Máte „krváka“ nebo „masáka“? Dva typy penisů teď mají oficiální definici. Pánové, můžete se přeměřit, do škatulek se ale vejde málokdo
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Máte „krváka“ nebo „masáka“? Dva typy penisů teď mají oficiální definici. Pánové, můžete se přeměřit, do škatulek se ale vejde málokdo

Na velikost záleží, to víme. A je nesmysl se tvářit, že ne. Když jde o penisy, nejsou ale důležitá jen absolutní čísla, ale také schopnost pánského orgánu se zvětšovat. Některé pyje totiž klamou, a i když jsou v ochablém stavu docela malé, při erekci překvapivě narostou. Podle toho se pak anekdoticky rozlišují „krvácí“ a „masáci“. Aby v tom bylo jednu pro vždy jasno, provedl španělský tým urologů výzkum, na jehož základě stanovil přesné kategorie.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
28. 4. 2023

Co to znamená mít „masáka“, nebo „krváka“? Výsledky nedávné španělské studie teď zatnuly dohadům tipec. Zjištění a přesně vědecky stanované kategorie představil na milánském kongresu Evropské urologické asociace (EAU) tým, který vedl Manuel Alonso-Isa, urolog ve fakultní nemocnici HM Puerta del Sur v Madridu. Kromě toho, kdy lze penis považovat za „masáka“ a kdy za „krváka“, vědci určili také průměrnou velikost penisů a sledovali další jejich charakteristiky.

Vysvětleme si ale nejdříve ono názvosloví. „Krvák“ je penis, který je v ochablém stavu relativně malý, při erekci ale výrazně, leckdy až překvapivě naroste. Právě proto, že je velký, až když se při ztvrdnutí naplní krví, označuje se v češtině lidově jako „krvák“. „Masák“ je oproti tomu pyj, který se při postavení až tak moc nezvětší. Relativně velký je už sám o sobě, většinu jeho hmoty dělá „maso“ (byť v penisu není svalovina), nikoliv napumpovaná krev, a jmenuje se tedy „masák“.

Většině mužů jsou určené škatulky malé

Během studie Alonso-Isa a jeho tým změřili (přesněji řečeno naskenovali ultrazvukem) 255 penisů od pacientů ze tří různých madridských nemocnic. Kromě měření v ochablém a vzrušeném stavu sledovali doktoři i další parametry. Cílem studie totiž nebylo jen poměřování, ale především snaha zjistit, jestli lze podle nějakých charakteristik předem poznat, zda pacientův penis při erekci výrazně naroste, či nikoliv.

Urologický tým určil následující:

  • „Masák“ je takový penis, který se při přechodu z klidného stavu do erekce zvětší aspoň o 56 %.
  • „Krvák“ je naopak penis, který při erekci naroste o méně než 36 %.

Podle toho, jak jsou určené hranice změny velikosti, je jasné, že mezi těmito dvěma kategoriemi je ještě velká skupina mužů, kteří nespadají ani do jedné z nich. Jejich penisy se zvětšují „nezajímavě“ a normálně. A právě do této skupiny patřila více než polovina měřených mužů (51 %). Těch, co odpovídali škatulce „krvák“, byla necelá čtvrtina (24 %) a „masáků“ bylo jen o malinko víc (25 %).

Roli hrají i další čísla

Vědci zjistili, že penisy „masáci“ měli tendenci být v ochablém stavu větší než „krváci“. Z toho vyplývá, že když zjistíte, že má někdo v klidném stavu docela malého kašpárka, klidně vás může překvapit tím, jak velký kašpar z něj po troše polaskání vyroste. Velikost „masáků“ v ochablém stavu byla v průměru 11,3 cm, průměrná velikost nevzrušených „krváků“ byla 8,8 cm.

<Path> Chcete být Supermanem v posteli? Zbavte se těchto problémůZdroj: ADVERTORIAL

Pozor si ale dejte na to, že ve studii nešlo při určování kategorií o absolutní čísla, ale o velikost změny. I penis, který je v erekci nevelký, může být pořád považován za „krváka“.

Nejde jen o ego, ale i o zdraví

Důvodem, proč se tým doktora Alonsa-Isy rozhodl pro výzkum, byla především potřeba moct dělat přesná a bezpečná lékařská rozhodnutí. Zejména pokud jde o urologické chirurgické zákroky. „Je důležité umět předpovědět, zda je pacient „krvák“ nebo „masák“, protože když ho vidíme, je obvykle v ochablém stavu,“ uvedl v tiskové zprávě Alonso-Isa. „Pokud se jeho penis při erekci zvětší hodně, může to znamenat, že potřebuje jiný chirurgický přístup než někdo, komu penis velikost tolik nemění.“

Zdroj: Giphy

Alfonso-Isa také doplnil, že je důležité umět pacientům vysvětlil, co je normální penis, malý, ale funkční penis a neoptimálně funkční mikropenis. Podle toho se totiž upravuje způsob léčby nebo korigují požadavky, s nimiž pacienti do ordinací přicházejí. Stále více mužů je totiž s velikostí svého penisu nespokojeno.

Tipy redakce

A co znamenají zjištění vědců a jejich kategorie pro vás? Že jste nejspíš úplně normální a není důvod, abyste se velikostí svého přirození jakkoliv trápili. Pokud ale máte pocit, že něco v nepořádku skutečně je, místo podivných domácích technik na zvětšení penisu raději vyhledejte odborníka. Svému „drobečkovi“ byste totiž mohli omylem nepěkně ublížit.

Zdroj: Health.com, eaucongress.uroweb.org, LUI.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Vzdělávací systém zaspal a koronavirová pandemie ničemu zrovna  nepomohla
LIDÉ

Tušíte, kde se na ženském těle nachází „nubis“? Téměř polovina univerzitních studentů to ví. V čem zaostává sexuální výchova?

Autor: Mirka Dobešová
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Taťána Kuchařová je terčem mohutné kritiky ze všech stran
AKTUALITY

Jak si ze dne na den zničit kariéru: Taťána Kuchařová ponížila sebe i manžela před církví a národem

Autor: Albert Prokop
Prožít svou autentickou gay kovbojskou lásku – Zacatecas je snem každého teplého honáka
AKTUALITY

Yee-haw! Tohle město hostí každý rok setkání teplých kovbojů. A vypadá to přesně tak, jak bychom doufali.

Autor: Martin Lyko
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop