Dávkujte si práci na „rajčata“: Zázračná pomodoro technika zvýší vaši produktivitu a ještě se budete cítit méně ve stresu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Dávkujte si práci na „rajčata“: Zázračná pomodoro technika zvýší vaši produktivitu a ještě se budete cítit méně ve stresu

Máte problém soustředit se na úkoly, utíká vám pozornost k vedlejším maličkostem nebo nejste schopní práci dělal průběžně v „normální“ dobu, ale odkládáte ji, dokud z toho není smrtící blok večerního finišování? Pak je přesně pro vás vhodná tzv. pomodoro technika. Italský zázrak, který pomáhá s organizací času.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
26. 5. 2023

Možná jste si toho taky už všimli, ale když práci nezačnete, nikdy se neudělá. Jenže pracovat, ať už jde o kancelářskou činnost u počítače nebo třeba úklid domu, je někdy těžší, než by se zdálo. Pozornost utíká, vyrušuje nás okolí, ještě uděláme tamto, ještě tuhle drobnost… a než se nadějete, ubíhají hodiny a vy jste se samotnou prací vlastně pořádně nehnuli. A to už „ji děláte“ od půl deváté!

Poznáváte se? Pak byste měli vyzkoušet geniální a geniálně efektivní time management: „rajčatovou techniku“. Oblíbená je po celém světě a je spásou pro lidi, kteří mají problém udržet pozornost nebo se donutit pracovat v ten správný čas a neposouvat všechno na později.

Co je pomodoro technika

Popularita pomodoro techniky je nepochybně dána tím, že je jednoduchá. Základem je dělení času na pravidelné pracovní a odpočinkové celky:

  • Vyberte si jeden úkol, na kterém chcete pracovat.
  • Nastavte si časovač na 25 minut a pusťte se do práce.
  • Jakmile čas uběhne, všeho nechte a dejte si 5 minut přestávku.
  • Postup opakujte jednou až čtyřikrát a pak si dejte dlouhou pauzu.

Voilà, právě jste zvládli pomodoro techniku na jedničku. Kouzlo její efektivity je v tom, že nastavením časovače si vytvoříte mírný, ale také dostatečný tlak, abyste v dané době skutečně pracovali. Docílíte tak krátké chvíle strávené intenzivní prací, která ale není příliš dlouhá na to, aby vás totálně vyčerpala.

Jedna časová jednotka 25 minut je jedno „pomodoro“. A pomocí pomodor, která naskládáte jedno za druhé, nakonec zvládnete odbavit i velké projekty. Zásadní ale je, abyste pracovní sekvence neproflákali, nýbrž skutečně strávili prací. Naštěstí ale víte, že to bude trvat jen 25 minut, takže mozek není předem vystresován dojmem, že teď u té práce „stráví mládí“.

Proč se to jmenuje po rajčatech

Pomodoro znamená italsky rajče. Proč se technika jmenuje rajčatová? Protože ten, kdo ji vymyslel, používal kuchyňskou minutku ve tvaru rajčete. Byl jím v roce 1987 Ital Francesco Cirillo, který hledal způsob, jak optimalizovat své učení na vysoké škole.

<Path> Nový test dokáže detekovat HIV ze slin. Je tisíckrát citlivější než stávající testy a virus odhalí již dva týdny po expoziciZdroj:

Nejprve si na rajčatové minutce nastavil pouhé dvě minuty a zkusil se během nich nepřetržitě maximálně soustředit na učení. Když se mu to podařilo, interval prodloužil a zjistil, že mu to skutečně pomáhá lépe se soustředit. Postupně došel k tomu, že úseky o délce 25 minut jsou ty nejlepší. Na to, abyste vůbec něco stihli, je 10 minut málo. Hodinové intervaly jsou naopak už příliš vyčerpávající.

Cirillovým cílem bylo najít způsob, jak si z času udělat kamaráda, a ne nepřítele. Místo toho, aby vás ubývající čas stresoval, se z něj stává motivace. Nastavený odpočet totiž vytváří dojem naléhavosti, místo toho, abyste měli pocit, že máte na práci ještě spoustu času, a tudíž se do ní nemusíte pouštět.

Zkuste hardcore mode

„Někdy na to jdu opravdu tvrdě,“ píše o svém implementování pomodoro techniky Bryan Collins pro Forbes. Aby se donutil pracovat, používá mobilní a počítačové aplikace, které mu blokují přístup k internetu. Také eliminuje rušivé zvuky okolí. „Někdy si vezmu sluchátka, která potlačují okolní zvuk, a nepřetržitě poslouchám neutrální hudbu.“

Způsobů, jak si rajčatové úseky ještě zefektivnit, je celá řada. Můžete vyzkoušet nejrůznější budíky nebo aplikace pro smartphony, které podporují soustředění. Možná vám také pomůže, když se místo poslechu hudby zavřete někde sami do úplného ticha. Nebo když si na stole necháte jen počítač a myš a všechno ostatní, včetně mobilu, odnesete do jiné místnosti, aby vás to nemohlo lákat.

Zdroj: Giphy

Tipy, jak pomodoro techniku využít co nejlépe

Abyste rajčatovali s maximální efektivitou, je dobré dodržet ještě několik dalších pravidel.

  • Začněte ráno – Collins doporučuje začít s krájením času na pomodora už od rána. „Zjistil jsem, že pomodoro technika funguje nejlépe brzo ráno, když jsem svěží a chci se soustředit. Když začnu 25minutový interval, vím, že nesmím kontrolovat e-maily, sociální sítě ani zpravodajství. Je to takové trénování mozku.“
  • Plánujte si úkoly – Regina Borsellino z The Muse radí si předem rozmyslet, co budete během jednoho pomodora dělat. „Můžete se tak díky tomu pustit rovnou do práce a nebudete ztrácet čas přemýšlením.“ Alternativně můžete ale také první denní pomodoro použít právě k plánování zbytku dne. Nebo to poslední denní k rozmyšlení úkolů na zítra.
  • Najděte si rajčatového partnera – další rada od Borsellino zní najít si parntera, se kterým budete pomodorovat společně. Nemusíte přitom být v jedné místnosti ani dělat stejnou práci. Prostě jen stačí se domluvit, že začnete ve stejnou dobu a o přestávkách si dáte vědět, jak se vám daří. Třeba SMSkou. Ve dvou se totiž všechno lépe táhne a vědomí, že někdo pracuje stejně jako vy, je skvělá motivace.
Zdroj: forbes.com, themuse.com, verywellmind.com

Populární
články

E-Shop