Nejlepší čas kdy zatočit s odkládáním je teď. Způsobů je celá řada a některé se vám dokonce budou líbit. Hlavní je laskavost k sobě samému
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Nejlepší čas kdy zatočit s odkládáním je teď. Způsobů je celá řada a některé se vám dokonce budou líbit. Hlavní je laskavost k sobě samému

Termín se blíží, blíží, ještě víc se blíží… ZAHÁJIT PANICKÝ MÓD! S vypětím všech sil to na posledních chvíli nakonec stihnete a vzápětí se nesnášíte za odkládání a říkáte si, že příště už určitě začnete včas? A příště je úplně stejné? S chorobným odkládáním čili prokrastinací máme zkušenosti skoro všichni. Pokud s ní bojujete, přijde vám vhod těchto pár tipů jak s ní zatočit. Na nic nečekejte, nejlepší je začít hned.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
3. 5. 2023

Prokrastinace je past, do které se chytne hodně lidí. Kolotoč odkládání, brutálního výkonu na poslední chvíli, vyřízenosti a nechuti se do čehokoliv pouštět a následné opakování stejného scénáře znovu a znovu. A to vůbec nejhorší: jasné uvědomování si, že je to špatně, že to nefunguje, výčitky a pocit viny.

Co přesně je prokrastinace? Specifický typ odkládání povinností, kdy místo té velké, o které víte, že je důležitá, uděláte raději milion jiných menších. Na rozdíl od lenosti vlastně pořád něco produktivního děláte, jen ne to, co byste měli dělat nejvíc. I proto je někdy těžké se přistihnout, že odkládáte. Možná vás ale uklidní, že v tom nejste sami – s nezdravým odkládáním má v nějaké formě zkušenost až 90 % lidí.

Strach je nejhorší kuchař

Odkládání důležitých úkolů na poslední chvíli (a někdy až za ni) je chyba, o které víme, tak proč je tak těžké ji napravit? Důvodů je několik. Jedním z těch častých je strach. Z čeho? Že to nedokážeme. Nemusí přitom jít o vědomou hrůzu z daného úkolu, ale přítomné podvědomé obavy, že se nám daná věc nepodaří, nebo že bude nepříjemná, znamenají, že se nám do ní nechce. V případě perfekcionistů je to pak ještě zhoršeno tím, že „potřebují“ aby byl výsledek dokonalý, a tak se vyhýbají úkolům, protože je lepší je neudělat než „selhat“ tím, že nebudou splněny dokonale.

Strach je dobrý sluha, ale zlý pán. Evoluce nám dala pocit strachu, aby nás chránil před nebezpečím. Jenže někdy nám žádné reálné nebezpečí nehrozí, případně ho můžeme sami odstranit. V případě odkládání se můžeme bát třeba toho, že úkol bude stresující – jenže stres může být dán tím, že všechny úkoly děláme na poslední chvíli. Co pomůže? Třeba vědomí, že i když se úkolu bojíme, neznamená to, že bude náročnější než jiné.

Opakování matka blbosti

Dalším z důvodů pro opakování chyby jménem odkládání je fakt, že náš mozek je naučený pracovat podle vzorců. Okolní svět nás bombarduje neuvěřitelným množstvím informací, a aby se z toho mozek nezbláznil, filtruje je a jedná podle předem naučených šablon.

Mozek má navíc tendenci fixovat si to, co se opakuje. Takže pokud opakujete nějaké chování, naučí se, že to je ta správná cesta. Je paradoxně jedno, že vy to rozumem vnímáte jako chyby, protože ono to nakonec fungovalo. Úkol jste nakonec přece splnili, nebo ne? Mozek, zrádce, se naučí, že odkládání funguje, a bude tuto strategii příště aplikovat znovu. Respektive bude se o to automaticky snažit, můžete to ale změnit. Funguje to totiž i naopak – opakováním chování, které si chcete osvojit jako nové, postupně mozek zase naučíte, že tohle je ten funkční model. Tady je několik věcí, které vám nastartování toho příjemného neodkládacího života usnadní. A mimochodem, nejlepší je začít hned. Protože když to budete odkládat, budete na to myslet, a bude vás to zase stresovat.

<Path> Slavnou prokrastinaci válcuje nový nešvar. Pokud u obchodu parkujete na prvním (nejvzdálenějším) volném místě, trápí i vásZdroj:

Zaměřujte se na úspěchy

Hlavní při zvládání prokrastinace je laskavost k sobě samému. Protože když jsme v psychické nepohodě, má mozek tendenci sklouznout zpět k zajetým vzorcům, které má vyzkoušené jako bezpečné – které ovšem znamenají také odkládání. Proto je důležité sám sebe nestresovat výčitkami, že zase něco děláte špatně. Místo toho se pochvalte, že jste si toho všimli a máte tak možnost to změnit.

Tipy redakce

A chvalte se také za své úspěchy. Připomínejte si je a lebeďte si v nich. Je totiž prokázané, že lidé, kterým byli připomínána jejich selhání, měli tendenci opakovat své chyby. Princip je stejný jako výše: připomínky selhání = neradost = stres = potřeba uklidnění = zpět do zajetých kolejí. Naopak u těch, kdo byli upomínání na své úspěchy, byla větší pravděpodobnost, že je zopakují.

Dovolte si chyby

Chybovat je lidské. Všichni děláme chyby. Jasně, je něco jiného odpouštět je ostatním a odpouštět je sobě, ale bez toho to zkrátka nepůjde. Když si totiž dovolíte chybovat, zbavíte se stresu z toho, že danou věc nezvládnete udělat (dokonale). Sami byste pár chyb druhým odpustili, můžete je tedy odpustit i sobě. Navíc určitě nejsou tak velké, jak si myslíte. Opět – zaměřte se na úspěch, nikoliv na nedostatky.

Zdroj: Giphy

Řekněte si o pomoc

Víte, že je úplně v pořádku nebojovat s úkoly sám, ale říct si o pomoc? Nemusíte se za to stydět a nemusíte se tomu vyhýbat. Když na věc, kterou odkládáte, nebudete sami, bude se vám do ní pouštět mnohem snadněji. Navíc to, že si řeknete o pomoc, je už samo o sobě krokem ke splněnému úkolu. Obrátit se můžete na kolegy, kamarády ale klidně i na šéfa (ten naopak možná ocení, že máte proaktivní přístup, uvědomujete si své nedostatky a chcete najít nejlepší řešení díky spolupráci s někým, kdo má více zkušeností). Nebo si najděte postup jak daný úkol splnit snadno a rychle na internetu. Nemusíte dělat všechno sami, využívat existující zdroje není známkou neschopnosti, ale laskavosti ke svému času a potřebám.

Odměňujte se

Podařilo se vám udělat úkol včas? To si zaslouží odměnu! A to myslíme smrtelně vážně. Odměny jsou totiž nejen příjemné, ale pomáhají učit mozek, že toto je ta správná cesta. Je jedno, jestli si dáte čokoládu, pustíte film nebo kouknete na pár hot influencerů na Instagramu. Hlavní je, abyste se za správné chování odměnili a radovali se z toho, že se vám to povedlo. 

Zdroj: mindtools.com, betterup.com, sciencealert.com, sciencedirect.com, theconversation.com, nebbia.fitness

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop