4 snadno odstranitelné důvody, proč vám nerostou svaly, i když do toho dáváte v posilovně všechno
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

4 snadno odstranitelné důvody, proč vám nerostou svaly, i když do toho dáváte v posilovně všechno

Makáte, div se z vás nekouří, ale svaly pořád ne a ne růst? Možná je za tím genetika, ale možná taky pár klasických chyb, na které je snadné zapomenout. Podívejte se, jestli některou z nich náhodou neděláte a zbytečně tím nesabotujete svou cvičební snahu.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
24. 5. 2023

Začali jste chodit do posilovny, poctivě makáte a dostavují se první výsledky. Nabíráte objem, lidé si toho všímají, na Instagramu i mezi kamarády přicházejí pochvaly. Ale pak najednou stop. Ať makáte sebevíc, prostě víc objemu nenabíráte a nenabíráte. Přitom jste v posilovně pečení vaření.

Důvodů, proč se růst vašich svalů zastavil, může být víc, tady jsou ovšem ty 4 nejčastější. A svým způsobem nejlepší, protože je můžete velmi snadno odstranit. Posilování totiž není jen o čase stráveném s činkami nebo na stroji, ale vyžaduje větší pozornost také v dalších oblastech života. Od kuchyně po postel.

1. Málo spíte

I kdybyste se v posilovně strhali, nebude vaše cvičení efektivní, pokud nebudete dostatečně spát. Svaly totiž nerostou během fyzické námahy, ale až po ní, během odpočinku. „Cvičení, ve fitku, se strojem, s vlastní vahou anebo s volnými váhami je stres, který chceme tělu způsobit. Je to podnět, aby sval pomalu rostl. Proto je důležitá regenerace,“ klade důraz na patřičný odpočinek trenér Martin Dobrovič. A základem regenerace je spánek.

Určitě si ze školy pamatujete, že obecně by měl dospělý člověk spát 8 hodin denně. Myslete ale na to, že důležitá je také kvalita spánku. Pokud se třikrát za noc probudíte, nemůžete dobře usnout nebo vás i v noci trápí stres, tělo si dostatečně neodpočine. Tím nejmenším, co můžete pro spánek udělat, je nastavit si pravidelný režim a uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu.

„Nedostatek spánku zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který je zničující pro přirozené růstové hormony,“ nabádá k dostatečnému spánku trenér Jim White. „Navíc, když nespíte, pak ani necvičíte na 100 % a nezlepšujete se.“ Proč? Protože jste unavení.

2. Jíte málo proteinů (a nejspíš i málo sacharidů)

Pokud se bavíme o posilování, nemůžeme se nebavit i o správném jídelníčku. „Svaly jsou tkáň drahá na údržbu,“ vysvětluje osobní trenérka Tami Smith. Svaly jsou tvořeny bílkovinami (proteiny) a ty jsou zase tvořeny aminokyselinami. Pokud chcete, aby vám rostly svaly, musíte na to dát tělu dostatek stavebního materiálu. To znamená, že když posilujete, musíte jíst bílkovin víc, než kdybyste neposilovali.

<Path> FOTO: Tenhle kocour v posilovně nezahálel! Internet se zamiloval do svalnatého kocoura z Toronta a ve fotomontážích ho přidává do známých filmů a seriálůZdroj: Twitter, BoredPanda

Nejdůležitější aminokyselinou pro tvorbu svalů je leucin – problematický v tom, že si ho tělo neumí samo vyrobit. „3 až 4 gramy leucinu podporují tvorbu svalů nejlépe,“ uvádí Smith. Je to množství, které najdete asi v 200 gramech masa.

Zanedbávat nesmíte ale ani další složky stravy, například sacharidy. Ačkoliv sladkosti nebo bílé pečivo považujeme za „prázdné kalorie“, sacharidy tělo potřebuje. Když je nemá, nevyrobí si dostatek glykogenu, který potřebují svaly ke své práci. Vyhýbat se tak všem sacharidům je chyba a je třeba pohlídat si dostatek těch „pomalých“, které jsou např. v ovesných vločkách, celozrnném pečivu nebo quinoi.

3. Cvičíte příliš kardia

Kardio cvičení, tedy například běh a cyklistika, zkrátka všechno, u čeho se dlouhodobě zadýcháváte a posilujete srdce, má dost zásadní nevýhodu: Jde přímo proti cvičením na objem svalů. Nevěříte? Podívejte se na vytrvalostní běžce – jsou vysportovaní, ale také štíhlí a šlachovití, rozhodně nepřetékají svalovou hmotou. „Rozmyslete si, co je cílem vašeho cvičení. Pokud chcete zredukovat tělesný tuk a nabrat svaly, je nejlepší zapojit posilování a upustit od dlouhých kardio sessions,“ doporučuje specialistka Jess Allen.

Prioritou by mělo být posilování, ale kardio můžete zapojit taky. Jen místo hodinového denního joggingu zkuste přesedlat například na HIIT (High Intensive Interval Training).

Zdroj: Giphy

4. Pijete alkohol

Dát si sem tam skleničku, na tom není nic špatného. Jenže alkohol je pro tělo vlastně jed a jeho odbourávání je pro metabolismus fuška. Když do sebe nalijete alkohol, musí tělo antioxidanty, které by jinak použilo na regeneraci svalů (a tedy jejich budování), použít na to, aby se ho zbavilo. Kolik alkoholu byste tedy měli vypít, aby vaše posilování bylo maximálně efektivní? Žádný. Není totiž pravda, že v malém množství je alkohol zdravý.

Tipy redakce

Pokud ovšem víte, že to bez alkoholu nezvládnete, je lepší vyhradit si jeden den v týdnu, kdy si trochu „vyhodíte z kopýtka“, než si dát každý den trošku. Protože pak byste každý den tělo alkoholem oslabovali. Ideální hranicí jsou pak tři drinky, ať už je to pivo, koktejl nebo něco tvrdého.
Zdroj: lui.cz, mensjournal.com, cnet.com, nbcnews.com, independent.com

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop