Víte, co je byznys manikúra? A že se týká i mužů? Aneb jak by měly vypadat vaše nehty, pokud míříte výš, a proč nezapomínat ani na nohy
Co je manikúra, dnes ví skoro každý. Ovšem spousta lidí si představí pouze barevné kreace a dlouhé drápy. Ne, pouze o tom to opravdu není.
Každý má svůj vkus, a pokud jsou dlouhé ostré neonové nehty to, co vás činí šťastnými a cítíte se díky tomu komplexně a dobře, je to skvělé – toto neměl být žádný shaming. Nicméně je nutno si připomenout, že péče o nehty znamená mnohem širší škálu možností.
Nehty a práce
Pokud přijedete k mechanikovi a doufáte, že vám pomůže s motorem, bude asi podezřelé, když bude mít dokonale jemňoučké ruce s dlouhými neporušenými nehty. Jak je možné, že si je ještě neulámal? Jak to dělá? Takové otázky by si minimálně v duchu kladlo mnoho potenciálních zákazníků.
Přestože jsme v LUI ti poslední, kdo by chtěli škatulkovat, příliš mnoho mechaniků, kteří dlouhodobě fungují s dokonale vymalovanými nehty dlouhými pět centimetrů, asi nenajdete, a pokud ano, prosíme o kontakt na rozhovor. Nicméně – ruce prostě patří k našemu jobu. Je to tak.
Také byste se pozastavili nad špínou za nehty lékaře, který se vás chystá operovat?
A co takhle otrhaná kůžička, okousané špičky a krvavé záděry na rukou maséra? Jasně, nic nám do jeho zlozvyku není, ale příliš komfortně se v jeho kapkách krve a slin cítit nebudeme, nebo jo?
Byznys a manikúra
Pokud jste na pozici, kde si říkáte, že všem může být jedno, jaké nehty máte, pletete se. Dorazili jste na důležitý pohovor v krásném kostýmku nebo novém saku a lakovaných botách? Super, jistě vám to sluší! Ale možná jste si všimli zvednutého obočí personalistky, které jste podali ruku s okousanými nehty. Možná ji i znervózňujete tím, že klepete do stolu dvěma křivolace dlouhými, jedním zlomeným a jedním krátkým nehtem. Na palec se možná ani už nemá odvahu podívat.
Že je to přehnané?
Budiž, možná ano. Ale třeba ne. Podívejte se na svoje ruce. Říká se, že každý by se měl oblékat a upravovat podle toho, kam míří. Chcete se stát obchodním zástupcem? Promotérem? Láká vás finančnictví nebo třeba toužíte roznášet jídlo ve špičkové restauraci? Do vašich plánů nevidíme. Ani do vašich přání. Ale na ruce ano. A dělají hodně dojmu.
Jak byznys manikúra vypadá?
Především upraveně. To je to slovo. Nikdo vás nenutí do francouzské manikúry, a dokonce ani do laku jako takového. Ne. Jde o to své ruce umět prezentovat. Najímající nebo třeba klient si totiž může klidně říct, když vás uvidí, že kdo se nepostará ani o konečky svých prstů, těžko se postará o chod firmy. A dá proto přednost někomu jinému.
Obecně se doporučuje mít nehty zastřižené na stejnou délku (ideálně ne moc dlouhé), volit lak průhledný nebo tlumené odstíny, a především docílit zdravého, pěstěného vzhledu. To platí i pro muže!
Jak mají vypadat byznys nehty?
Klidně buďte kreativní, jen řekněme… opatrněji. Dobrou volbou bude:
- klasická červená na středně dlouhých nehtech,
- francouzská klasika – klidně i s elegantní barevnou obměnou na krátkých až středně dlouhých nehtech,
- pleťové odstíny nebo bílá,
- světlé pastely,
- třpytky v zemitých tónech,
- kamínky (v menší míře a vkusně),
- ombre (ladících barev)
- nebo třeba střídání ladících barev (ideálně bez neonových variant).
Můžete si udělat i černé nehty nebo zvolte jinou tmavou barvu, avšak pozor na oloupání a lepší bude nevolit dlouhatánské varianty. To samé platí i u malůvek. Nejsou zakázány, ale je potřeba jim věnovat pozornost. Prostě: čím výraznější barvy či vzory, tím opatrněji s dotažením dokonalosti pro udržení elegance.
Platí to i pro muže?
Jestli i chlap může mít pěkné ruce? To je jako vážná otázka? Jdeme dál…
Nemám rád(a) laky ani dlouhé nehty
V pořádku. Není třeba. Stačí si nechat profesionálně okudlat kůžičku, zahojit ranky a upilovat, co ostré jest. A pokud ne profesionálně, aspoň poctivě po svém. Toto je základ asi pro všechny – nejen muže, kteří se rádi drží klasiky a nechtějí se pouštět do lakování. I ženám prospěje, pokud se o nehty postarají alespoň takto v základu. Zbytek je řekněme volitelný.
K čemu jsou všechna ta udělátka v sadě?
Koupili jste si sadu na manikúru/pedikúru a poznáváte víceméně jen pilník a nůžky? Aspoň něco. Berte to pozitivně a začněte používat alespoň to. Existuje mnoho rad a doporučení, ovšem nejdůležitější je asi najít, co funguje vám.
Někomu nůžtičky nehty třepí a pak se diví, co se to děje. Je to tak? Použijte třeba kleštičky nebo pilník. Pilník bolí? Pilujte jen jedním směrem. Loupou se vám nehty? Vmasírujte olejíček na to určený, nebo aspoň pečující krém. Přerůstá vám kůžička? Ano, na to jsou ty hodně ostré kleštičky. Opatrně kůžičku „zatlačte“ dalším udělátkem – kovovou nebo dřevěnou tyčinkou na to určenou. A pak ji velmi opatrně zastřihněte. Že se vám klepou ruce a nechce se vám do toho? Profík to zvládne určitě!
Všimněte si zkrátka, co se s vašimi nehty děje, a přizpůsobte se jim. Ony se vám přizpůsobovat nebudou. Už tak mají dost práce – jsou přeci na koncích prstů. A ty často strkáme i tam, kam nemáme.
Chci se sebevyjádřit!
Taky v pořádku. Jestliže toužíte po barevných nehtech, líbí se vám třpytky a kamínky a dlouhé varianty umělých nehtů, užijte si je. Ale popřemýšlejte nad tím, jakou práci děláte. Někde vám to neprojde určitě – především tam, kde se řeší hygiena. A někde je to tak trochu na hraně. Jistě, neměli bychom přizpůsobovat svůj vzhled názorům ostatních, a tak pokud na svých nehtech trváte, i když nejsou ve vaší práci úplně na místě, prostě si k tomu vyberte vhodný job. Hlavní je spokojenost.
Kdysi mi kdosi řekl (a moc ráda bych si vzpomněla, kdo), že to, jak se oblékneme na schůzku, odráží nejen, jak moc si vážíme sebe sama, ale i s kým se máme potkat. Proto si na rande nevezmete tepláky a osprchujete se. Aspoň v to tedy naivně doufám. A stejný princip platí i u nehtů.
V tomto ohledu doporučuji už nějakou dobu zveřejněný rozhovor s hercem Antonínem Procházkou, který si prošel rakovinou varlat. Dobře si vzpomínám, když mi vyprávěl, jak mu došlo, že se dlouhodobě zanedbával. Tehdy pronesl: „Jednou jsem si uvědomil, že jsem sice měl neuvěřitelně produktivní měsíc, vydělal jsem hodně peněz, ale zapomněl jsem si ostříhat nehty na nohou. Už tím dáváte svému tělu signál, že vám na něm nesejde. Že není na prvním místě. A to je špatně.“ Taky to s vámi zarezonovalo? Se mnou velmi.
Jak jsou na tom vaše nohy?
Pedikúra je slovo, které taky známe všichni, ale ne všichni se tohoto procesu účastní. Nohy zas tak často neukazujeme, a tak je spousta lidí zanedbává. Ale to není zrovna nejrozumnější.
Ti šikovnější si zvládnou nohy udržovat pěkné a v pořádku sami. Kdo na to nemá chuť nebo nadání, zajde ke specialistům. A ti, kdo se na to vykašlou… Ach jo. Snad vás nepotkají následky, kvůli kterým budete každou vteřinu každého dne myslet jen na jediné – jak strašně nepohodlně vám je.
Pokud jste nikdy nezažili zarostlý palec nebo třeba plíseň, nebudete asi chápat, o čem je řeč. Zatím.
Nohou si musíme vážit. Jsou nám oporou při každém našem kroku, a to nejen doslova. Spoléháme na ně, a přitom jim často nevěnujeme ani za mák pozornosti. Kdy jste si naposledy namazali unavené nárty? Zapilovali ostrý výběžek? Opečovali prasklinku nebo tvrdou kůži? Pokud to děláte pravidelně, třikrát sláva. Pokud někdy, tak aspoň tak. A pokud nikdy… Zbývá jen říct: hodně štěstí.
Proč pečovat o nohy
Nevhodná obuv, nesprávná péče o kůži a nehty a zanedbávání, to nám projde jen nějakou dobu. Časem se můžou objevit moc ošklivé věci. Od zánětu přes bolestivou patu až po vybočené klouby. Jasně, ne vždycky za to může zanedbaná péče, ale to je na jiný článek. Pokud se máme bavit o pedikúře, opět není důležité jít do extrému. Ale nějaký ten základ by tam být prostě měl.