
4 expertní tipy jak účinně bojovat se stresem z životních nákladů a nezaplatit u toho ani korunu
Stresují vás peníze, rostoucí ceny potravin, energií, nájmů, nejistá situace světových trhů a další podobné věci? Nás taky, takže jsme našli ty nejlepší způsoby jak takový stres zvládnout a bojovat s ním. Kromě toho, že stres jako takový je zkrátka a jednoduše nepříjemný, může být také nebezpečný.
Neměli byste se proto před stresem z financí snažit utéct, ale raději s velkou mírou sebelásky uznat, že je přítomen, a začít s ním něco dělat. Stres se totiž podepisuje na duševním zdraví, a to může vést v konečných důsledcích k ještě horší finanční situaci, jak říká Naomi Barrow z nadace Blurt: „Špatné duševní zdraví může ovlivnit všechny oblasti našeho života. Může mít vliv na náš příjem, na to, kolik peněz jsme schopni vydělat (pokud jsme vůbec schopni pracovat), na to, jakou práci můžeme vykonávat, a na to, zda jsme schopni pracovat přes čas.“
1. Hýbejte se
Stres z životních nákladů a finanční situace má sice specifický důvod, ale v konečném důsledku je to pořád stres. A proti tomu skvěle funguje pohyb a sport. Stimuluje totiž produkci endorfinů – „hormonů štěstí“, které přímo likvidují pocit stresu. Stres je totiž otázkou chemie v mozku, takže proti té špatné chemii nejlépe funguje vybalancování tou dobrou chemií.
Nejlepší na produkci endorfinů je jakákoli aerobní aktivita, tedy činnosti, u kterých se zadýcháte. Patří sem například běh nebo jízda na kole, skvěle bude ale fungovat i procházka. U všech těchto aktivit se navíc účinek násobí tím, že jste venku a v ideálním případě v přírodě. Jít na procházku je navíc úplně zadarmo.
Pokud ovšem nemáte sílu vytáhnout paty z domu, což se může stát, existuje asi milion cvičení, která můžete dělat doma. Třeba tak jednoduchých, jako je deset dřepů. Ty koneckonců můžete udělat klidně hned. Nebo koukněte na internet na video tutoriály. Pro vybalancování mysli můžeme doporučit jógu, která není vůbec tak trapná, jak si někteří mohou myslet. Naopak je to skvělý čas pro sebe a její cviky uklidňují mozek. A do fitka kvůli ní nemusíte, vystačíte si s YouTube a kouskem místa na koberci v obyváku.
2. Uchopte své finance
Sice se říká, že nevědomost je sladká, ale pokud jde o stres z peněz, opravdu do takto nefunguje. Otevírat obálky, číst e-maily s fakturami nebo platit poplatky vás možná nesmírně stresuje, ale je nutné, abyste před tím neutíkali. Složenky je potřeba zaplatit, odkládáním nezmizí, jen vás budou celou dobu stresovat. Neznalost vaší přesné finanční situace vám navíc znemožňuje se svými penězi nakládat efektivně.
Měli byste proto mít realistickou představu o svých příjmech a výdajích. Tu získáte tím, že si udělát rozpočet. Prostě si sepište, kolik vás stojí bydlení, energie, jídlo, mobil atp., a porovnejte to se svým platem. Získáte tím informaci o tom, kolik vám zbývá peněz a jak moc se musíte případně uskromnit. A možná zjistíte, že to není vůbec tak strašné, jak jste si mysleli. Mít přehled o svých financích je také základ toho, abyste mohli žádat o různé formy podpory.
3. Nepřepracovávejte se
Pokud na tom nejste finančně dobře, můžete mít tendenci nabrat si co nejvíc práce, abyste svou situaci utáhli. Dává to smysl, ale pokud to přeženete, vše tím jen zhoršíte. Když se totiž přepracujete, nakonec na tu práci mít energii vůbec nebudete. Což může vyústit až ve vyhoření. „Vzhledem k rostoucím životním nákladům může být lákavé pracovat co nejvíc, abyste měli dost. Nedostatek spánku, necvičení, nečerpání dovolené a nedostatek volna však ovlivňují naši schopnost zvládat každodenní problémy, což stres jenom prohlubuje a zhoršuje schopnost fungovat v době krize,“ vysvětluje finanční koučka Nikki Ramskill.
Je proto nesmírně důležité, abyste dostatečně odpočívali a měli čas i sami na sebe. Byť to zní jako opak toho, co máte tendenci udělat. Odpočatí a potěšení nějakou vám příjemnou činností budete schopní mnohem lépe pracovat, nehledě na to, že vám bude i lépe na duši.
Zdroj: Giphy4. Dostatečně spěte
Únava je zabijákem jakéhokoliv výkonu. Pochopitelně tedy i toho pracovního. Spánek je navíc zásadní i pro zdravou psychiku, kdo málo spí má tedy problém zvládat i stres. Bohužel stres zároveň u mnohých kvalitu spánku zhoršuje a starosti, kterých máme plnou hlavu, nám doslova nedávají spát.
Pokud máte problém usínat anebo je váš spánek nekvalitní, je několik věcí, které můžete zkusit. V prvé řadě si nastavte spací režim a uléhejte a vstávejte pravidelně ve stejnou dobu. Pomůžete tak tělu najet si na rytmus, ve kterém může fungovat. Také se vyhněte odpoledním šlofíkům, protože pak nebudete spát v noci. A dejte pryč mobil. Koukání do něj před usnutím totiž proces usínání ztěžuje. Stejně jako když na něm ráno típnete budík a další hodinu strávíte na sociálních sítích – to vám naopak vůbec nepřidá na pocitu produktivity. Raději si dopřejte pomalé ráno se snídaní nebo nějakým sportem.
Tip na závěr
Nezapomeňte, že nemusíte být na všechno sami. Jednak je naprosto v pořádku obrátit se se svou finanční situací nebo duševní nepohodou na odborníky, jednak je třeba se socializovat. Stýkejte se s kamarády, s rodinou, sdílejte své pocity se svým partnerem nebo partnerkou. Užívejte si kontakt si lidmi, a to klidně i ten intimní. Finance jsou sice důležitou, ale stále jen jednou částí života. Je legitimní, když vám působí úzkost, ale je na vás, pokud se zaměříte jen na to a nedovolíte ostatním částem života, aby byly příjemné a stres vyvážily.