Malá chuť na sex, rostoucí břicho a únava – může za nimi být nízká hladina testosteronu. Nedostatek „T“ má mnoho podob. Lze ho ale řešit i bez léků
Testosteron je produkován ve varlatech. Je to mužský pohlavní hormon a je zodpovědný za spoustu důležitých tělesných funkcí. Ovládá vývoj penisu a varlat, prohlubuje hlas v pubertě, způsobuje růst vousů a tělesného ochlupení. A také řídí růst svalů a jejich sílu, zajišťuje dostatečnou pevnost kostí, přináší chuť na sex a také moderuje produkci spermií.
Když je ho málo, znamená to, že všechny tyto a mnohé další procesy nefungují, jak by za normálních okolností fungovaly. U mužů testosteron přirozeně ubývá s věkem, ale k poklesu jeho množství mohou vést i jiné faktory, například autoimunitní onemocnění, genetické poruchy, infekce, obezita, cukrovka 2. typu nebo poranění varlat.
- Malá chuť na sex
Asi nejčastějším příznakem nízké hladiny testosteronu je nízké libido. Muži, kteří mají málo testosteronu, nejen že nemají chuť na sex jako takový, ale nemají ani takovou touhu po sexuálním ukojení. Například urolog Philip Werthman uvádí, že jeho pacienti s nedostatkem testosteronu popisují, že také méně masturbují a kleslo u nich množství erotických fantazií a snů.
- Problémy s erekcí
Testosteron pomáhá dosáhnout erekce a také ji udržet. Hraje totiž zásadní roli při chemické komunikaci mozku s ostatními částmi těla. V případě nízké hladiny testosteronu nastává problém s dosahováním erekce a její kvalitou. Objevovat se ale můžou také spontánní erekce, například ve spánku. Za erektilní disfunkcí ale může stát řada dalších faktorů jako například cukrovka, stres, úzkost, deprese, vysoký krevní tlak nebo konzumace alkoholu a kouření.
- Úbytek svalů
Další ze zásadních funkcí testosteronu je, že uvádí tělo do anabolického (čili svaly budujícího) stavu. Dostatek testosteronu je zásadní pro tvorbu svalové hmoty, protože tento hormon pomáhá produkovat a sestavovat proteiny, které jsou základní stavební jednotkou svalů. Naopak nízká hladina „tesťáku“ převede tělo do katabolického stavu, ve kterém svaly odbourává. Můžete si tak napříkld všimnout, že máte problém zvedat závaží v posilovně. Po delším obdobní se to ale projeví i viditelnou ztrátou objemu.
- Rostoucí břicho
Co naopak při nedostatečné hladině testosteronu rozhodně neubývá, je tělesný tuk. Přibírání na váze je zároveň doprovázeno výraznějším ukládáním viscerálního tuku, tedy tuku mezi vnitřními orgány a v oblasti břicha. Mužům tak může začít růst „pivní pupek“.
- Únava
Tohoto příznaku si možná nevšimnete hned a možná by vás nenapadlo spojovat ho se svým celkovým zdravotním stavem. Únava a nedostatek energie jsou ale také jedním ze symptomů příliš malého množství testosteronu. Zpozornět byste měli, pokud se cítíte neustále unavení, i když máte dostatek spánku, nebo pokud je pro vás těžké najít energii, abyste šli cvičit.
Zdroj: Giphy- Změny nálady
Extrémně nízká hladina testosteronu může mít podobné projevy jako ženské klimakterium. Ne nesmyslně se proto v souvislosti s věkem ubývajícím testosteronem u mužů mluví o andropauze. Velký pokles mužského hormonu se pak může manifestovat i výkyvy nálad, podrážděností nebo dokonce návaly horka.
Jak řešit nízkou hladinu testosteronu
Jestli máte skutečně nízkou hladinu testosteronu, dokáže spolehlivě určit jedině lékař, a to z krevního testu. Za hraniční hodnotu je obecně považováno 300 nanogramů T na decilitr krve. Důležité je si ovšem uvědomit, že pokud se cítíte sami dobře, nemusíte si testosteron vůbec nechat testovat. „Příznaky a výsledky biochemických testů nejsou vždy ve shodě,“ říká urolog David Palone. „Můžete mít nízkou hladinu testosteronu a přitom se cítit v pohodě. Většina mužů žádné příznaky nevnímá.“ A to je zásadní. Jen asi 12 % mužů mezi 40 a 70 let na sobě pozoruje příznaky nízkého testosteronu. Pokud vám hladina testosteronu v krvi nijak život nekomplikuje, nemusíte to vůbec řešit.
Pokud ovšem problémy vnímáte, můžete chtít hladinu testosteronu zvýšit. Jednoznačně efektivní metodou je dodávání testosteronu uměle – v lécích. Ty mají v dnešní době už spoustu různých forem: náplasti, gel, speciální tablety, které se přilepí v ústech, nebo klasické injekce. Testosteron lze brát také jako klasické pilulky, ale podle některých odborníků má taková léková forma negativní dopad na játra.
Jenže testosteronová terapie není pro každého. Má totiž řadu nevýhod. Může způsobovat neplodnost, gynekomastii (růst mužských prsou) a taky polycytémii (nadměrnou tvorbu červených krvinek). Umělé dodávání testosteronu navíc znamená, že tělo jeho hladinu začne vyhodnocovat jako dostatečnou a zmírní až úplně zastaví jeho vlastní tvorbu. Léčba testosteronem je tak jen velmi těžko zvrátitelná a v mnoha případech s ní už nikdy nejde přestat, protože tělo testosteron nezačne tvořit ani po vysazení léků.
Jak zvýšit hladinu testosteronu
Hladinu testosteronu lze ovšem ovlivňovat také přirozenou cestou. Zní to banálně, ale nejefektivnějším způsobem je vést zdravý životní styl. Tvorbu testosteronu totiž snižuje nadváha, nedostatek fyzické aktivity a nekvalitní spánek. Dalšími faktory jsou také stres, kouření nebo pití alkoholu.
Pokud chcete přirozeně zvýšit svou hladinu testosteronu, nebo ji aspoň zbytečně nesnižovat, měli byste zhubnout a začít cvičit. Naprosto ovšem nejsou vhodné vytrvalostní sporty jako cyklistika nebo běh, protože ty produkci testosteronu snižují. Naopak nejlepší jsou silová cvičení. Čas v posilovně pak ale také doplňte časem v posteli. Právě hluboký spánek má totiž blahodárné účinky na celý lidský hormonální systém.
Příjemnou informací je také to, že produkci testosteronu boostuje i sex. Prokázala to zajímavá studie sledující hladinu tohoto hormonu u mužů oddávajících se dovádění na swingers party. U těch, kteří se zapojovali takříkajíc aktivně, vzrostla produkce testosteronu o 72 %.