
Toužíte umět nový jazyk, zhubnout, napsat knihu nebo být prostě výkonnější? Zkuste nový celosvětově osvědčený trend – „mnišský mód“
Rozptýlení na každém kroku
Soustředit se na jednu věc – jeden úkol, je stále těžší. Člověk má totiž po ruce nespočet různých pokušení. Od kontroly nových e-mailů je např. už jen kousek k hodinám stráveným prohlížením sociálních sítí. A takový mobil, ten nabízí četná rozptýlení prakticky po celý den. I proto se tedy novým hitem stává právě „mnišský mód“, který do jisté míry odkazuje k asketickému životu mnichů.
Ačkoliv o mnišském módu bylo možné dočíst se poprvé již kolem roku 2000, příliš velké pozornosti se mu tehdy nedostalo. Ve světě a ani v Česku. Vlastně není divu. V dané době se jistě většina z nás nepotýkala s problémem neustálých notifikací a tím, že jsme díky (či spíše kvůli) mobilu neustále dostupní. V roce 2004, když k nám pronikl internet v mobilu, telefony se k němu připojovaly prostřednictvím GPRS (a ne všichni tuzemští operátoři jej měli v nabídce). Soubor o velikost 1 MB se běžně stahoval kolem pěti minut. To zahlcení daty a informacemi tedy opravdu nikomu nehrozilo.
„Kolem roku 2000 měl každý jinou představu o tom, co mnišský mód znamená. Obecně se ale týkal toho, že v určitém časovém období – obvykle se jednalo o týden až tři měsíce – se člověk s neobvyklou intenzitou začne soustředit na specifické důležité a plodné činnosti a zároveň se jiných – rušivých a sebepoškozujících – činností vzdá,“ vysvětluje tak spisovatel David Cain, který se mnišskému módu také autorsky věnoval. I když i kolem roku 2000 se nepochybně jednalo o pro člověka přínosný koncept, po počáteční pozornosti upadl víceméně v zapomnění. Až do roku 2020. Nejenže lidé již čelili celé řadě nových výzev, ale byla také vydána kniha Jaye Shettyho „Think Like a Monk“ (tedy „Mysli jako mnich“).
Shetty ve své knize psal o tom, jak se stal mnichem a jak mu to pomohlo trénovat mysl a soustředění. „Chci lidem ukázat, že uvažovat jako mnich není jen o tom být v klidu. Je to ve skutečnosti mnohem více, např. vidět různé své vzorce chování a souvislosti, vidět věci v mainstreamové kultuře, které vám připomenou moudrost,“ uvedl pak Shetty v jednom z rozhovorů. Přitom je třeba zdůraznit, že mnišský mód může mít nespočet podob, pokud se jej člověk rozhodne uvést do praxe.
2v1 aneb Výzva a detox
Samotná podstata mnišského módu je vlastně ale i dnes obdobná jako při nástupu milénia. Jednoduše staví na tom, že se člověk vzdá některých svých „neřestí“. A s ohledem na současné trendy, kdy prakticky každý druhý neustále touží plnit různé výzvy, lze na „monk mode“ nahlížet i tímto způsobem. A nakonec je možné na danou praxi aplikovat i tolik populární termín „detox“. Tedy – detox od veškerých špatných návyků. Včetně těch digitálních.
Podle Davida Caina je pak mnišský mód aplikovatelný v podstatě na jakýkoliv typ životních změn – od absolvování jazykového kurzu přes napsání knihy až po založení vlastního podnikání. Základní princip je totiž natolik flexibilní, že z něj může benefitovat kdokoliv. Přesto, jak je Caine přesvědčen, je nutné dodržovat čtveřici základních pravidel. V prvé řadě by se tedy každý, kdo se ve svém životě rozhodně pro nějakou změnu v „mnišském módu“, měl sám sobě zavázat, že bude pravidelně vykonávat určitý druh „práce“ (ať už půjde o cvičení, psaní, manuální práci ad.). V řadě druhé by mělo následovat také striktní vzdání se vybraných rozptýlení či přímo neřestí.
Ruku v ruce s výše řečeným jde nastavení jasných pravidel jak pro činnosti, které budou vykonávány, tak i pro ty, které se naopak stanou zapovězenými. Posledním „pravidlem“ je pak jasné určení počátku a konce celého snažení. Přičemž platí, že všechny závazky i zákazy by sice měly být náročné, ale zároveň proveditelné. A určené období jejich dodržování spíše kratší, klidně i v řádu týdnů.
Jak na to?
Pokud nevíte, jak byste si režim mnišského módu měli „nastavit“, třeba vás inspirují následující tři příklady. Spisovatel Greg McKeown tento způsob využil při psaní knihy – psal od 5.00 do 13.00, pět dní v týdnu, devět měsíců v kuse. A knihu za tuto dobu skutečně napsal a následně i vydal. Naopak pro jednoho z řady influencerů se mnišským módem stalo 10 minut meditace a 30 minut cvičení denně a vzdání se alkoholu a drog.
A generální ředitel jedné z populárních aplikací, Josh Wood, v rámci mnišského módu jednoduše v době, kdy potřebuje pracovat, vypíná všechna zařízení, jejichž prostřednictvím je možné komunikovat s druhými.
Mnišský mód samozřejmě může pro různé lidi znamenat různé věci. Pokud se ale potýkáte třeba s tolik tematizovanou prokrastinací, zkuste se činnostem, které v jejím rámci provádíte, alespoň na čas vyhnout. A naopak se věnovat tomu, co vás zajímá, baví nebo i tomu, čemu skutečně potřebujete. Možná budete sami překvapeni, jak efektivní může mnišský mód být.