Toužíte umět nový jazyk, zhubnout, napsat knihu nebo být prostě výkonnější? Zkuste nový celosvětově osvědčený trend – „mnišský mód“
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Toužíte umět nový jazyk, zhubnout, napsat knihu nebo být prostě výkonnější? Zkuste nový celosvětově osvědčený trend – „mnišský mód“

Dnešní doba je charakteristická tím, že nás doslova zahlcuje nespočtem podnětů. A tak je samozřejmě velmi těžké na cokoliv se soustředit. Není tedy divu, že se mnozí snaží hledat cesty, jak svou pozornost „usměrnit“ tak, aby byli schopni produktivního fungování. Nejnovějším trendem v dané oblasti je pak tzv. „mnišský mód“. Budete se muset vzdát sexu, jak by bylo možné ze zmiňovaného „mnišství“ odvodit? Ale kdepak!
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
27. 4. 2023

Rozptýlení na každém kroku

Soustředit se na jednu věc – jeden úkol, je stále těžší. Člověk má totiž po ruce nespočet různých pokušení. Od kontroly nových e-mailů je např. už jen kousek k hodinám stráveným prohlížením sociálních sítí. A takový mobil, ten nabízí četná rozptýlení prakticky po celý den. I proto se tedy novým hitem stává právě „mnišský mód“, který do jisté míry odkazuje k asketickému životu mnichů.

Ačkoliv o mnišském módu bylo možné dočíst se poprvé již kolem roku 2000, příliš velké pozornosti se mu tehdy nedostalo. Ve světě a ani v Česku. Vlastně není divu. V dané době se jistě většina z nás nepotýkala s problémem neustálých notifikací a tím, že jsme díky (či spíše kvůli) mobilu neustále dostupní. V roce 2004, když  k nám pronikl internet v mobilu, telefony se k němu připojovaly prostřednictvím GPRS (a ne všichni tuzemští operátoři jej měli v nabídce). Soubor o velikost 1 MB se běžně stahoval kolem pěti minut. To zahlcení daty a informacemi tedy opravdu nikomu nehrozilo. 

„Kolem roku 2000 měl každý jinou představu o tom, co mnišský mód znamená. Obecně se ale týkal toho, že v určitém časovém období – obvykle se jednalo o týden až tři měsíce – se člověk s neobvyklou intenzitou začne soustředit na specifické důležité a plodné činnosti a zároveň se jiných – rušivých a sebepoškozujících – činností vzdá,“ vysvětluje tak spisovatel David Cain, který se mnišskému módu také autorsky věnoval. I když i kolem roku 2000 se nepochybně jednalo o pro člověka přínosný koncept, po počáteční pozornosti upadl víceméně v zapomnění. Až do roku 2020. Nejenže lidé již čelili celé řadě nových výzev, ale byla také vydána kniha Jaye Shettyho „Think Like a Monk“ (tedy „Mysli jako mnich“).

Shetty ve své knize psal o tom, jak se stal mnichem a jak mu to pomohlo trénovat mysl a soustředění. „Chci lidem ukázat, že uvažovat jako mnich není jen o tom být v klidu. Je to ve skutečnosti mnohem více, např. vidět různé své vzorce chování a souvislosti, vidět věci v mainstreamové kultuře, které vám připomenou moudrost,“ uvedl pak Shetty v jednom z rozhovorů. Přitom je třeba zdůraznit, že mnišský mód může mít nespočet podob, pokud se jej člověk rozhodne uvést do praxe.

Tipy redakce

2v1 aneb Výzva a detox

Samotná podstata mnišského módu je vlastně ale i dnes obdobná jako při nástupu milénia. Jednoduše staví na tom, že se člověk vzdá některých svých „neřestí“. A s ohledem na současné trendy, kdy prakticky každý druhý neustále touží plnit různé výzvy, lze na „monk mode“ nahlížet i tímto způsobem. A nakonec je možné na danou praxi aplikovat i tolik populární termín „detox“. Tedy – detox od veškerých špatných návyků. Včetně těch digitálních.

Podle Davida Caina je pak mnišský mód aplikovatelný v podstatě na jakýkoliv typ životních změn – od absolvování jazykového kurzu přes napsání knihy až po založení vlastního podnikání. Základní princip je totiž natolik flexibilní, že z něj může benefitovat kdokoliv. Přesto, jak je Caine přesvědčen, je nutné dodržovat čtveřici základních pravidel. V prvé řadě by se tedy každý, kdo se ve svém životě rozhodně pro nějakou změnu v „mnišském módu“, měl sám sobě zavázat, že bude pravidelně vykonávat určitý druh „práce“ (ať už půjde o cvičení, psaní, manuální práci ad.). V řadě druhé by mělo následovat také striktní vzdání se vybraných rozptýlení či přímo neřestí.

<Path> Prokrastinuji, prokrastinuješ, prokrastinujeme. A nevíme, jak z toho venZdroj:

Ruku v ruce s výše řečeným jde nastavení jasných pravidel jak pro činnosti, které budou vykonávány, tak i pro ty, které se naopak stanou zapovězenými. Posledním „pravidlem“ je pak jasné určení počátku a konce celého snažení. Přičemž platí, že všechny závazky i zákazy by sice měly být náročné, ale zároveň proveditelné. A určené období jejich dodržování spíše kratší, klidně i v řádu týdnů.

Jak na to?

Pokud nevíte, jak byste si režim mnišského módu měli „nastavit“, třeba vás inspirují následující tři příklady. Spisovatel Greg McKeown tento způsob využil při psaní knihy – psal od 5.00 do 13.00, pět dní v týdnu, devět měsíců v kuse. A knihu za tuto dobu skutečně napsal a následně i vydal. Naopak pro jednoho z řady influencerů se mnišským módem stalo 10 minut meditace a 30 minut cvičení denně a vzdání se alkoholu a drog.

A generální ředitel jedné z populárních aplikací, Josh Wood, v rámci mnišského módu jednoduše v době, kdy potřebuje pracovat, vypíná všechna zařízení, jejichž prostřednictvím je možné komunikovat s druhými.

Mnišský mód samozřejmě může pro různé lidi znamenat různé věci. Pokud se ale potýkáte třeba s tolik tematizovanou prokrastinací, zkuste se činnostem, které v jejím rámci provádíte, alespoň na čas vyhnout. A naopak se věnovat tomu, co vás zajímá, baví nebo i tomu, čemu skutečně potřebujete. Možná budete sami překvapeni, jak efektivní může mnišský mód být.

Zdroj: insidehook.com, novinky.cz, raptitude.com, theguardian.com, webmd.com, inc.com, weforum.org, businessinsider.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop