Každé tělo stárne, otázkou je jak. Zkuste si pár snadných testů mobility a zjistěte, jaká je vaše kondice a zda stárnete zdravě
Zdroj: AdobeStock

Každé tělo stárne, otázkou je jak. Zkuste si pár snadných testů mobility a zjistěte, jaká je vaše kondice a zda stárnete zdravě

Ačkoliv tvrzení, že smrt nás čeká jednou všechny, je takto na úvod docela morbidní, to, jak naše cesta k nevyhnutelnému konci bude konkrétně probíhat, je jen na nás. Stárnout zdravě a s grácií totiž může s troškou snahy každý. Jak poznat, že jste na správné cestě? Vyzkoušejte některý z testů mobility…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
5. 5. 2023

Stárnutí vstříc?

Stárnutí je proces, který se sice lidé snaží v podstatě od nepaměti zvrátit, minimálně prozatím jsou ale karty jasně rozdány. Časem se zhorší nespočet našich tělesných funkcí a ztratíme také dřívější hybnost. Ne náhodou tedy senioři častěji trpí zraněními způsobenými pádem (a jak závažná a nezřídka fatální je zlomenina krčku, snad není nutné zdůrazňovat), ztrácejí ostražitost a častěji jim také padají věci z rukou. Nejsou to veselé vyhlídky…

Na druhou stranu je však třeba říci, že změny v těle související s věkem jsou sice nevyhnutelné, ale je jen a jen na nás, kdy a v jaké přesně podobě se projeví. Jednoduše řečeno, vždy je lepší být připraven než překvapen. A jak se tedy připravit? Ideálně provést preventivní zhodnocení toho, jak na tom vlastně pohybově jste, tedy tzv. test mobility. Není nutné obávat se žádného náročného cvičení, podstata testů tkví v získání základní představy o tom, kam dosáhnete, jak jste ohební, jakou máte stabilitu a třeba i výdrž. Dle svých výsledků pak snadněji můžete určit oblasti, v nichž jste silní, a naopak oblasti, na kterých by bylo vhodné zapracovat.  

Snadný test rovnováhy

Udržení rovnováhy či jednoduše „balanc“ je schopnost, která s narůstajícími léty slábne. Není tedy divu, že např. podle dat z USA každý třetí Američan starší 65 let trpí náhodnými pády. A jak již bylo řečeno, následky mohou být i život ohrožující. Proto je tedy namístě zjistit, jaké je vaše riziko pádu. Jak na to? Postavte se rovně a překřižte ruce na hrudi. Zvedněte nohu (pravou, či levou – v tomto případě je to jedno) a s pokrčeným kolenem před sebou se pokuste vydržet stát, jak nejdéle vám to tělo umožní, a to aniž byste se zvednutou nohou dotknuli země nebo museli hýbat rukama (užití opory je samozřejmě v tomto případě nežádoucí).

Abyste zjistili, jak na tom jste, stopujte si, jak dlouho v popsaném postoji dokážete bez obtíží setrvat. Podle údajů Health Foundation for Western and Central New York by pak lidé ve věku okolo šedesátky měli v daném postoji bez obtíží vydržet 27 vteřin, lidé okolo sedmdesátky 17,2 vteřiny a lidé okolo osmdesátky 8,5 vteřiny. A pokud je vám méně než šedesát a půlminutu v daném postoji nevydržíte (protože balanc lidé začínají postupně ztrácet již cca od 20 let), nyní víte, že s rovnováhou na tom rozhodně nejste nejlépe… Takže pro vás – stejně jako pro ty ze jmenovaných věkových skupin, kteří se do nastavených limitů nevešli – platí jediné: nadešel čas ke změně a zlepšení. Trénovat je možné třeba tak, že si na jednu nohu stoupnete při čištění zubů.

<Path> První elektrický vůz automobilky Jaguar nezklamal. I-Pace je opravdu tvrdou konkurencí pro všechny elektromobilyZdroj: Jaguar, Foto: Zuzana Zavadilová

Test síly spodní části těla

I to, zda se dokážete ze země zvednout bez pomoci rukou, o vaší kondici vypoví mnohé. Když vztyk bez obtíží zvládnete, znamená to, že síla spodní části vašeho těla je naprosto v pořádku. „Test“ je pak v tomto případě docela snadný: posaďte se na zem a pokuste se vstát bez jakékoliv opory a samozřejmě i bez použití rukou. Pokud s tím máte problém, i v tomto případě můžete vše změnit k lepšímu. A to ani nemusíte být žádnými fanoušky posilovny.

Vzhledem k tomu, že schopnost zvednout se bez opory ze země souvisí se sílou spodní části těla, rovnováhou a koordinací, přínosem bude i to, když alespoň dvakrát v týdnu vyrazíte na delší svižnou procházku. Díky tomu zvýšíte svalovou sílu kotníků, kolen a kyčlí. A pak se vám bude ze země vstávat jedna radost…

Tipy redakce

Funkční test dosahu

Tento test je hodnoticím nástrojem, díky němuž je možné zjistit dynamickou rovnováhu. Princip je docela snadný: postavte se vedle stěny (ale nedotýkejte se jí) s nohama rozkročenýma na šířku ramen a s rukama podél těla. Zvedněte jednu paži do výšky ramen, rovnoběžně s podlahou, a lehce zatněte v pěst. Požádejte někoho, aby na stěnu označil místo, kam vaše pěst dosahuje. Aniž byste udělali krok nebo ztratili rovnováhu, natáhněte se dopředu – co nejdále vám to tělo umožní. V tuto chvíli opět přichází na řadu pomocník, který by měl zaznamenat, kam jste nataženou rukou dosáhli (tedy kde se vaše pěst nachází po natažení). Následně změřte vzdálenost mezi bodem výchozím a tím nejvzdálenějším. O čem pak naměřená vzdálenost vypoví?

Hodnota určuje riziko možného pádu, pokud je tedy 25 a více cm, riziko pádu je malé. V rozmezí 15-25 cm je riziko dvakrát vyšší než normálně a pod 15 cm pak riziko roste na čtyřnásobek normálu.

Test síly úchopu

Možná máte problém otevřít sklenici okurek nebo vám sem tam z ruky něco vypadne. Nic to nemusí znamenat, ale také se může jednat o signál vašeho těla, že „něco není v pořádku“. Vůbec přitom nezáleží na vašem věku, díky tomuto testu zjistíte nejen to, zda vaše svalová síla slábne, ale i to, jestli třeba nechybí úplně. To se přitom může týkat kohokoliv v jakémkoliv věku – lékaři se tedy shodují, že test je užitečný pro každého. Užívají jej dokonce i fyzioterapeuti, kteří sledují průběh rekonvalescence po zranění. A dle některých by konkrétně tento test měl být běžným v každodenní lékařské praxi (může totiž indikovat např. osteoporózu, a dokonce upozornit na zvýšené riziko infarktu). „Síla úchopu je levný a snadno proveditelný test, který může pomoci i s včasnou diagnózou zdravotních problémů a dalších základních zdravotních stavů,“ shrnuje tedy Nadia Steiber, odbornice na kondici.

Jak na věc? V tomto případě budete potřebovat tzv. dynamometr, který lze ale koupit i na internetu za pár korun (příp. bývá k dispozici v některých fitness a wellness centrech). Jedná se o zařízení na měření síly stisku rukou – stisk přístroj změří a poskytne číselnou hodnotu (v kilogramech), která určí jeho sílu. V případě užití dynamometru postupujte v souladu s návodem, vhodné je provést tři měření pro každou ruku (na střídačku), výsledné hodnoty si zaznamenat a nakonec zprůměrovat. Průměrnou normou je pak stisk o síle 22-25 kg v případě žen a 35-42 kg v případě mužů. A pokud by se vám přece jen nechtělo pořizovat dynamometr, prý lze využít např. klasickou osobní váhu a tu se pokusit rukou vždy co nejvíce „stlačit“. Výsledek ale samozřejmě nebude tak přesný, jako kdybyste užili zmiňovaný přístroj.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, today.com, tluciastar.com, insidehook.com, physio-pedia.com, opendsports.com, livehealthily.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop