Toužíte umět nový jazyk, zhubnout, napsat knihu nebo být prostě výkonnější? Zkuste nový celosvětově osvědčený trend – „mnišský mód“
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Toužíte umět nový jazyk, zhubnout, napsat knihu nebo být prostě výkonnější? Zkuste nový celosvětově osvědčený trend – „mnišský mód“

Dnešní doba je charakteristická tím, že nás doslova zahlcuje nespočtem podnětů. A tak je samozřejmě velmi těžké na cokoliv se soustředit. Není tedy divu, že se mnozí snaží hledat cesty, jak svou pozornost „usměrnit“ tak, aby byli schopni produktivního fungování. Nejnovějším trendem v dané oblasti je pak tzv. „mnišský mód“. Budete se muset vzdát sexu, jak by bylo možné ze zmiňovaného „mnišství“ odvodit? Ale kdepak!
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
27. 4. 2023

Rozptýlení na každém kroku

Soustředit se na jednu věc – jeden úkol, je stále těžší. Člověk má totiž po ruce nespočet různých pokušení. Od kontroly nových e-mailů je např. už jen kousek k hodinám stráveným prohlížením sociálních sítí. A takový mobil, ten nabízí četná rozptýlení prakticky po celý den. I proto se tedy novým hitem stává právě „mnišský mód“, který do jisté míry odkazuje k asketickému životu mnichů.

Ačkoliv o mnišském módu bylo možné dočíst se poprvé již kolem roku 2000, příliš velké pozornosti se mu tehdy nedostalo. Ve světě a ani v Česku. Vlastně není divu. V dané době se jistě většina z nás nepotýkala s problémem neustálých notifikací a tím, že jsme díky (či spíše kvůli) mobilu neustále dostupní. V roce 2004, když  k nám pronikl internet v mobilu, telefony se k němu připojovaly prostřednictvím GPRS (a ne všichni tuzemští operátoři jej měli v nabídce). Soubor o velikost 1 MB se běžně stahoval kolem pěti minut. To zahlcení daty a informacemi tedy opravdu nikomu nehrozilo. 

„Kolem roku 2000 měl každý jinou představu o tom, co mnišský mód znamená. Obecně se ale týkal toho, že v určitém časovém období – obvykle se jednalo o týden až tři měsíce – se člověk s neobvyklou intenzitou začne soustředit na specifické důležité a plodné činnosti a zároveň se jiných – rušivých a sebepoškozujících – činností vzdá,“ vysvětluje tak spisovatel David Cain, který se mnišskému módu také autorsky věnoval. I když i kolem roku 2000 se nepochybně jednalo o pro člověka přínosný koncept, po počáteční pozornosti upadl víceméně v zapomnění. Až do roku 2020. Nejenže lidé již čelili celé řadě nových výzev, ale byla také vydána kniha Jaye Shettyho „Think Like a Monk“ (tedy „Mysli jako mnich“).

Shetty ve své knize psal o tom, jak se stal mnichem a jak mu to pomohlo trénovat mysl a soustředění. „Chci lidem ukázat, že uvažovat jako mnich není jen o tom být v klidu. Je to ve skutečnosti mnohem více, např. vidět různé své vzorce chování a souvislosti, vidět věci v mainstreamové kultuře, které vám připomenou moudrost,“ uvedl pak Shetty v jednom z rozhovorů. Přitom je třeba zdůraznit, že mnišský mód může mít nespočet podob, pokud se jej člověk rozhodne uvést do praxe.

Tipy redakce

2v1 aneb Výzva a detox

Samotná podstata mnišského módu je vlastně ale i dnes obdobná jako při nástupu milénia. Jednoduše staví na tom, že se člověk vzdá některých svých „neřestí“. A s ohledem na současné trendy, kdy prakticky každý druhý neustále touží plnit různé výzvy, lze na „monk mode“ nahlížet i tímto způsobem. A nakonec je možné na danou praxi aplikovat i tolik populární termín „detox“. Tedy – detox od veškerých špatných návyků. Včetně těch digitálních.

Podle Davida Caina je pak mnišský mód aplikovatelný v podstatě na jakýkoliv typ životních změn – od absolvování jazykového kurzu přes napsání knihy až po založení vlastního podnikání. Základní princip je totiž natolik flexibilní, že z něj může benefitovat kdokoliv. Přesto, jak je Caine přesvědčen, je nutné dodržovat čtveřici základních pravidel. V prvé řadě by se tedy každý, kdo se ve svém životě rozhodně pro nějakou změnu v „mnišském módu“, měl sám sobě zavázat, že bude pravidelně vykonávat určitý druh „práce“ (ať už půjde o cvičení, psaní, manuální práci ad.). V řadě druhé by mělo následovat také striktní vzdání se vybraných rozptýlení či přímo neřestí.

<Path> Nekouřím, nepiju, sexuálně nežiju – přesně to platí o dnešních mladých dospělých. Generace Z se bojí rizik a taky „velkého bratra“Zdroj: drinkaware.co.uk, news.gallup.com, ypulse.com, bbc.com, thinkwithgoogle.com, ash.org.uk, nytimes.com, theconversation.com,

Ruku v ruce s výše řečeným jde nastavení jasných pravidel jak pro činnosti, které budou vykonávány, tak i pro ty, které se naopak stanou zapovězenými. Posledním „pravidlem“ je pak jasné určení počátku a konce celého snažení. Přičemž platí, že všechny závazky i zákazy by sice měly být náročné, ale zároveň proveditelné. A určené období jejich dodržování spíše kratší, klidně i v řádu týdnů.

Jak na to?

Pokud nevíte, jak byste si režim mnišského módu měli „nastavit“, třeba vás inspirují následující tři příklady. Spisovatel Greg McKeown tento způsob využil při psaní knihy – psal od 5.00 do 13.00, pět dní v týdnu, devět měsíců v kuse. A knihu za tuto dobu skutečně napsal a následně i vydal. Naopak pro jednoho z řady influencerů se mnišským módem stalo 10 minut meditace a 30 minut cvičení denně a vzdání se alkoholu a drog.

A generální ředitel jedné z populárních aplikací, Josh Wood, v rámci mnišského módu jednoduše v době, kdy potřebuje pracovat, vypíná všechna zařízení, jejichž prostřednictvím je možné komunikovat s druhými.

Mnišský mód samozřejmě může pro různé lidi znamenat různé věci. Pokud se ale potýkáte třeba s tolik tematizovanou prokrastinací, zkuste se činnostem, které v jejím rámci provádíte, alespoň na čas vyhnout. A naopak se věnovat tomu, co vás zajímá, baví nebo i tomu, čemu skutečně potřebujete. Možná budete sami překvapeni, jak efektivní může mnišský mód být.

Zdroj: insidehook.com, novinky.cz, raptitude.com, theguardian.com, webmd.com, inc.com, weforum.org, businessinsider.com

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Červené víno je pro naši pleť jako elixír stáří
TĚLO & MYSL

Červené víno jako nepřítel krásné pleti. Proč víno škodí pokožce víc než pivo a co vše s ní alkohol dělá?

Autor: Redakce

E-Shop