Je libo netradiční úlevu od stresu? Postavte se duševnímu napětí se třemi málo známými „ezo“ technikami, které nejsou jenom další dechové cvičení
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Je libo netradiční úlevu od stresu? Postavte se duševnímu napětí se třemi málo známými „ezo“ technikami, které nejsou jenom další dechové cvičení

Funíte jako lokomotiva ve snaze vydýchat schůzku se šéfem, ale ono to pořád nepomáhá? Zkuste se stresu postavit s novými zbraněmi – „ezo“ postupy a technikami, které vás uklidní a přivedou zpět do přítomnosti.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
26. 4. 2023

Stres je přirozenou součástí života. Naše tělo se mu umí bránit a umí ho zpracovat. Když je ho ale moc, nebo je chronický, může se to negativně podepisovat na celkovém zdraví, nehledě na akutní nepříjemné pocity, které ze stresových situací plynou. Nejlepším bojem proti stresu je vyvážený životní styl obsahující dostatek odpočinku a aktivit, které baví a jsou příjemné. Někdy ale prostor vypnout nemáme. V takových situacích je dobré znát techniky, které pomohou akutní nápor stresu zvládnout.

Mezi nejoblíbenější techniky patří dechová cvičení. Není se čemu divit, 5 minut krabicového nebo cyklického dýchání denně dokáže divy, ale někdy už máte funění a zadržování dechu plné zuby. Nebo plíce. A hledáte metodu, která by vám možnosti zvládat stres rozšířila. Tady jsou tři méně známé a poněkud „ezoterické“ postupy, jimiž můžete proti stresu bojovat.

1. Uzemněte se

Uzemnění (anglicky grounding) je hojně využívaná metoda při zvládání stresu, úzkostných nebo panických atak. Nejčastěji jde o postupy, jak se pomocí smyslových vjemů vrátit do přítomnosti a zakotvit se v ní, aby mysl neutíkala k potenciálním černým scénářům. Doporučuje se třeba držet kousek ledu a vnímat jeho chlad, ohmatávat předměty kolem sebe nebo se zaměřit na chuť nějakého jídla či nápoje.

Uzemnění ale můžete vzít i mnohem doslovněji, což je podstatou lehce komického cvičení, které doporučuje newyorský Reiki mistr Boshko Boskovic. Postavte se oběma nohama na zem a začněte se lehce pohupovat. Dýchejte. Přeneste pozornost na levou a potom na pravou nohu a plně vnímejte zem pod chodidly. Plně se nohama opřete do země a vrťte a roztahujte prsty.

Vnímejte, jaký je to pocit. Cítíte kontakt s pevnou zemí? Sahá ona k vám nebo vy k ní? Představte si, že vypouštíte kořeny, které vás se zemí pevně spojují. Jste ukotvení, nic vás nemůže porazit a vytrhnout.

2. Vnímejte svou kůži

Toto cvičení vychází z vědomí, že kůže je náš největší smyslový orgán a také hranice, která nás drží pohromadě. Kůže nás odděluje od okolí a vymezuje naši samostatnost. Když se spojíte se svou kůží a zaměříte se na ni, pomůže vám to si uvědomit, že jste oddělení od okolí, bezpečně uzavření a celiství. Nerozpadáte se, všechno je pohromadě.

<Path> Pronásledují vás v noci příšery? Noční můry mohou vážně ohrožovat zdraví, ale také pomáhatZdroj: time.com

Začněte se dotýkat odhalených částí svého těla – uší, rukou, krku, kotníků… kdekoliv je vám to pohodlné. Zaměřte svou pozornost na kontakt oblečení se svou kůží. Jemně si stiskněte kolena nebo stehna, dotýkejte se nártů a nezapomeňte ani na obličej nebo temeno hlavy. Vnímejte fyzický dotek a uzavřenost svého těla. Ve stresových situacích se soustřeďte na to, že vaše kůže je hranicí mezi vámi a zbytkem světa.

3. Setřepte to

„Shake it off!“ zpívá Taylor Swift a má pravdu. Třepání (se) je jednoduché, zábavné a přitom efektivní cvičení, jak se zbavit stresu. Prostě ho setřepete. Třepací cvičení bezpečně využívají vrozený mechanismus, který deaktivuje svalové napětí a tím zklidňuje nervový systém. Jde o metodu, které se také někdy říká Tension and Trauma Release Exercise (TRE, cvičení pro uvolnění napětí a traumatu) a vychází s poznatku, že stres, trauma a napětí je nejen psychický, ale také fyzický stav.

Tipy redakce

Podobné cvičení můžete dělat i sami. Příjemné je s rytmickou hudbou, ale lze ho provádět i v tichu. Začněte třást jednou rukou, potom druhou, zapojte celou první paži a potom i druhou paži. Pokračujte krouživým pohybem rameny a pomalu přejděte k jemnému třepání krkem a hlavou. Rozhýbejte levý a potom pravý bok, protřepávejte kolena a nohy. Vytřepejte stres z levé dolní končetiny a pak zvedněte pravou a vyklepejte napětí i z ní. Podle potřeby celé cvičení opakujte.

Zdroj: Giphy

Možná si budete připadat hloupě a dětinsky, možná trochu trapně. Zkuste ten pocit obrátit a říct si, že je to veselé si trochu poskakovat. Nikdo samozřejmě neříká, že musíte třepací cviky dělat před kolegy v kanceláři. Zařadit je můžete třeba až po návratu domů ze stresujícího dne, nebo když vás rozruší nepříjemná novinka nebo zpráva v televizi či na internetu.

Zdroj: healthline.com, letshealnyc.com, traumaprevention.com, queerforty.com, LUI.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop