
Sport místo spánku? Ano, říká poněkud morbidní čínská studie s překvapivými výsledky
Dostatečně se hýbat, kvalitně spát a správně jíst, to jsou tři základní složky zdravého životního stylu. Nyní ale nová čínská studie zjistila, že první na seznamu je důležitější, než jsme si možná mysleli. Cvičení podle ní dokáže působit proti negativnímu vlivu špatného spánku a prodlužovat život.
„Studie ukázala, že zvýšená míra fyzické aktivity snížila riziko úmrtní spojované s příliš krátkou nebo dlouhou délkou spánku,“ uvedl v tiskové zprávě autor studie Dr. Jihui Zhang z Lékařské univerzity Guangzhou v Číně. Jednou z motivací pro provedení výzkumu byl fakt, že ačkoliv je dlouho známo, jaký pozitivní vliv na délku života má dostatečná fyzická aktivita a zdravý spánek, předchozí vědecké projekty se opíraly o informace, které uvedli sami účastníci. Takový sběr dat ale nechává prostor pro nepřesnosti, proto se v nové studii vědci spolehli na přesná měření.
Tisíce účastníků
Místo, aby se vědci spolehli na data naměřená účastníky, použili akcelerometry (přístroje měřící zrychlení a díky němu pohyb, běžné jsou např. ve smartphonech nebo fitness hodinkách), které nosili účastníci na zápěstí. Probandy bylo 92 221 lidí ve věku od 40 do 73 let. Nešlo však o občany Číny, ale o účastníky britského projektu UK Biobank. To je obrovská biomedicínská databáze a vědecký zdroj, který obsahuje detailní genetické a zdravotní informace o půl milionu osob ze Spojeného království.
Pečlivé třídění
Účastnici, kteří se zapojili do čínské studie, nosili akcelerometr na zápěstí týden, a to v letech 2013 až 2015. Na základně naměřené fyzické aktivity je vědci rozdělili do tří skupin: A) malé množství pohybu, B) střední množství pohybu a C) velké množství pohybu. Jak intenzivní byla fyzická aktivita vědci určovali podle pokynů Světové zdravotnické organizace.
Podobě jako podle množství pohybu roztřídili vědci účastníky i podle délky spánku, a to na skupinu s 1) krátkým spánkem (méně než 6 hodin), 2) normálním spánkem (6 až 8 hodin) a 3) dlouhým spánkem. Pro vyhodnocení vědci použily také informace o pohlaví, věku, národnosti, vzdělání, tělesné hmotnosti a výšce, stravovacích návycích nebo typu zaměstnání účastníků.
Když dostatečně cvičíte, špatný spánek nevadí
Morbidní na studie je fakt, že její autoři čekali, až účastníci začnou umírat. Potřebovali totiž zjistit právě to, jaký vliv má spánek a fyzická aktivit na úmrtnost. Po sedmi letech od prvních měření zemřelo ze zkoumané skupiny 3080 lidí. Z toho 1074 na onemocnění srdce a 1871 na rakovinu.
U lidí, kteří měli malé množství pohybu, vzrostlo při nekvalitním spánku riziko předčasného úmrtí (způsobeného onemocněním) až o desítky procent, konkrétně o 16 % u lidí, kteří měli krátký spánek, a o 37 % u lidí, kteří měli dlouhý spánek.
Pro lidi, kteří měli střední množství pohybu, byl nebezpečný jen krátký spánek. Pravděpodobnost předčasného úmrtí u nich byla 41 %. U lidí, kteří cvičili hodně (naměřeno velké množství pohybu) nehrála kvalita spánku žádnou roli. Z toho plyne, že všichni ti, kdo dostatečně cvičí, nebo se jinak pohybují, mají mnohem lepší vyhlídky na délku života, než ti, kdo mají pohybu málo. A to i v případě, že se jim nedaří naplňovat ideální množství spánku.
Zdroj: GiphyKardiovaskulární onemocnění a rakovina
Asi vás to nepřekvapí, ale nejhůře dopadli lidé, kteří byli v kategorii s malým množstvím pohybu. Pokud se někdo málo hýbal a ještě navíc málo spal, vzrostlo u něj riziko srdečních a oběhových chorob až o 69 %. S přibývajícím množství pohybu toto riziko ale klesalo. A stejně klesalo také riziko onemocnění rakovinou. Lidé, kteří spali dlouho, ale hýbali se málo, měli šanci, že jim bude diagnostikována rakovina, vyšší o 21 %. Čím více měli pohybu, tím byla pravděpodobnost rakoviny menší.
„Naše zjištění naznačují, že snaha zlepšovat zdraví a předcházet předčasným úmrtím (či je oddalovat) u dospělých středního a vyššího věku může být účinnější, když bude zaměřená na fyzickou aktivitu a délku spánku současně.“
„V ideálním případě by měli lidé mít vždy zdravé množství spánku i fyzické aktivity. Naše studie však naznačuje, že dostatečná fyzická aktivita může částečně kompenzovat škodlivý dopad chybějícího kvalitního spánku,“ shrnul výsledky Dr. Zhang.