Hormon lásky, pánové a nekonečná potřeba ukojení: Vědci se podívali na zoubek mužům, kteří na „to“ nemohou přestat myslet
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Hormon lásky, pánové a nekonečná potřeba ukojení: Vědci se podívali na zoubek mužům, kteří na „to“ nemohou přestat myslet

Sex je super, pokud ho máte ve zdravém množství. Existují ale lidé, kteří trpí poruchou erotické touhy zvanou hypersexualita. Švédská studie nyní odhalila, že abnormální potřeba ukojení nejspíš souvisí s hladinou „hormonu lásky“ oxytocinu.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 5. 2023

Říká se, že muži myslí jenom na jedno. A nemyslí se tím pivo. Erotické myšlenky a touhy máme všichni, u některých lidí ale množství touhy po sexu přesáhne únosnou hranici a z potřeby ukojení se stane život omezující obsese. Vědecký tým ze švédské univerzity v Umeå nyní odhalil, že hypersexualita patrně souvisí s abnormálním množstvím oxytocinu.

Hypersexualita není normální chtíč, ale porucha. Popisuje stav, kdy jste sexuálními fantaziemi a potřebou vyhledávat ukojení tak posedlí, že se to negativně podepisuje na vašem životě. Ačkoliv jde v podstatě o lékařskou diagnózu, je tento stav stále nepříliš prozkoumán. Pro lidi, kteří jím trpí, to tak znamená, že je také málo poznatků o tom, jak je možné hypersexualitu zvládat.

„Svět postrádá poznatky o patopsychologických základech hypersexuální poruchy,“ uvedl vedoucí výzkumu doktor Andreas Chatzittofis, MD, PhD. „Toto je první studie, která naznačuje, že roli hraje oxytocin.“

Hormon lásky a orgasmu

Oxytocinu se přezdívá „hormon lásky“. V lidském těle se vyskytuje naprosto přirozeně a má „na svědomí“ pocity lásky a všechny ty příjemné hřejivé pocity, když se s někým mazlíme. Tělo produkuje oxytocin, když jsme sexuálně vzrušení naším partnerem nebo když se zamilováváme. U mužů i žen navozuje ochranitelské a pečovatelské chování.

Tento hormon, který patří mezi čtveřici „hormonů štěstí“, je produkován v hypotalamu a uvolňuje se mimo jiné také při příjemném fyzickém kontaktu s jiným člověkem, jako je nejen milování, ale třeba také tulení, masáž nebo i obyčejné pořádné obejmutí.

Významné uplatnění má oxytocin při porodu a během mateřství. Vede ke kontrakcím dělohy, což pomáhá porodu, a je úzce spojen s kojením, při kterém se nárazově uvolňuje. Oxytocin ovšem zaplavuje tělo také při orgasmu a u mužů je například zodpovědný za ejakulaci, protože způsobuje stahy vývodných semenných cest.

Zdroj: Giphy

Přemíra oxytocinu u mužů s poruchou

Zmíněná švédská studie nyní zjistila, že muži trpící hypersexualitou mají hladinu oxytocinu více než dvojnásobnou. Vědci sledovali 64 mužů s klinicky diagnostikovaným typem této sexuální poruchy. Zjistili také to, že když muži podstoupili sedmidenní behaviorální terapii, která jim se zvládáním abnormální chuti po ukojí pomáhala, hladina oxytocinu u nich klesla téměř na normální, jen mírně zvýšenou oproti hladině u kontrolní skupiny mužů.

Proč přesně byla u mužů hladina „hormonu lásky“ zvýšená, vědci ovšem nevědí. Věří ale, že právě změření oxytocinu může být jedním z diagnostických nástrojů pro klinické potvrzení hypersexuality.

<Path> CUCKOLDING: co muže láká na sledování jejich protějšků při sexu s jinými?Zdroj:

Zcela bez vysvětlení nás ale studie nenechává. Vědci totiž spekulují, že s oxytocinem je to možná naopak – místo, aby hypersexualitu způsoboval, je jejím důsledkem. Podle odborníků může být intenzivní sexuální chování snahou si hladinu oxytocinu zvýšit a bojovat tak proti pocitům stresu. Potvrdit by to ale musely další výzkumy. „Souhrnně tato zjištění motivují k dalšímu výzkumu s cílem objasnit explicitní roli oxytocinu v patofyziologii hypersexuálních poruch. Důležité je, že před vyvozením kauzality je třeba provést další studie s vyloučením potenciálních matoucích faktorů z nedávné sexuální aktivity.“

Tipy redakce

Také není možné jednoznačně říct, jestli lze hledat souvislost mezi hypersexualitou a homosexualitou. Ačkoliv je totiž prokázané, že gayové zažívají vyšší míru depresivních stavů než zbytek populace, a proto by mohli mít větší tendenci si negativní emoce kompenzovat sexem, studie se na sexuální orientaci neptala, a tak k tématu neposkytla žádná relevantní data.

Zdroj: healio.com, health.harvard.edu, wikiskripta.eu, queerty.com, academic.oup.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop