Přejete si dokonalý vztah? Podle vědců existuje 5 věcí, které zlepší partnerský život za všech okolností. Překvapí vás, jak jsou samozřejmé
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Přejete si dokonalý vztah? Podle vědců existuje 5 věcí, které zlepší partnerský život za všech okolností. Překvapí vás, jak jsou samozřejmé

Dokonalý partnerský vztah není samozřejmost, ale „tvrdá práce“ – a teď to není dvojsmysl. Partnerské štěstí vám samo nespadne do klína, pokud chcete, abyste se svou „lepší polovičkou“ žili šťastně až do smrti, musíte na tom pracovat. Podle odborníků lze ale návod na nejlepší vztah shrnout do pěti základních strategií.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
2. 5. 2023

Vědeci odhalili, jaké jsou nejlepší strategie, jak vést a zlepšovat partnerské vztahy. A světe div se, není to vůbec o vzhledu. Začít makat ve fitku vám možná pomůže, ale z úplně jiného důvodu, než byste si mysleli. Stejně tak pro vás bude možná překvapivé, jak logické a smysluplné strategie vědci doporučují.

Doporučení vědců nejsou jen tak vycucaná z prstu, ale jsou výsledkem studie, kterou v roce 2022 vedl Menelaos Apostolu z Katedry sociálních věd Univerzity v Nikósii. Ta měla tři části a pracovala s daty, která poskytli její participanti. V první části oslovil vědecký tým 219 lidí a pomocí dotazníku s otevřenými otázkami (tj. odpovědi museli lidé sami formulovat) zjišťoval, jaké strategie by lidé uplatnili, kdyby chtěli zlepšit svůj partnerský vztah. Po protřídění a porovnání měli akademici v ruce 81 možných řešení potenciální partnerské krize.

Druhá část studie pak měla za cíl zjistit, nakolik by lidé tyto teoretické strategie skutečně uplatnili. Apostolu se svým týmem oslovil tentokrát 511 jednotlivců a nechal je těchto 81 strategii seřadit podle toho, jak moc je pravděpodobné, že by je sami použili pro zlepšení svého vztahu.

Nakonec bylo potřeba vyhodnotit, zda by strategie skutečně fungovaly. Akademický tým tak partnerské postupy nechal posoudit ještě třetí skupinou lidí. Měli si představit, že jsou v partnerském vztahu, a říct, nakolik by podle nich byly dané strategie účinné. Výsledek? Prakticky všichni se shodovali s tím, co navrhovala už první a druhá skupina.

Co dělat pro zlepšení vztahu

Po sesbírání a vyhodnocení všech výsledků rozdělili vědci doporučené partnerské chování do 14 kategorií. Zde je pět strategií, které všichni určili jako nejlepší:

  1. Snažte pochopit partnerovy/partnerčiny potřeby a tužby.
  2. Mluvte spolu o problémech a buďte otevřenější ve vyjadřování svých obav.
  3. Dávejte najevo větší zájem o svého partnera/partnerku a travte s nimi více času.
  4. Mějte více společných zážitků, a to včetně výletů nebo večerních rande.
  5. Budujte důvěru a buďte upřímnější a více si svého partnera/partnerky važte.

Jste překvapení obecností těchto rad a říkáte si, že byste je vymysleli také? Možná to je přesně jejich podstata. Tyto strategie opravdu nejsou nic nového pod sluncem – komunikace, společně trávený čas, upřímnost a otevřenost jsou základem funkčních vztahů. Něco vám vadí? Řekněte to. Žijete s někým? Tak s ním opravdu žijte a neredukujte svůj vztah na „dobré ráno“ a „jsem doma“. Pocit, že jsou vám tyto přístupy jasné, je vlastně super. Nemůžete na ně totiž zapomenout.

<Path> „Své tělo jsem neměl rád. Až když jsem se zamiloval, zhubnul jsem šedesát kilo,“ říká slavíkem oceněný raper RaegoZdroj: Raego, Instagramový profil raegoreal

Komunikace v době internetové

„Když spolu dva lidé komunikují, je zhruba polovina sdělení, která si předávají, neverbální,“ říká klinická psycholožka Abigail Hardin. „Proto je opravdu důležité udělat krok zpět a přemýšlet o perspektivě partnera, zejména když se pohybujete v textových zprávách a e-mailech.“

Hardin poukazuje na fakt, že v dnešní době se velká část našich životů odehrává na sociálních sítích, což ovlivňuje úroveň našeho soukromí a může vztahy komplikovat. Hodně partnerské komunikace probíhá díky chatovacím aplikacím v textové rovině. Zde ale chybí tón hlasu nebo mimika, takže je například těžké říct, jestli partner nějakou poznámku myslel jako žertovné popíchnutí, nebo skutečně tak uštěpačně, jak to (pro vás) vyznělo.

Prošení o pozornost a zdravé hádky

Jedna z věcí, které v online partnerské komunikaci Hardin doporučuje, je „prošení o pozornost“. „Prošení o pozornost může být i maličkost, něco jednoduchého, jako když se zajímáte, jaký měl ten druhý den, když mu pošlete vtipné video nebo nějaký gif.“ Kýženou reakcí je pak pozitivní odpověď vyjadřující podporu. Pokud vám tak partner nebo partnerka posílá sem tam různé drobnosti, ptá se i na zdánlivě nepodstatné věci nebo vás „otravuje“ vtipnými videi, může za tím být prostá potřeba kontaktu a pozornosti. V takovém případě není dobré zprávy ignorovat. Raději na ně zareagujte třeba srdíčkem, smajlíkem nebo drobnou větou. Pokud si ale s takovou situací nevíte rady, nebojte se svému protějšku vysvětlit, že třeba nechápete, co takovými zprávami sleduje, nebo že nevíte, jak na ně máte reagovat.

Zdroj: Giphy

Umět se otevřít a přiznat vlastní nejistotu je ukázkou zdravé komunikace. A do té patří i hádky. „Hádky jsou potřebné a zdravé, musí ale mít nějaký řád,“ vysvětluje důležitost rozepří psychoterapeutka Jana Tamchynová. V tom se shoduje s Herbin. Podle ní musí partneři při hádce mluvit s respektem a důstojností a aktivně naslouchat jeden druhému. Hádka nevznikla jen tak sama od sebe, když jde ten druhý do konfliktu, znamená to, že je pro něj téma důležité. A protože je to váš partner, je důležitý i on pro vás, a proto byste ho měli vnímat. „Druhého neponižujeme, nevysmíváme se,“ radí Tamchynová. „Snažíme se pochopit, proč se hádá, o co mu jde. Pro nás to může být okrajový problém, ale protože partner jde do konfliktu, má pro něj ta věc cenu.“

Tipy redakce

Pochopitelně se může stát, a stává, že vyhrajou emoce a vy se se svým protějškem tzv. dořvete. Jakmile ale emoce opadnou, měli byste se k situaci znovu vrátit a popovídat si o ní. V klidu, pokud možno. Problém je, když se druhá strana rozhodne trucovat. Jedná se o přístup z pozice moci, kdy trucující nedává tomu druhému možnost hledat společně řešení. Paradoxně ale trestá i sám sebe, protože bez společného východiska se bude konflikt nejspíš v budoucnu opět opakovat.

Zdroj: iflscience.com, rush.edu, dvojka.rozhlas.cz, studie „I Want Our Relationship to Last: Strategies That People Employ in Order to Improve Their Intimate Relationships“

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop