
Sexuální terapie může mít přínos pro každého, panuje o ní ale řada předsudků. V čem mohou sexuální terapeuti pomoci a jak sezení probíhá?
Terapie jako jakákoliv jiná
I když by se mohlo zdát, že na sex a související obsah narážíme prakticky na každém kroku, pravdou je že v rámci společnosti zrovna sex-pozitivní smýšlení nepanuje. Lidé o svých preferencích a touhách mají stále problém mluvit, a to i se svými protějšky – natož s někým cizím, kdo se pasuje do role „odborníka“. Přitom právě sexuální terapeut může být v rozvoji vztahů, blízkosti a budování intimity skutečně nápomocen. Co vše tedy sexuální terapeut dělá (ne, opravdu nečekejte lekci z Kámasútry) a co od sexuální terapie očekávat?
„Sexuální terapie nabízí prostor, kde lze otevřeně hovořit o svých sexuálních obavách, fantaziích a touhách s vyškoleným profesionálem, který dokáže pomoci při tvorbě a hledání vlastní cesty směřující k tomu nejlepšímu sexu,“ vysvětluje tak sexuální terapeutka Nikki Coleman. Obvykle se pak dle jejích slov jedná o kombinaci prvků sexuální výchovy a psychologického a emočního zpracování. Zjednodušeně řečeno, sexuální terapie je vlastně specializovanou formou psychoterapie.
Zdroj: Giphy
Proč vyzkoušet sexuální terapii
I když sex je nepochybně přirozený a lidem vlastní, mnozí v souvislosti s ním a intimitou zažívají úzkost a nespočet nejistot. „V některých případech je to způsobeno tělesným studem nebo přímo dysmorfií, ale třeba i náboženským přesvědčením, strachem z nedostatečného výkonu apod.,“ vyjmenovala možné příčiny odbornice na sexuální wellness Rebecca Story.
Ačkoliv důvody k návštěvě sexuální/ho terapeuta/ky mohou být samozřejmě různé, cíl je obvykle u všech totožný: chtějí zlepšit svůj vztah k sexualitě a prožívání sexu jako takového. Což v důsledku znamená, že na jednu stranu může sexuální terapie např. pomoci lidem hledat příčiny problémů nedosažení uspokojení/vyvrcholení (a třeba i bolestivého sexu ad.), na stranu druhou může být také prvním krokem k prozkoumávání vlastní sexuality a třeba i preferencí, které se na první pohled nemusí zdát úplně standardní (např. BDSM ad.). Teprve tehdy, až člověk pochopí sám sebe, může vše komunikovat směrem k partnerovi.
Ostatně, jak již bylo řečeno, právě otevřená komunikace, a to i ta o sexu, je základem kvalitního partnerského vztahu. „Samozřejmě, že sexuální terapie ´nenapraví´ konkrétní sexuální pud, preference. Na povrch se ale mohou dostat i přetrvávající mezilidské problémy spojené se sexem. V některých případech to pak vyžaduje, aby se lidé začali intenzivněji zabývat i dalšími psychologickými a emocionálními problémy,“ vysvělila Coleman s tím, že pokud někdo předem ví, že se ničemu podobnému věnovat nechce, sexuální terapie v takové situaci příliš vhodná není.
Jak to probíhá?
Obecně klient a sexuální terapeut spolu diskutují o všech zkušenostech, emocích a obavách, které mohou souviset s klientovou sexuální nespokojeností a problémy. Během úvodního sezení by si každý měl zodpovědět otázku, zda se s terapeutem cítí bezpečně – a zda je snadné s ním mluvit. Vzájemná důvěra je totiž při každém typu terapie pro dosažení jejího úspěchu skutečně klíčová.
Konkrétní podoba terapie se pak samozřejmě odvíjí od toho, jaký problém potřebuje člověk řešit. Sexuální terapeuti mohou svým klientům dávat také „domácí úkoly“ – ty se pak liší v závislosti na jednotlivci či páru a mohou zahrnout činnosti určené ke zvýšení sexuálního povědomí a zlepšení komunikace mezi partnery. Kromě toho se mohou „domácí úkoly“ soustředit na sexuální experimentování či zaměření se na smysly. V případě, že sexuální terapeut získá podezření, že sexuálnní problémy by mohly mít fyzickou příčinu, může klienta také odeslat k lékaři (přičemž nezřídka dochází i k jejich vzájemné spolupráci).
Sexuální terapie tak může být přínosem skutečně pro každého – a je také třeba říci, že se nejedná o typ terapie, který by nutně vyžadoval i přítomnost partnera. Záleží tedy na vlastním nastavení každého člověka – někdo upřednostní terapii individuální, někdo zase párovou (přičemž při výběru terapie je samozřejmě třeba zohlednit také konkrétní řešený „problém“). Dle odborníků však obecně bývá přínosnější, pokud na terapii chodí partneři společně.
V každém případě by si ale každý měl uvědomit, že návštěva sexuálního terapeuta je stejně normální jako návštěva kteréhokoliv jiného odborníka – ostatně, když si zlomíte nohu, pravděpodobně tento problém budete řešit na chirurgii a následně ortopedii. Takže pokud se potýkáte s problémy v sexuálním životě, skutečně není snazší cesta, jak je řešit, než vyrazit k sexuálnímu terapeutovi.