10 tipů, jak se v on-line prostoru nechovat jako asociál a jak se sami můžeme vyhnout zlu
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

10 tipů, jak se v on-line prostoru nechovat jako asociál a jak se sami můžeme vyhnout zlu

Dá se chápat, že to některé z nás vábí, abychom na kontroverznější komentář na sociálních sítích nebo v diskusích pod články reagovali tak, že bychom se při vyřčení toho samotného před vlastní maminkou styděli až na půdu. Proč nás tak svrbí prsty nadávat si a hejtit se on-line? Jak se správně na internetu chovat a jak se vyvarovat toxických debat?
Albert Prokop Albert Prokop Autor
1. 5. 2023

1) Co neunese reál, neunese ani internet

O různých tématech je možné vést tvrdé diskuse skoro až na dřeň, na ostří nože, přesto vzájemně bez okopávání kotníků, zesměšňování a dalších argumentačních faulů. Než někomu napíšete něco hnusného, zkuste si to prohnat jednoduchým filtrem: řekli byste to takovému člověku i do očí při debatě u kafe nebo u piva? To si lidí víc vážíme: pracují všechny vjemy, vnímáme spí, že je to lidská bytost. Pokud víme, že bychom se tak ve skutečnosti nikdy nevyjádřili, ani na net to nepišme. Jde vlastně o zlaté pravidlo takzvané netikety. Je jasné, že by šlo jen o hrocení debaty, odbíhání od podstaty problému, o který se přete.

2) Poučujte s respektem

Pokud zjistíte, že se váš protějšek v něčem mýlí, můžete buď nasadit silácká ramena a vysmát se mu, nebo mu napsat s respektem: „Sorry, ale zrovna v tomhle se určitě pleteš, protože a proto…“. Je pak určitě větší šance rozvést debatu dál. Jinak se začnete točit v kruhu ohledně toho, kdo z vás dvou je větší inteligent. Nebo hlupák.

3) Argumentační faul ad hominem

Argumentačních kiksů děláme spousty. Často nevědomky. Nechceme-li ale debatu zradikalizovat (prostě pokud do ní už nejdeme s tím, že se chceme pohádat), tak nebudeme používat útoky na osobu názorového oponenta (argumentum ad hominem). Třeba posměšné oslovení jako „chlapečku“, „holčičko“, „inteligente“, „princezno“, nebudeme útočit na věk („dědek mi nemá co radit“/„ty cucáku, ty o tom ještě nic nevíš“), nepoužijeme ani urážlivé asociace („podobné myšlení jako ty měl Stalin/Hitler“) a podobně.

4) Zdrojujte

Pokud přijdete s tvrzením, které není úplně známé (tedy například tak jako fakt, že země je kulatá), pro věrohodnost přidejte rovnou i odkaz na věrohodný zdroj. „Nauč se googlovat“ je diskusní faul. Některé věci se nedají tak lehce dohledat.

5) Buďte přesní

Debatu často vyhrotí neporozumění. Vyjadřujte se přesně, své argumenty klidně zopakujte, aby bylo jasno. Předejde se tak mnoha nedopatřením. A když vám argument někoho jiného přijde moc, radši se pro jistotu zeptejte, jestli mu rozumíte dobře. Až pak se pohoršujte. Slušně.

6) Než urážet a ponižovat, radši nepsat

Znám naopak i lidi, kteří si chodí do diskusí na někom zchladit žáhu. Ale pokud nechcete působit hloupě, nedělejte to. Maximálně tak přijde falešný pocit uspokojení, jak jste to někomu natřeli, nic dobrého z toho ale ve skutečnosti nevzejde. Jen prohloubení blbého pocitu, který se usadí tam někde za krkem.

<Path> „Nejsem nejlepší přítel žen, módní guru ani umělec. Se soucitem posílám lidi k šípku,“ kritizuje i pozitivní stereotypy mladý gayZdroj: Anonymní respondent, redakce

7) Nekrmte trolly

Na sociálních sítích se vyskytuje zvláštní druh diskutujících, kteří ne v nějakém výjimečném afektu, ale soustavně, většinu svého volného času tráví nahazováním kontroverzních názorů on-line. Docela snadno se dají detekovat. Nemá cenu snažit se je přesvědčovat o pravdě, byť slušně, jde jim přece o něco jiného. A když s nimi zabřednete do debaty, můžete to časem vyústit také v nějaké sprosťárny z vaší strany, což přece nechceme, proto radím vyhnout se jim.

Život je krátký a také myslete na svou karmu – jsem přesvědčený, že funguje a zbytečné rozsévání zla, i když bude na oplátku, nám vždy spolehlivě vrátí.

8) Nejlepší diskuse je s reálnými známými kamarády

Best frienda, kterého znáte už ze školky, asi sprostě neurazíte. Kamarády z fotbalu, prostě lidi, s kterými se aspoň občas potkáváte, taky ne. Proto není na škodu místo čtení anonymních a žlučeplných diskusí pod články bude lepší o věcech, co vás trápí, on-line podiskutovat se skutečnými kámoši. Maximálně vám uletí nějaké to „vole“, ale to se nepočítá.

9) Pryč s emotikony

Když někomu v zatím seriózní debatě na jeho komentář napíšete, že to přece nemůže myslet vážně, k tomu emotikon šaška, deseti vysmátých tváří a lékaře a pilulky, je jasné, že ho shazujete a konverzace dál nikam nepovede. Maximálně se poštěkáte. Emotikony bychom měli tedy používat jen tehdy, když by bez nich nebylo patrné, jak přesně větu nebo celý názor myslíme.

10) Rady do seznamky

Zatím jsme se věnovali především víceméně názorovým ping-pongům, nesoudně se ale řada lidí chová i na seznamkách. Takže: pište o sobě pravdu, nevydávejte se za mladšího, hubenějšího nebo jiné pohlaví. Pravda stejně vždy vyjde najevo. Netahejte z ostatních jen fotky. Když vás někdo slušně odmítne, radši už neodepisujte, než abyste druhou stranu zahrnuly uraženými nadávkami. Třeba vás příště neodmítne… 

Tipy redakce

Tvrdé on-line hádky

Výzkumníci z University of Washington provedli s téměř 260 lidmi výzkum ohledně on-line konfliktů a dospěli k názoru, že přestože jsou on-line prostory jsou často popisovány jako toxické a polarizující, lidé překvapivě chtějí mít složité on-line konverzace. Často se jim ale radši vyhnou, aby si nepoškodili vzájemné vztahy. Bohužel před nimi ale hodně utíkají i tak, když si názorového soupeře zablokují či udělají jiný krok, z kterého nevede cesta zpátky.

Psychologie trollů

V souvislosti s tím, co internetu nedělat, je určitě dobré přečíst si, co spojuje ty nejhorší internetové postavy – trolly. John Suler z katedry psychologie z Rider University je zkoumal a našel pro ně řadu věcí, které je ovlivňují.

Týká se jich takzvaná toxická dezinhibice (hrubé výrazy, tvrdá kritiku, hněv, nenávist nebo až hrozby), což je podle psychologa slepé uvolnění silných potlačovaných emocí bez toho, aby to pro ně mělo nějaký pozitivní přínos. John Suler prozkoumal šest faktorů, které se vzájemně ovlivňují při vytváření tohoto online disinhibičního efektu: disociativní anonymita, neviditelnost, asynchronicita, solipsistická introjekce, disociativní představivost a minimalizace autority.

Velkou roli hraje anonymita (neznáš mě) a neviditelnost (nevidíš mě), pak odpoutání od své internetové postavy, kterou jsme stvořili, odmítání zodpovědnosti za ni, de facto nečekaná třídní rovnost apod. Podrobněji v češtině zde.

Zdroj: Verywellmind, Bezfaulu, E-bezpečí, Proceedings of the ACM in Human Computer Interaction

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop