demografie a kultura společnosti.

<Path> Představy o „ideálním“ pozadí se mezi muži a ženami značně liší. I muži však mají svou „zadkovou typologii“Zdroj:

Samozřejmě, že „zadkovou problematiku“ nelze tak úplně generalizovat a tvrdit, že velká ženská pozadí jsou univerzálně žádoucí. Na druhou stranu rozmach zájmu o plastické operace, které se na tvarování a zvětšování pozadí zaměřují, je nepopiratelný. A to zejména v poslední dekádě. Není tedy divu, že i podle Radke se počátek určité „fixace“ na ženské zadky, či přímo vrchol posedlosti mainstreamových médií velkými zadky, datuje okolo roku 2014. Právě tehdy se rozmohl trend tzv. belfies (tj. butt selfies), ano, fotek vlastního pozadí, a hitem se stala také píseň Nicky Minaj Anaconda. I když trendy jsou často otázkou pomíjivou, zájem o ženské zadky doposud přetrvává. Díky či (kvůli) twerkingu, brazilským liftingům pozadí (taková procedura opravdu existuje) a také klanu Kardashianů.

Zvedni zadek!

Na zadek se naše pozornost tedy zaměřuje v souvislosti s vizualitou a atraktivitou. Ovšem z toho, jak je se zadkem nakládáno v jazyce, je zřejmé, že zadek je tou částí těla, na které je potřeba makat. A kdo to nedělá, je lemra. Slovní spojení „hejbni zadkem“ či „zvedni zadek“ jistě znáte, stejně jako peciválství vyjadřující sousloví „sedí na zadku“. V Americe se dokonce v 90. letech minulého století staly hitem „ocelové zadnice“ (buns of steel). Právě tak se totiž jmenoval (dnešním pohledem velmi bizarní) fitness trend. Mimochodem, VHSky s cvičením, které mělo ocelové pozadí zajistit, se staly po celém světě nejprodávanější cvičební kazetou. I tehdy byli tedy lidé posedlí tím, jak jejich zadní partie vypadají. Jenže chtěli, aby byly spíše malé a pevné.

Nakonec lze tedy říci, že představa o ideálním pozadí (a jeho ideální velikosti) se v průběhu času neustále mění pod vlivem nespočtu faktorů. Ovšem vzhledem k tomu, že k radikální změně může dojít i během pouhé dekády, je jasné jediné: nechat si do pozadí vložit implantáty, aby vypadalo veskrze monumentálně, asi přece jen není ten nejlepší nápad. Poměrně brzy byste totiž mohli začít litovat.

Zdroj: nytimes.com, edition.cnn.com, hollywoodreporter.com, poshme.cz, slate.com, nypost.com

Populární
články

Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Někdy může stres člověka úplně paralyzovat
LUI BALANCE

Potřebujete ulevit od stresu? Čelte duševnímu napětí třemi „ezo“ technikami, které vás postaví pevně na nohy

Autor: Martin Lyko
Žijeme ve velmi náročné době, a proto není divu, že tzv. syndrom vyhoření už není jen výsadou starších lidí, ale může nás postihnout v jakémkoliv věku
TĚLO & MYSL

Jak rozpoznat příznaky vyhoření a jak s nimi pracovat podle odborníků na duševní pohodu

Autor: Michal Černý
Před necelými šesti lety začala v Polsku úřední šikana LGBT lidí, která byla konečně zrušena. Tím ale boj za jejich práva teprve začíná
AKTUALITY

Konec „zón bez LGBT“ v Polsku: Symbolický pád bariér a vítězství důstojnosti

Autor: Michal Černý
Některé matky se úplně mateřsky nechovají
LIDÉ

„Pro matku jsem nikdy nebyl dost dobrý, vše jen kritizuje. Já jsem utekl, o tátu se bojím,“ popisuje Jan toxické rodinné vztahy

Autor: Mirka Dobešová
Mysl hraje ve zdraví i vzhledu velkou roli
LUI BALANCE

Neuroglow: Stav mysli má na zdraví těla mnohem větší dopad, než byste čekali. Jak následovat nový trend péče o sebe sama?

Autor: Michal Černý

E-Shop