Po sexu byste se měli věnovat i "následné péči", doporučují odborníci. Co je "péče po sexu" a k čemu je dobrá?
Co vše by mělo být součástí sexu?
Když se řekne „následná péče“, dost možná vám na mysli vytane proces následující např. po nějakém zranění či operaci. Jen málokdo si ale následnou péči spojí se sexem. Ovšem měl by. „Po sexu následuje čas, který by měl být věnován vzájemné péči. Ta by měla být vždy součástí sexu – stejně jako předehra,“ vysvětluje totiž gynekolog dr. Yuvraj Jadeja.
A Jadejova slova potvrzuje i nespočet sexuologů a partnerských koučů. Dle jejich názoru je jednoduše po sexu důležité, aby si dvojice po samotném aktu věnovala vzájemnou pozornost. V rámci tohoto procesu by si partneři také měli ujasnit, co v sexu fungovalo, a co ne – což právě dle odborníků posiluje vztah. „Prostřednictvím následné sexuální péče si mohou partneři vytvořit bezpečný a komfortní prostor, v němž se cítí viděni a podporováni,“ vysvětluje tedy certifikovaná sexuální terapeutka Aliyah Moore. A co přesně by „následná sexuální péče“ měla obsáhnout a jaké konkrétní benefity má?
Následná péče jako nedílná součást sexu
V základu následná sexuální péče zahrnuje především mazlení a otevřené sdílení pocitů, které dvojice během sexu zažívala. Sama tato praxe má původ v komunitě lidí, kteří se věnují BDSM – v jejich případě je totiž zpětná vazba extrémně důležitá, a to i proto, aby se všichni účastníci cítili bezpečně. Ovšem člověk rozhodně nemusí být příznivcem extrémnějších sexuálních hrátek, aby mohl čerpat výhody, jež ze zmiňované „následné péče“ plynou.
„Následná sexuální péče je praxe, kdy si navzájem pomáháme zpracovat vše, co se v sexu odehrálo. Je to vyhrazený čas na kultivaci bezpečného prostoru a utvoření dalšího spojení. Tento proces může zahrnovat mnoho věcí od zmírňování nejistot až po drobné žertování,“ objasňuje expertka na sexuální wellness, Natasha Marie Narkiewicz. Podle Jadeji se pak následná sexuální péče pár od páru liší, a to právě vzhledem k velmi individuálním preferencím každého jedince. Pro některé dvojice může být funkčním modelem třeba společná sprcha, jiné upřednostní společnou svačinu či sledování televize. Jednoduše v případě následné sexuální péče nejsou žádné limity – platit by ale mělo to, že člověk svému protějšku jasně řekne, co by uvítal a co jemu konkrétně ne/vyhovuje.
Vše může být jen lepší
Zlepšování sexuálního života je téma, které prakticky nikomu není cizí. Internet tedy doslova přetéká nespočtem obecných rad, jak na to – a lidé tak ochotně zkoušejí nové techniky, polohy apod. Přitom právě následná sexuální péče může ke zvýšení kvality intimního života také významně přispět. Při sexuální aktivitě samozřejmě dochází k přirozenému vzrušení. Nárůstu hladiny hormonů štěstí – endorfinů, oxytocinu, dopaminu. Jenže jakmile „zábava“ skončí, tyto chemikálie se vytratí – a může k tomu dojít tak rychle, že to člověku tak úplně neprospěje. Následná sexuální péče je tedy i dle vědců vlastně cestou, jak celému tělu pomoci v přizpůsobení se na pokles těchto látek. A v rovině lékařské se jedná také o skvělé řešení stavu medicínsky označovaného jako postkoitální dysforie. Tedy, lidově řečeno, „posexové úzkosti“.
Zdroj: Giphy
Sbohem, úzkosti po sexu
Jistě, sex je příjemná aktivita, a tak by se aktéři měli i po něm cítit příjemně. Ne vždy tomu tak ale je. Zkuste si představit scénu, že jste právě měli skvělý sex a prožili spoustu emocí. Najednou se ale váš protějšek rychle zvedne, oblékne, dá vám maximálně pusu na rozloučenou a zmizí. To sice může být i scénář klasické jednorázovky (přičemž v takovém případě jeden ze dvojice klidně může zmizet i jako pověstná pára nad hrncem), ale i úplně běžného partnerského sexu.
Odborníci se přitom shodují, že právě toto rychlé ukončení celého aktu může být velmi zraňující, a to i tehdy, jde-li o zmiňovaný jednorázový sex. Právě díky následné sexuální péči lze ale možné pocity rozčarování, podráždění, smutku apod. eliminovat. Podtrženo – sečteno, následná sexuální péče tedy slouží vlastně k pomyslnému prodloužení sexuálního aktu, ale i ke zlepšení všech prožitků a také duševního stavu partnerů. A vzhledem k tomu, že v podstatě nevyžaduje nic extra speciálního, jistě stojí minimálně za zvážení, zda tuto praxi neuvést v život i ve vaší ložnici.