4 expertní tipy jak účinně bojovat se stresem z životních nákladů a nezaplatit u toho ani korunu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

4 expertní tipy jak účinně bojovat se stresem z životních nákladů a nezaplatit u toho ani korunu

Rostoucí životní náklady a finanční nejistota jsou pro mnohé lidi zdrojem stresu, kterého se zdánlivě nedá zbavit. Neustále napětí pak vysává radost ze života a všechno se zdá marné a zbytečné. S neklidem způsobeným penězi lze ale bojovat. Máme pro vás 4 tipy co dělat, které vás nevyjdou ani na korunu navíc.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
15. 5. 2023

Stresují vás peníze, rostoucí ceny potravin, energií, nájmů, nejistá situace světových trhů a další podobné věci? Nás taky, takže jsme našli ty nejlepší způsoby jak takový stres zvládnout a bojovat s ním. Kromě toho, že stres jako takový je zkrátka a jednoduše nepříjemný, může být také nebezpečný.

Neměli byste se proto před stresem z financí snažit utéct, ale raději s velkou mírou sebelásky uznat, že je přítomen, a začít s ním něco dělat. Stres se totiž podepisuje na duševním zdraví, a to může vést v konečných důsledcích k ještě horší finanční situaci, jak říká Naomi Barrow z nadace Blurt: „Špatné duševní zdraví může ovlivnit všechny oblasti našeho života. Může mít vliv na náš příjem, na to, kolik peněz jsme schopni vydělat (pokud jsme vůbec schopni pracovat), na to, jakou práci můžeme vykonávat, a na to, zda jsme schopni pracovat přes čas.“ 

1. Hýbejte se

Stres z životních nákladů a finanční situace má sice specifický důvod, ale v konečném důsledku je to pořád stres. A proti tomu skvěle funguje pohyb a sport. Stimuluje totiž produkci endorfinů – „hormonů štěstí“, které přímo likvidují pocit stresu. Stres je totiž otázkou chemie v mozku, takže proti té špatné chemii nejlépe funguje vybalancování tou dobrou chemií.

Nejlepší na produkci endorfinů je jakákoli aerobní aktivita, tedy činnosti, u kterých se zadýcháte. Patří sem například běh nebo jízda na kole, skvěle bude ale fungovat i procházka. U všech těchto aktivit se navíc účinek násobí tím, že jste venku a v ideálním případě v přírodě. Jít na procházku je navíc úplně zadarmo.

Pokud ovšem nemáte sílu vytáhnout paty z domu, což se může stát, existuje asi milion cvičení, která můžete dělat doma. Třeba tak jednoduchých, jako je deset dřepů. Ty koneckonců můžete udělat klidně hned. Nebo koukněte na internet na video tutoriály. Pro vybalancování mysli můžeme doporučit jógu, která není vůbec tak trapná, jak si někteří mohou myslet. Naopak je to skvělý čas pro sebe a její cviky uklidňují mozek. A do fitka kvůli ní nemusíte, vystačíte si s YouTube a kouskem místa na koberci v obyváku.

2. Uchopte své finance

Sice se říká, že nevědomost je sladká, ale pokud jde o stres z peněz, opravdu do takto nefunguje. Otevírat obálky, číst e-maily s fakturami nebo platit poplatky vás možná nesmírně stresuje, ale je nutné, abyste před tím neutíkali. Složenky je potřeba zaplatit, odkládáním nezmizí, jen vás budou celou dobu stresovat. Neznalost vaší přesné finanční situace vám navíc znemožňuje se svými penězi nakládat efektivně.

<Path> Zvykli jsme si žít na dluh, říká odborník na finance a radí, jak se připravit na kriziZdroj: Jan Peša (Partners), Foto: iStock

Měli byste proto mít realistickou představu o svých příjmech a výdajích. Tu získáte tím, že si udělát rozpočet. Prostě si sepište, kolik vás stojí bydlení, energie, jídlo, mobil atp., a porovnejte to se svým platem. Získáte tím informaci o tom, kolik vám zbývá peněz a jak moc se musíte případně uskromnit. A možná zjistíte, že to není vůbec tak strašné, jak jste si mysleli. Mít přehled o svých financích je také základ toho, abyste mohli žádat o různé formy podpory.

3. Nepřepracovávejte se

Pokud na tom nejste finančně dobře, můžete mít tendenci nabrat si co nejvíc práce, abyste svou situaci utáhli. Dává to smysl, ale pokud to přeženete, vše tím jen zhoršíte. Když se totiž přepracujete, nakonec na tu práci mít energii vůbec nebudete. Což může vyústit až ve vyhoření. „Vzhledem k rostoucím životním nákladům může být lákavé pracovat co nejvíc, abyste měli dost. Nedostatek spánku, necvičení, nečerpání dovolené a nedostatek volna však ovlivňují naši schopnost zvládat každodenní problémy, což stres jenom prohlubuje a zhoršuje schopnost fungovat v době krize,“ vysvětluje finanční koučka Nikki Ramskill.

Je proto nesmírně důležité, abyste dostatečně odpočívali a měli čas i sami na sebe. Byť to zní jako opak toho, co máte tendenci udělat. Odpočatí a potěšení nějakou vám příjemnou činností budete schopní mnohem lépe pracovat, nehledě na to, že vám bude i lépe na duši.

Zdroj: Giphy

4. Dostatečně spěte

Únava je zabijákem jakéhokoliv výkonu. Pochopitelně tedy i toho pracovního. Spánek je navíc zásadní i pro zdravou psychiku, kdo málo spí má tedy problém zvládat i stres. Bohužel stres zároveň u mnohých kvalitu spánku zhoršuje a starosti, kterých máme plnou hlavu, nám doslova nedávají spát.

Tipy redakce

Pokud máte problém usínat anebo je váš spánek nekvalitní, je několik věcí, které můžete zkusit. V prvé řadě si nastavte spací režim a uléhejte a vstávejte pravidelně ve stejnou dobu. Pomůžete tak tělu najet si na rytmus, ve kterém může fungovat. Také se vyhněte odpoledním šlofíkům, protože pak nebudete spát v noci. A dejte pryč mobil. Koukání do něj před usnutím totiž proces usínání ztěžuje. Stejně jako když na něm ráno típnete budík a další hodinu strávíte na sociálních sítích – to vám naopak vůbec nepřidá na pocitu produktivity. Raději si dopřejte pomalé ráno se snídaní nebo nějakým sportem.

Tip na závěr

Nezapomeňte, že nemusíte být na všechno sami. Jednak je naprosto v pořádku obrátit se se svou finanční situací nebo duševní nepohodou na odborníky, jednak je třeba se socializovat. Stýkejte se s kamarády, s rodinou, sdílejte své pocity se svým partnerem nebo partnerkou. Užívejte si kontakt si lidmi, a to klidně i ten intimní. Finance jsou sice důležitou, ale stále jen jednou částí života. Je legitimní, když vám působí úzkost, ale je na vás, pokud se zaměříte jen na to a nedovolíte ostatním částem života, aby byly příjemné a stres vyvážily.

Zdroj: mentalhealthatwork.org.uk, mayoclinic.org, mentalhealth.uk.org, independant.co.uk

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop